NBP szykuje się do sprowadzenia z Londynu 100 ton złota. Kruszec trafi do Polski "niebawem"

Prezes Narodowego Banku Polskiego zapowiedział, że niebawem poinformuje o sprowadzeniu złota z Londynu do Polski. Kilka miesięcy temu Adam Glapiński poinformował, że NBP przeniesie około 100 ton złota z Banku Anglii do Polski.

Biorący udział w zorganizowanej w Warszawie międzynarodowej konferencji NBP o przyszłości gospodarki europejskiej, Adam Glapiński powiedział reporterowi IAR, że szczegółów sprowadzania złota do Polski nie może ujawnić. Dodał, że kiedy operacja sprowadzenia złota będzie zakończona, poinformuje o tym na specjalnej konferencji. Na pytanie, kiedy to nastąpi odpowiedział: "Mogę powiedzieć, że niebawem. To mogę powiedzieć".

Decyzja NBP o sprowadzeniu złota do Polski zapadła kilka miesięcy temu.O decyzji NBP poinformowana została już strona angielska. Ze względów bezpieczeństwa nie podany został harmonogram operacji. Złoto znajdujące się w Anglii spełnia najwyższe standardy czystości, ma postać sztabek London Good Delivery. 

NBP dokupił 100 ton złota

W lipcu Narodowy Bank Polski informował, że posiada 228,6 ton złota. Była to zaskakująca wiadomość, bo jeszcze w kwietniu było to 128,6 ton. NBP te wielkie zakupy tłumaczył tym, że "złoto jest najbardziej rezerwowym z aktywów rezerwowych" i że kruszec ten "dywersyfikuje ryzyko geopolityczne i stanowi swoistą kotwicę zaufania, szczególnie w czasach napięć i kryzysów". Bank dodawał, że mógł zdecydować o zakupach, bo było go na to stać. Pozwoliła na nie dobra sytuacja gospodarcza Polski i wzrost rezerw dewizowych o ponad 30 mld euro w ciągu ostatnich pięciu lat.

Poza tym do tej pory udział złota w rezerwach dewizowych w Polsce był poniżej średniej dla większości banków centralnych na świecie i w Europie. Zwiększenie ich o 100 ton pozwoliło Narodowemu Bankowi Centralnemu zbliżyć się do 10,5 proc. udziału, który jest średnią światową. 

Glapiński tłumaczył zakupy złota Roksanie Węgiel

Powody olbrzymich zakupów złota prezes NBP Adam Glapiński tłumaczył też w czerwcu br. w rozmowie z... nastoletnią piosenkarką Roksaną Węgiel.

Złoto w trudnych czasach jest łatwo wymienialnym i łatwo przesuwalnym z jednego miejsca w drugie symbolem wartości. (...) W trudnym sytuacjach kryzysu czy nie daj Boże wojny, złoto jest podstawowym nośnikiem wartości, nie podlega żadnemu zakwestionowaniu

- mówił Glapiński. Tłumaczył też, że zwiększając polskie zapasy złota... realizował wolę Polaków. -Powszechnie wyrażano opinie, że powinniśmy go mieć więcej. No więc kupiliśmy go więcej - mówił prezes NBP.

Więcej o:
Komentarze (101)
NBP szykuje się do sprowadzenia z Londynu 100 ton złota. Kruszec trafi do Polski 'niebawem'
Zaloguj się
 • marymania

  Oceniono 35 razy 29

  To będzie kradzież stulecia jak Glapiński z Kaczyńskim to złoto ukradną.
  I jeszcze się z Banasiem podzielą. LOL

 • ar.co

  Oceniono 34 razy 26

  Wszystko, co było na miejscu, w Polsce, rozkradli i rozdali sprzedajnemu sÓwerenowi 500+ przez poprzednie cztery lata. Teraz Prostytutki i Sutenerzy szykują się do skoku na złoto, do tej pory przechowywane w bezpiecznym miejscu.

 • turkiestan

  Oceniono 27 razy 21

  Popatrzcie co się dzieje w Chile!! Od lat doświadczali cudu gospodarczego!!Aż doszli do dna!!Jestem naprawdę ciekawy czy My Polacy nie jesteśmy tak samo oszukiwani i ogłupiani przez PiS???Jest kilka kłamstw.Otóż ostatnio Kaczyński i Morawiecki oszukiwał bezczelnie Polaków że tak wysoka waloryzacja emerytur i składek emerytalnych jest skutkiem sukcesu gospodarczego!!Ja głupi uwierzyłem w te brednie i oszustwo!!Wybieram się na emeryturę i sprawdzając swoje składki w ZUS wpisałem w wyszukiwarce co to jest waloryzacja emerytur i składek emerytalnych.Okazało się że waloryzacja zależy tylko i wyłącznie od wielkości inflacji w poprzednim mroku!!Zadałem więc pytanie.Odpowiedzieli mi dokładnie to samo że waloryzacja zależy tylko i wyłącznie od inflacji w poprzednim roku.Gdy powiedziałem że premier i prezes prezesów mówili że należy mi się waloryzacja od sukcesu gospodarczego powiedzieli żebym zgłosił się do tych co takie rzeczy mi obiecali i jak dopłacą mi więcej składek wtedy ZUS podniesie mi emeryturę!!Następna rzecz to najwyższy sukces gospodarczt którym wszędzie chwalił się Morawiecki na początku 2018 r.Nagle przestał się tym chwaliż.postaniowiłem sprawdzić dane gospodarcze za poprzedni 2017 r.Okazało się że opublikowano właśnie najnowsze dane gospodarcze za poprzedni rok 2017 .Niestety zamiast sukcesu gospodarczego osiągnęliśmy największy dług publiczny -ponad 1 bilion 74 miliardy złotych.Pobiliśmy wszystkie rekordy zadłużenia!!Tak samo w 2018 r Morawiecki i Kaczyński chwalili się że rozwalili mafię oszustów VAT którzy okradali Polaków za rządów PO.Jak się okazało ci oszuści VAT to ludzie Banasia z ministerstwa finansów.Nie pracowali za rządów PO tylko zaczęli pracę w ministerstwie Finansów po czystkach zrobionych przez PiS.Wprowadzili swoich kryształowych oszustów!!Kryształowo czysta banda bandziorów PiS!!!To się nie mieści w głowie kogo ten głupi naród wybrał do rządzenia nami Polakami!!Boże powiedz że to jakiś zły sen!!!!!!!!!!Przecież mamy 21 wiek a nie czasy niewolnictwa!!!

 • phugoid

  Oceniono 20 razy 18

  zeby dojni koryciarze mieli co rozkrasc?

 • boo-boo

  Oceniono 21 razy 17

  Będzie znowu więcej dla programu "rodzina przy swoim korycie plus".

 • starczypl

  Oceniono 22 razy 16

  No to pozamiatane... PiSS się obłowi. Jak chociażby na kupnie za 500 mln artefaktów od Radziwiłłów.... MAFIA, dno, katozłodzieje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX