Mieszkanie Plus. PFR Nieruchomości wybuduje mieszkania na Białołęce w Warszawie

1,1 tys. mieszkań ma powstać w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus w warszawskiej dzielnicy Białołęka. Spółka PFR Nieruchomości wybuduje je na działce u zbiegu ulic Modlińskiej i Płochocińskiej. Budowa ma ruszyć na początku 2022 r., a pierwsi lokatorzy mają wprowadzić się dwa lata później.
Zobacz wideo

Jak zapewnia prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz, zdecydowaną większość mieszkań stanowić będą te 2- i 3-pokojowe, mniej ma być kawalerek i lokali 4-pokojowych. Mirosław Barszcz podkreśla, że akcent postawiony na mieszkania średniej wielkości jest adresowany do rodzin z dziećmi.

Sama ta struktura pokazuje, że są to mieszkania niewielkie, ale dające możliwość w miarę komfortowego mieszkania razem z dziećmi

- powiedział prezes PFR Nieruchomości.

Prezes PFR Nieruchomości przyznał także, że zainteresowanie mieszkaniami w ramach rządowego programu jest większe niż się spodziewano. Zauważył, że np. w Radomiu na jeden lokal przypada nawet 25 rodzin, które się o niego ubiegają. Ma tam powstać nieco ponad 100 mieszkań, a ich budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku.

To pokazuje, że tak naprawdę jest to tylko początek. Po zbudowaniu tych pierwszych mieszkań będziemy musieli myśleć o kolejnych etapach

- podsumował Mirosław Barszcz.

Mieszkanie Plus, Polfa Tarchomin i warszawska Białołęka

Mieszkania powstaną na działce o powierzchni prawie 8 hektarów, którą PFR Nieruchomości zakupiło od Polfy Tarchomin. Prezes spółki farmaceutycznej Jarosław Król powiedział, że pozyskane pieniądze zostaną zainwestowane w rozwój Polfy. Dodał, że farmacja wymaga szczególnie inwestycji w badania i rozwój, a także w wysoką jakość produkcji. "Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani z tej sprzedaży i cieszymy się też, że idzie to na tak zacny projekt" - powiedział Jarosław Król.

Wstępny pomysł na inwestycję zakłada 12 budynków wielorodzinnych i jeden budynek o charakterze usługowym. Będzie to trzecie osiedle, które zostanie wybudowane w Warszawie w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Nadal w fazie projektu jest ok. 3 tys. mieszkań przy ul. Karczunkowskiej na Ursynowie. W drugiej lokalizacji, przy ul. Ratuszowej, ogłoszony został konkurs architektoniczny.

Mieszkanie Plus nie nadąża za obietnicami

Wbrew zapowiedziom premiera Mateusza Morawieckiego w tym roku nie będzie 100 tys. mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Tempo rozwoju rządowej inicjatywy pozwoli jednak tylko na tysiąc nowych M w tym roku. Szacuje się, że w przyszłym roku może to być raptem kilka tysięcy mieszkań. W połowie września minister finansów Jerzy Kwieciński przekonywał, że w budowie do końca roku 2019 znajdzie się obiecane 100 tys. mieszkań, choć nie chciał potwierdzić, czy zdołano wybudować programowe minimum, czyli 40 tys. mieszkań. We wrześniu na wszystkich etapach dokumentacji, projektów i budowy było raptem. 18 tys. lokali.

Więcej o: