Toyota zainwestuje 600 mln zł w polską fabrykę. Wszystko przez brexit

Toyota zamierza zainwestować 600 mln zł w fabrykę w Wałbrzychu i zwiększyć produkcję napędów hybrydowych. Początkowo japoński koncern planował tworzyć silniki w Wielkiej Brytanii, ale zmienił plany przez perspektywę brexitu.
Zobacz wideo

Jak informuje "Rzeczpospolita", japoński koncern zbuduje drugie linie produkcyjne w fabryce w Wałbrzychu. Konstruowane w niej będą elektryczne przekładnie do napędów hybrydowych. Zainwestowanie dodatkowych 600 mln zł sprawi, że nakład potentata motoryzacyjnego na produkcję w Polsce wzrośnie do ponad 5,5 mld zł. Początkowo Toyota planowała budowę napędów w Wielkiej Brytanii, ale w obliczu zamieszania związanego z brexitem wybór padł na Wałbrzych

Toyota z inwestycjami w napędy hybrydowe w Polsce

Napędy będą montowane w Toyotach Yaris nowej generacji, które pojawią się na rynku w 2020 r. W związku z tym zakład już wkrótce rozpocznie nabór dodatkowych pracowników.

Czytaj także: Honda zamyka fabrykę w Wielkiej Brytanii, pracę ma stracić 3500 osób. "To nie przez brexit"

Japończycy od pewnego czasu bardzo mocno inwestują w polskie fabryki. W ostatnich dwóch latach rozpoczęto realizację dwóch projektów związanych z technologią hybrydową w Wałbrzychu oraz Jelczu-Laskowicach. Do 2022 r. ruszy produkcja kolejnych przekładni i silników. Inwestycje Toyoty sprawiły, że nakład zwiększył się do 5,5 mld zł.  Co ciekawe, Polska jest największym europejskim centrum produkcji i rozwoju silników hybrydowych japońskiego koncernu.

Brexit może wpłynąć na wzrost inwestycji zagranicznych spółek w Polsce

Perspektywa brexitu oddziałuje na odpływ wielu inwestycji z Wielkiej Brytanii. W znaczący sposób może to mieć natomiast wpływ na krajowe branże, a inwestycja Toyoty należy uznać za kolejny tego symptom. Polska znajduje się na pierwszej pozycji w zestawieniu nowych miejsc pracy tworzonych przez zagraniczne spółki od czerwca 2016 r., czyli po referendum ws. brexitu. 

Więcej o:
Komentarze (19)
Toyota zainwestuje 600 mln zł w polską fabrykę. Wszystko przez brexit
Zaloguj się
 • junk92508

  Oceniono 7 razy 7

  Japończyków przekonały słowa Morawieckiego że Polacy będą zap... za miskę ryżu...

 • sza man

  Oceniono 3 razy 3

  Podobno jak centrala Toyoty podkręciła normy wydajności to wszystkie oddziały zaprotestowały i nie wykonały ich. Prócz polskiego w Wałbrzychu. Znów jest okazja dla polskich dyrektorów - pokażą, że da się taniej i szybciej.

 • nukula4

  Oceniono 1 raz 1

  Oni się nie boją samochodów produkowanych prze Morawieckiego? Produkcja Morawieckiego ich wykosi! Nich od razu jadą do Ameryki Południowej.

 • miastomakow

  Oceniono 3 razy 1

  żadnego brexitu czy jak wy to nazywacie nie będzie, to wszystko to spektakl medialny.

 • polakpl

  Oceniono 5 razy 1

  Rząd PiS musi ustawowo zwiększać pensje minimalną.

  Skoro opłaciło się Toyocie płacić w UK minimum 1200 GBP na rękę to opłaci się płacić tyle w Polsce.

 • ad2009

  0

  Ależ wcale nie przez brexit! To od kilku lat Toyota brała Jelcz i Wałbrzych pod uwagę rozwinięcia produkcji , ze względu na światową i galaktyczną ich jakość! Tak przynajmniej twierdził dzisiaj rano pan prezes Toyota Polska w EKG w radiu TOK FM...
  Zresztą wszystko jedno: w końcu liczą sie miejsca pracy w doświadczonych przez dziki kapitalizm miastach.

 • alben albus

  Oceniono 1 raz -1

  Niewolnictwo i niskie płacę czekają. Rząd powinien minimalną pensję ustanowić nie mniej niż 1200 funtów- słońce dobrze wiedzą po co do Polski się pchają by np dać na otarcie łez miskę ryżu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX