Emerytura po przepracowaniu 35 lat? "Solidarność" forsuje kolejny postulat

"Solidarność" postuluje wprowadzenie emerytur po przepracowaniu 35 lat. Związkowcy forsują ten pomysł, ale rząd na razie milczy.
Zobacz wideo

Za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości udało się wprowadzić zakaz handlu w niedziele, obniżyć wiek emerytalny i znacząco podnieść płacę minimalną. Teraz "Solidarność" zamierza zawalczyć o powrót do emerytur stażowych. Według projektu, mężczyźni mogliby z tego prawa skorzystać po 40 latach pracy, natomiast kobiety 5 lat wcześniej (obecnie takie prawo mają np. policjanci albo wojskowi). 

Są przemysły, w których ludzie z powodów zdrowotnych nie mogą dłużej pracować. Jeśli odkładali składki, powinni mieć wybór: dalsza płaca lub emerytura, o ile jej wysokość będzie satysfakcjonująca

- tłumaczy dla se.pl Marek Lewandowski, który pełni funkcję rzecznika Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Rzecznik zapowiedział forsowanie tego postulatu podczas najbliższej kampanii prezydenckiej, stwierdził także, że PiS nie neguje tego pomysłu.

Co jeszcze planuje rząd w kwestii emerytur?

W ostatnim czasie poinformowaliśmy, że PiS zapowiedział wprowadzenie 13. i 14. emerytury w 2021 r. Ma to kosztować budżet państwa ok. 100 mld zł. Kolejnym pomysłem są funkcjonujące od 1 lipca br. Pracownicze Plany Kapitałowe, które są dobrowolnym programem mającym pomóc obywatelom w zbieraniu dodatkowych środków do emerytury.  

Dowiedz się więcej: PPK. Pracownicze Plany Kapitałowe - jak się z nich wypisać? Do kiedy składać wniosek?

Więcej o:
Komentarze (66)
Emerytura po przepracowaniu 35 lat? "Solidarność" forsuje kolejny postulat
Zaloguj się
 • za_miske_ryzu

  Oceniono 33 razy 27

  35 lat to zdecydowanie za długo. Emerytura powinna być przyznawana już po 10 latach pracy, no i oczywiście 14 emerytura powinna być wpisana do Konstytucji. Dodatkowo sklepy powinny być zamknięte również w soboty - nie tylko w niedzielę, bo pracownicy handlu chcą mieć przecież wolny cały weekend, a nie tylko połowę.

  Jak szaleć to szaleć na całego!

 • cymesgeszefciarz

  Oceniono 30 razy 22

  Skoro absurdalne resortowe przywileje są nienaruszalne i żaden rząd do czasów pislamu nie sygnalizował problemów z ich finansowaniem, to czemu wszystkich nie przenieść do "cudownego" systemu żadnych składek a emerytura wcześniejsza ale za to wyższa ...

 • tomekaraja

  Oceniono 21 razy 17

  Proponuję jeszcze forsowanie pomysłu "Emerytura po ukończeniu 35 lat". Nam się to po prostu należy.

 • pdppdp

  Oceniono 19 razy 15

  Emerytura tuż po poczęciu. I to nie minimalna a maksymalna.

 • zdenerwowanyrealista

  Oceniono 18 razy 10

  Tak, a dla pokolenia '89 emerytury po 60 latach pracy bądź po osiągnięciu 80 roku życia. Młodzi, co z Wami? Przywileje emerytalne teraz to praca do późnej starości dla nas!

 • niezalany

  Oceniono 12 razy 8

  pod sztandarami solidarności ciepłe gniazdko uwiło sobie stowarzyszenie roszczeniowych pasożytów rp, z jego ohydnodnością dudą na czele...

  mimo wszystko na koniec dodam, że niestety znowu to wałęsa miał rację nakłaniając do ochrony symbolu "solidarności" i ulokowanie go w muzeum.

 • takaprawda3000

  Oceniono 4 razy 4

  A czemu kobiety mają pracować 5 lat krócej?? Co z równouprawnienie?? Do tego żyją dłużej od mężczyzn więc ich emerytura kosztuje więcej.

 • uutek

  Oceniono 4 razy 4

  "Geniusze" z "solidarności" może by się wzięli do uczciwej pracy????

 • sawicki1

  Oceniono 4 razy 4

  Kolejne idiotyzmy ludzie wymyślają, jakby się uparli szybko
  dorównać Argentynie i Grecji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX