Toyota zainwestuje 600 mln zł w polską fabrykę. Wszystko przez brexit

Toyota zamierza zainwestować 600 mln zł w fabrykę w Wałbrzychu i zwiększyć produkcję napędów hybrydowych. Początkowo japoński koncern planował tworzyć silniki w Wielkiej Brytanii, ale zmienił plany przez perspektywę brexitu.
Zobacz wideo

Jak informuje "Rzeczpospolita", japoński koncern zbuduje drugie linie produkcyjne w fabryce w Wałbrzychu. Konstruowane w niej będą elektryczne przekładnie do napędów hybrydowych. Zainwestowanie dodatkowych 600 mln zł sprawi, że nakład potentata motoryzacyjnego na produkcję w Polsce wzrośnie do ponad 5,5 mld zł. Początkowo Toyota planowała budowę napędów w Wielkiej Brytanii, ale w obliczu zamieszania związanego z brexitem wybór padł na Wałbrzych

Toyota z inwestycjami w napędy hybrydowe w Polsce

Napędy będą montowane w Toyotach Yaris nowej generacji, które pojawią się na rynku w 2020 r. W związku z tym zakład już wkrótce rozpocznie nabór dodatkowych pracowników.

Czytaj także: Honda zamyka fabrykę w Wielkiej Brytanii, pracę ma stracić 3500 osób. "To nie przez brexit"

Japończycy od pewnego czasu bardzo mocno inwestują w polskie fabryki. W ostatnich dwóch latach rozpoczęto realizację dwóch projektów związanych z technologią hybrydową w Wałbrzychu oraz Jelczu-Laskowicach. Do 2022 r. ruszy produkcja kolejnych przekładni i silników. Inwestycje Toyoty sprawiły, że nakład zwiększył się do 5,5 mld zł.  Co ciekawe, Polska jest największym europejskim centrum produkcji i rozwoju silników hybrydowych japońskiego koncernu.

Brexit może wpłynąć na wzrost inwestycji zagranicznych spółek w Polsce

Perspektywa brexitu oddziałuje na odpływ wielu inwestycji z Wielkiej Brytanii. W znaczący sposób może to mieć natomiast wpływ na krajowe branże, a inwestycja Toyoty należy uznać za kolejny tego symptom. Polska znajduje się na pierwszej pozycji w zestawieniu nowych miejsc pracy tworzonych przez zagraniczne spółki od czerwca 2016 r., czyli po referendum ws. brexitu. 

Więcej o: