Alior Bank leci w dół na giełdzie. Akcje z najniższą wyceną w historii. Przez TSUE i prognozę wyników

Akcje Alior Banku tracą w piątek na warszawskiej giełdzie ok. 15 proc. Główną przyczyną spadków jest wczorajszy komunikat spółki o wielomilionowych, prognozowanych spadkach zysku.
Zobacz wideo

Alior Bank poinformował wczoraj, że w III kwartale br. bank pomniejszył wynik odsetkowy o 102 mln zł, natomiast a zysk netto o kwotę 83 mln zł. Ta informacja, połączona z negatywnymi przewidywaniami co do kolejnego kwartału przestraszyła inwestorów, przez co akcje spółki gwałtownie spadły na GPW.  W piątek około godz. 13:15 akcje Alior Banku traciły ok. 15 proc. - jedna kosztowała 31 zł. Rano płacono za nie jeszcze mniej, bo nawet 29,82 zł, co było najniższą ich wyceną w historii. Generalnie w ostatnim roku kapitalizacja banku na giełdzie spadła o 3 mld zł. 

Spadek notowań AlioraSpadek notowań Aliora JM/stooq.pl

Alior Bank pikuje na giełdzie po wyroku TSUE 

Negatywna prognoza finansowa banku, a w konsekwencji spadki na giełdzie są wynikową wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który dotyczył obniżki kosztu kredytu w przypadku jego wcześniejszej spłaty. Był on nie pomyśli banków, gdyż, jak zdecydował TSUE, w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, powinny one oddać klientowi jego koszty (proporcjonalnie obniżone), włącznie z prowizją i ubezpieczaniem. Oznacza to również gorszy czas dla Alior Banku w perspektywie kolejnego kwartału. 

- W związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 11 września 2019 r., w sprawie C-383/18, w sprawie dotyczącej prawa konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej jego spłaty, bank podjął decyzję o stosowaniu zasad wynikających z powyższego orzeczenia począwszy od 11 września 2019 r. W konsekwencji bank pomniejszył wynik odsetkowy III kwartału 2019 r. o łączną kwotę 102 mln zł (w tym o kwotę 57 mln zł z tytułu rezerwy na zwroty dotyczące spłat sprzed 11 września 2019 r.), a zysk netto o kwotę 83 mln zł - czytamy w komunikacie banku.

- Szacowany wpływ powyższej praktyki na wynik odsetkowy w IV kwartale 2019 r. wynosi około 79 mln zł - dodano. 

W czwartek "PB" poinformował z kolei, że Komisja Nadzoru Finansowego od dwóch tygodniu kontroluje 50 kredytów korporacyjnych udzielonych przez Aliora. Sama instytucja, jak podaje gazeta, zanotowała natomiast bolesne wpadki w postaci podpisania umów pożyczkowych z przeżywającymi obecnie kłopoty firmami: Ruch, ZM Kania czy Onico. 

Alior ciągnie w dół PZU i inne banki 

Głównym udziałowcem banku jest państwowa spółka ubezpieczeniowa PZU, która posiada 31,91 proc. akcji. Ona również źle zareagowała na fatalne notowania Aliora. Ok. 13:30 jej akcje spadały o 3 proc. W podobny sposób zareagował cały sektor bankowy. WIG-Banki spadł o ponad 2 proc., na poziomie 1-3 proc. kształtują się spadki innych banków, m.in. Banku Millenium, Santander Bank Polska oraz mBank. 

Więcej o:
Komentarze (28)
Alior Bank leci w dół na giełdzie po wyroku TSUE. Akcje z najniższą wyceną w historii
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 29 razy 25

  Zaczyna się "pisowski wzrost gospodarczy". Niedługo z tego państwa ruiny zostaną ...

 • tinley

  Oceniono 13 razy 11

  Jeśli macie złudzenia to wyląda to tak. Nacjonalizujemy bank, ładujemy się w złe kredyty dla znajomków, doimy ile się da, sponsorujemy meczyki, imprezy partyjne, wielkie przedsięwzięcia Prezesa Tysiąclecia . Po kilku latach bank staje się wydmuszka. przychodzi kolejna władza i jest zmuszona ten bank ponownie prywatyzować. I tak w kółko - aż w końcu przyjdzie kaczyński i znów znacjonalizuje (jak bedzie co po tym wszystkim).
  Teraz w Indiach sprawdzają ten schemat na własnej skórze

 • z.04.2019

  Oceniono 13 razy 9

  PZU podniesie składki i dofinansuje Aliora. A w reklamach takie ładne meloniki mieli i straszne "mądrości" wypowiadali grający, najczęściej słychać było słowo "gwarancje".

 • panbies

  Oceniono 9 razy 7

  Pewnie państwo będzie tam blokowało konta.

 • jjunior

  Oceniono 15 razy 7

  mBank następny w kolejce...

 • tad-tad1

  Oceniono 8 razy 6

  DOBRE BO POLSKIE, trzeba znacjonalizowac wszystko co się jeszcze da, i edziemy mięli dobrobyt Jakim Kaczyński nas mami, ja już w swojej karierze miałem dochody milionowe, ale nie byłem szczęśliwy, i teraz też tak będzie , będziemy mięli powtórkę z kryzysu, nie da się żyć z rozdawanych pieniędzy a nie z pracy. A państwowe to zazwyczaj niczyje,

 • year68

  Oceniono 5 razy 5

  To nie wyrok TSUE jest winny, tylko drenaż Morawieckiego.

 • woytek_sumlinski

  Oceniono 6 razy 4

  czyżby nacjonalizacja i dojnazmiana czyli pisiewicze w teczkach w zarządzie nie sprawdzała się na rynkach? czy może fakt, że jeszcze nie zawierzyli spółki opatrzności bożej ... a nie czekaj Energa zwierzyła i szoruje po dnie GPW, jednak zasługa dojnozmianowców

 • zraluk7

  Oceniono 6 razy 4

  Tak kończą znacjonalizowane banki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX