Nowa posłanka zapowiada projekt rewolucyjnej ustawy. Skrócenie tygodnia pracy już wkrótce w Polsce?

Skrócenie tygodnia pracy do 35 godzin to jeden z pomysłów Partii Razem. Jak zapowiedziała posłanka-elektka Magdalena Biejat, ugrupowanie wkrótce złoży projekt ustawy w tej sprawie.
Zobacz wideo

Posłanka-elektka Partii Razem, Magdalena Biejat, potwierdziła plany pracy nad ustawą w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Pomysł ten nie jest zresztą nowością, gdyż skrócenie tygodnia pracy do 35 godzin już w styczniu zapowiadał Adrian Zandberg. 

Skrócenie tygodnia pracy do 35 godzin. Wkrótce projekt ustawy w sejmie 

Na razie nie wiadomo, kiedy projekt ustawy pojawi się w sejmie. Biejat zapowiedziała jednak, że będzie to jeden z pierwszy postulatów Partii Razem. - Teraz jesteśmy w Sejmie i złożymy go jako projekt poselski (...) Chcemy, by zaczęto mówić o realnych problemach realnych ludzi i by dla każdego było miejsce w tym kraju - stwierdziła polityczka w rozmowie z gazetą. 

Czytaj także: Czternasta emerytura od 2021 r. Co obiecuje PiS? Pieniędzy nie dostanie każdy emeryt

Biejat zwróciła również uwagę na problem wykluczenia ze społeczeństwa osób gorzej zarabiających. Według niej, wiele osób, mimo transferów socjalnych, nie jest w stanie opłacić pobytu dzieci w żłobkach i przedszkolach, których w wielu gminach brakuje.

Polacy pracują prawie najwięcej w Europie. Na drugim końcu Dania

Wprowadzenie 35-godzinowego tygodnia pracy byłoby istną rewolucją w skali europejskiej. Według danych Eurostatu z 2018 roku najmniej w pracy spędzają Duńczycy (zaledwie 38,5 godz.). W jednym z urzędów w skandynawskim kraju zdecydowano się wprowadzić czterodniowy tydzień pracy.

Polacy należą natomiast do najbardziej zapracowanych narodów Unii Europejskiej, poświęcając się obowiązkom zawodowym przez 41,8 godz. tygodniowo. Co ciekawe, najwięcej pracują Grecy (44,4 godz. tygodniowo) oraz Austriacy (42,7 godz.).

Więcej o:
Komentarze (220)
Nowa posłanka zapowiada projekt rewolucyjnej ustawy. Skrócenie tygodnia pracy już wkrótce w Polsce?
Zaloguj się
 • c.t.k

  Oceniono 75 razy 61

  Pan Włodek, koneser wina, którego wspomagam w odkrywaniu nowych smaków, powtarza: "Gdyby ciężka praca prowadziła do bogactwa najbogatsi byliby niewolnicy."

 • goetterdaemmerung_2015

  Oceniono 32 razy 22

  W razie czego można godzinę pracy skrócić do 45 minut i też będzie pięknie.

 • siwywaldi

  Oceniono 48 razy 20

  Też jestem za, bo takie działania spowodują, że ten kaczo-banasiowy burdel, runie z powodów ekonomicznych jeszcze szybciej niż myślimy :-)

  A na poważnie towarzyszko posłanko, to zamiast rozpoczynać agitację w stylu leninowskich obietnic AD 1917, należy najpierw dowiedzieć się, w JAKIEJ kondycji finansowej i gospodarczej, jest nasze Państwo po 4 latach rządów PiS

 • euphoria19

  Oceniono 46 razy 20

  Znaczy tak: skrócenie wieku emerytalnego, skrócenie tygodnia pracy, większe benefity socjalne, kiedy to pie...ie?

 • tytus.k

  Oceniono 31 razy 17

  Na litość... Ja pracuję 6 dni w tygodniu. Chcecie pracować 4 albo 3, róbcie to co ja: zakładajcie jednoosobową działalność i sami sobie regulujcie czas pracy. Ale nie doprowadzajcie do tego, że np. sprawy w urzędach czy kwestie medyczne bedę mógł załatwiać tylko przez 4 dni w tygodniu. Albo trzy i tylko do godziny 15:00! Na litość, prócz bumelantów i obiboków muszą być jeszcze ci, co ciągną ten cały wózek, nie zapominajcie o tym!!!

 • taroudant

  Oceniono 39 razy 17

  Jako pierwsi 35-godz. tydzień wprowadzili Francuzi. Od tamtej pory ich stopa wzrostu PKB w okolicy nie przekroczyła 1,5%, ale za to bezrobocie jest wysokie. Pomysł Zandberga jest więc genialny, popieram !

 • lupus.y

  Oceniono 27 razy 15

  Moje propozycje: 1) trzydniowy tydzień pracy, wydłuzenie urlopów do min. 50 dni 2) wiek emerytalny 55 lat 3) obniżenie skladek ZUS o połowę 4) podwyższenie emerytur o 66% 5) podwyższenie płacy minimalnej do 5400 brutto.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX