Czy 27 października mamy niedzielę handlową? Odpowiedź znajdziemy w ustawie

Od 1 marca 2018 roku obowiązuje w Polsce ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i niektóre inne święta. Nowe przepisy jasno precyzują zasady i określają terminy, w których może być prowadzony niedzielny handel w sklepach.

A więc, zgodnie z nowym prawem w 2019 roku wszystkie sklepy w Polsce mogą być otwarte w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Wynika z tego, że 27 października jest dniem, w którym sklepy i galerie handlowe mogą być otwarte. 

Kolejne wolne od zakazu handlu niedziele w tym roku to: 24 listopada, 15 grudnia, 22 grudnia oraz 29 grudnia

W pozostałe niedziele miesiąca niewielkie zakupy możemy zrobić najczęściej w małych sklepikach osiedlowych, gdzie obsługę klientów prowadzi sam właściciel lub jego najbliższa rodzina, albo też w placówkach handlowych, które, jak w przypadku Żabek, są placówkami pocztowymi. 

>>> Niedziele handlowe w 2019 roku. Zobacz materiał wideo:

Zobacz wideo

Niedziele handlowe 2020. W przyszłym roku kupować w niedziele będzie jeszcze trudniej

Ustawa, na mocy której wprowadzono podział na niedziele handlowe i niehandlowe, została stworzona w taki sposób, aby stopniowo przyzwyczajać nas do ograniczenia możliwości robienia zakupów w ostatni dzień tygodnia. W 2018 roku niedziele handlowe wypadały dwa razy w miesiącu, a w tym już tylko raz. Od 2020 roku niedziele handlowe będą wypadać tylko siedem razy w ciągu roku. 

Więcej o: