"Rz": Jeden z najbliższych współpracowników Banasia miał kierować mafią VAT-owską

Jak wynika z ustaleń "Rzeczpospolitej", jeden z najbliższych współpracowników Mariana Banasia z czasów, gdy ten pracował w Ministerstwie Finansów, miał kierować mafią VAT-owską, a obecnie siedzi w areszcie.
Zobacz wideo

Jak informuje "Rzeczpospolita", od dwóch lat Zachodniopomorski Wydział Prokuratury Krajowej w Szczecinie i Centralne Biuro Śledcze Policji badają sprawę wyłudzeń VAT przez grupę przestępczą, której przewodzić mieli wysocy urzędnicy Ministerstwa Finansów. Miała ona w okresie od listopada 2015 r. do sierpnia 2018 r. okraść Skarb Państwa na ok. 5 mln zł wykorzystując fikcyjny obrót sztuczną biżuterią i tarcicą.

Na czele mafii VAT-owskiej mieli stać Arkadiusz B. i Krzysztof B. Obaj byli podwładnymi Mariana Banasia, gdy ten pracował w Ministerstwie Finansów. Arkadiusz B. był dyrektorem Krajowej Szkoły Skarbowości. To kuźnia kadr dla Krajowej Administracji Skarbowej, czyli "zbrojnego" ramienia fiskusa odpowiedzialnego za łatanie podatkowych dziur i ściganie przestępców podatkowych. Marian Banaś był szefem KAS w latach 2017-2019. 

Drugi z wysokich urzędników Ministerstwa Finansów podejrzanych ws. mafii VAT-owskiej, Krzysztof B., był wicedyrektorem Departamentu Kontroli Celnej, Podatkowej i Kontroli Gier.

Mężczyźni od miesięcy siedzą w areszcie - pierwszy od stycznia br., drugi od września 2018 r. "Są podejrzani o zorganizowanie i kierowanie grupą przestępczą mającą na celu wyłudzenie podatku VAT, udział w oszustwach podatkowych" - poinformowała "Rzeczpospolitą" Prokuratura Krajowa. Jak dodaje gazeta, w tej samej sprawie za kratkami jest także Andrzej S., były naczelnik warszawskiego urzędu skarbowego. 

Marian Banaś, do niedawna minister finansów, a od września prezes Najwyższej Izby Kontroli, jest podobno zaskoczony zarzutami wobec swoich byłych urzędników.

W przypadku posiadania jakichkolwiek informacji, o których Panie piszą w stosunku do dyrektora KSS [Krajowej Szkoły Skarbowości - red.] - do takiej nominacji by nie doszło

- odpowiedział na pytania dziennikarek "Rzeczpospolitej".

Marian Banaś pod lupą

Sam Marian Banaś był bohaterem reportażu "Superwizjera" TVN. Z reportażu wynikało m.in., że prezes NIK był w posiadaniu kamienicy w Krakowie, którą wynajmował mężczyznom prowadzącym tam "hotel na godziny".

Banaś podkreślał, że nie jest już właścicielem kamienicy z reportażu. Złożył pozew przeciwko TVN i dziennikarzowi Bertoldowi Kittelowi, domagając się przeprosin. Mówił o próbie skompromitowania go. Kamienicę miał otrzymać przed laty zgodnie z prawem od weterana, żołnierza AK w zamian za opiekę. Banaś udał się na bezpłatny urlop. Niedawno z niego powrócił

Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadziło kontrolę oświadczeń majątkowych Mariana Banasia. Choć wyników kontroli nie ujawniono, to według mediów, są one dla szefa NIK niekorzystne. Banaś odniósł się do uwag CBA. Szczegóły nie są znane.

Więcej o:
Komentarze (417)
'Rz': Jeden z najbliższych współpracowników Banasia miał kierować mafią VAT-owską
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 149 razy 147

  Coraz lepiej. Czyżby cała osławiona "mafia VAT-owska" była kreacją pisowskich oszustów, stworzoną po to, żeby - kiedy oszuści i ich mocodawcy odpowiednio się obłowią - posłużyć jako kozioł ofiarny dla partii Prostytutek i Sutenerów?

 • lesnojeziorska

  Oceniono 105 razy 105

  Za peło wyrzucili gościa z rządu, bo miał zegarek za nędzne 20000.

 • stemp10

  Oceniono 104 razy 104

  Coraz ciekawiej się robi z Marianem, aż strach pomyśleć co on zrobi z NIKu

 • mutterpol

  Oceniono 80 razy 80

  Gorzkie: ha, ha, ha, ha, ha...
  Aż trudno uwierzyć, ale od czterech lat dzieją się w Polsce rzeczy, w które trudno uwierzyć i co? I nic!!!

 • kot_kotando

  Oceniono 72 razy 72

  Bliscy współpracownicy Banasia od miesięcy siedzą w pace, a on jest zaskoczony zarzutami, o których ponoć nie wiedział?

 • lesnojeziorska

  Oceniono 71 razy 71

  Czyli było tak: pismęty oznajmiły, że rozbiły mafię vatowską. Której nie było. Po czym założyły mafię vatowską. Której nie rozbijają, bo swoja.

 • true_lysander

  Oceniono 72 razy 70

  Kryształ, ku...wa.

 • droch

  Oceniono 69 razy 67

  A Partia na to: Marian Banaś jest jak Janek Kloss, przeniknął do mafii, żeby ją zniszczyć od środka!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX