Donald Tusk: Brexit nie za kilka dni, czyli 31 października. Jest nowa data

Donald Tusk potwierdził to, czego wszyscy spodziewali się od tygodni - brexit nie nastąpi 31 października. "27 krajów zgodziło się na elastycznie opóźnienie wyjścia Wielkiej Brytanii" - pisze przewodniczący Rady Europejskiej.

"Nie będzie brexitu za kilka dni, czyli 31 października. 27 krajów zgodziło się na elastycznie opóźnienie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii do końca stycznia, ale z możliwością skrócenia"  - poinformował szef Rady Europejskiej Donald Tusk na Twitterze.

Teraz państwa członkowskie sformalizują decyzję w procedurze pisemnej. Oznacza to, że brexit nastąpi nie wcześniej niż w przyszłym roku.

Decyzja w sprawie przedłużenia brexitu miała zapaść w piątek, jednak przywódcy unijnych krajów postanowili odłożyć swoje rozstrzygnięcie.

Już w zeszłym tygodniu rząd, którym kieruje Boris Johnson stracił złudzenia, że uda się dotrzymać dotychczas obowiązujący termin. Przedstawiciele władzy za opóźnienie winią jednak opozycję.

"W wyniku działań parlamentu, a szczególnie lidera opozycji, musimy zaakceptować, że nie wyjdziemy 31 października" - stwierdził Sajid Javid, minister skarbu.

Brexit przesunięty - co teraz?

Decyzja UE może pomóc brytyjskim politykom wyjść z impasu, w jakim bez wątpienia się znajdują. Premier Boris Johnson w poniedziałek będzie bowiem prawdopodobnie jeszcze raz przepchnąć przez parlament ustawę o przedterminowych wyborach.

Czytaj też:

Ekspert: "Wielka Brytania 31 października na 100 proc. nie opuści UE"

Do tej pory na taki scenariusz nie zgadzała się zarówno opozycja, jak i część konserwatywnych parlamentarzystów. Premier potrzebuje jednak zgody 2/3 posłów, co już przy ewentualnym sprzeciwie większości najliczniejszej partii opozycyjnej jest bardzo trudne do uzyskania.

Więcej o:
Komentarze (99)
Donald Tusk: Brexit nie za kilka dni, czyli 31 października. Wielka Brytania ma czas do końca stycznia
Zaloguj się
 • polak.podatnik

  Oceniono 50 razy 46

  "Jest rok 2128. Premier Wielkiej Brytanii, jak co roku, odwiedza Brukselę i błaga o przedłużenie terminu brexitu. Nikt nie pamięta skąd wziął się ten dziwny obyczaj, ale ściąga on w tym dniu do miasta wielu turystów."

 • siwywaldi

  Oceniono 33 razy 29

  Powiem tylko tyle, że ten cały Brexit z etapu śmieszności wchodzi już w etap żenady...

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 29 razy 23

  Nowe słowo w języku polskim: "breksitować" - o kimś, kto będąc na zabawie lub przyjęciu cały czas powtarza, że wychodzi do domu, po czym zmienia zdanie i mówi, że "zostanie jeszcze na minutkę"

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 21 razy 19

  Dominik Tarczyński z pewnością nie lubi tej wiadomości. Właśnie ok. 100.000 EURO pensji plus darmowe przeloty biznes klasą uciekły mu sprzed nosa.

 • lecho65

  Oceniono 14 razy 10

  Myślę że to jest robione na złość Dominikowi Traczyńskiemu ps,,Jenot" aby nie mógł objąć mandatu europosła.

 • zsm-5

  Oceniono 11 razy 7

  Niekończąca się opowieść. Nudne to Brytole a rozpad GB nieunikniony.

 • wilczek1975

  Oceniono 10 razy 6

  Latający cyrk Monty Brexita!

 • remo29

  Oceniono 7 razy 5

  Najbardziej żenująca telenowela ostatnich lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX