GDDKiA szuka wykonawcy na zerwany kontrakt na S61. Najtańsza oferta przekracza budżet o 50 mln zł

GDDKiA szuka kolejnego wykonawcy fragmentu drogi ekspresowej S61 na odcinku Podborze - Śniadowo. Poprzednia umowa na prace przy odcinku o długości 19,43 km została zerwana. Obecnie najtańszą ofertę przedstawiła firma Polaqua. Jej oczekiwania finansowe przekroczyły budżet drogowców o 49,96 mln zł.
Zobacz wideo

Odcinek ekspresówki S61 Polaqua chce wybudować w cenie 749,96 mln zł. Najdroższą ofertę przedstawiła z kolei firma Mostostal Warszawa, która prace wyceniła na 940,9 mln zł. GDDKiA dla wybudowania odcinka S61 Podborze - Śniadowo założyła budżet 700 mln zł.

Zgodnie z warunkami przetargu ogłoszonego 16 sierpnia 2019 r., wykonawca musi uzyskać decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) oraz zaprojektować i wybudować drogę wraz z pełną infrastrukturą. Całość ma zwieńczyć uzyskanie przez wykonawcę zgody na użytkowanie drogi.

Kolejna zerwana umowa GDDKiA

Poprzednim wykonawcą inwestycji miało być konsorcjum firm z liderem Rubau Polska. Jednak współpraca między drogowcami a wykonawcą od początku nie układała się pomyślnie. Jak poinformowała GDDKiA, pierwotny wykonawca nie złożył nawet wniosku o ZRID.

(...) mnożył problemy, a nawet zażądał gwarancji zapłaty (czyli potwierdzenia wypłacalności Skarbu Państwa reprezentowanego przez GDDKiA). Gdy ją otrzymał, stwierdził autorytatywnie, że gwarancja w takiej postaci go nie zadowala

- poinformowała GDDKiA.

W związku z powyższym, drogowcy zdecydowali się odstąpić od umowy z winy wykonawcy. Obecnie trwa zapoznawanie się z bieżącymi ofertami po kolejnym przetargu, w którym dominujące jest kryterium cenowe (60 proc.), a brane pod uwagę będą też takie aspekty, jak wydłużenie gwarancji, czy skrócenie terminu realizacji (40 proc. dla kryteriów pozacenowych).

Więcej o: