Chiny wydzierżawiły jedną z Wysp Salomona. Władze archipelagu oburzone, USA krytykują

Rząd Wysp Salomona krytykuje decyzję władz jednej z prowincji, które wydzierżawiły w całości wyspę Tulagi Chińczykom. Pomysł krytykują też przedstawiciele USA. Z kolei MSZ Chin podkreśla, że chęć wydzierżawienia jednej z Wysp Salomona na Pacyfiku ma podtekst wyłącznie handlowy.
Zobacz wideo

Położone na Pacyfiku Wyspy Salomona administracyjnie podzielone są na łącznie dziewięć prowincji, które odpowiadają przed władzą centralną archipelagu. Jedna z nich podpisała umowę z chińską firmą państwową dotyczącą dzierżawy wyspy Tulagi. Kontrakt został zawarty dzień po zerwaniu przez rząd wyspiarskiego kraju relacji dyplomatycznych z Tajwanem i nawiązaniu ich z Chinami.

Umowa na wyspę Tulagi bezprawna

Prokurator generalny Wysp Salomona jest jednak zdania, że lokalne władze nie miały prawa do podpisania takiej umowy i nie ma ona mocy prawnej. Co więcej, jak podał "The Guardian", tamtejsze biuro premiera podało, że umowa z państwową firmą San Group China była "niezgodna z prawem, niewykonalna i musi zostać rozwiązana ze skutkiem natychmiastowym".

Zgodnie z utrwaloną praktyką wszystkie umowy z udziałem rządu Wysp Salomona, w tym rządów prowincji, muszą zostać sprawdzone przez prokuratora generalnego przed ich wykonaniem. Umowa nie została zweryfikowana

- podało biuro premiera Wysp Salomona.

Obecność Chin na Pacyfiku niepokoi władze

Ze względu na rosnące wpływy Chin na Pacyfiku pomysł na wydzierżawienie jednej z Wysp Salomona krytykują też przedstawiciele władz amerykańskich, a także innych państw. Chiny są od pewnego czasu krytykowane ze względu na uzależnianie finansowe państwa Pacyfiku. Ponadto, na wydzierżawionej przez Chińczyków wyspie Tulagi, którą władze archipelagu chcą unieważnić, w czasie II wojny światowej znajdowała się baza wojskowa Stanów Zjednoczonych

Rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang uważa, że kwestia dzierżawy wyspy ma wyłącznie charakter handlowy i inwestycyjny. Skrytykował on też komentarze amerykańskich władz dotyczące tej sprawy.

Chiny chcą Pacyfiku i złota

Chińczycy nie tylko starają się zwiększyć swoje wpływy na Pacyfiku - w ostatnich miesiącach wyraźnie zwiększają zasoby złota. Od stycznia 2019 r. regularnie powiększają swoje pokładu kruszcu o ok. 10 ton miesięcznie (z pierwszym spadkiem wzrostu w sierpniu i wrześniu na poziomie 6 ton miesięcznie). Jak poinformował Bank Ludowy w październiku, Chiny posiadają obecnie blisko 2000 ton złota, zwiększając jego zasoby od grudnia 2018 r. łącznie o 105 ton. 

Więcej o:
Komentarze (26)
Chiny wydzierżawiły jedną z Wysp Salomona. Władze archipelagu oburzone, USA krytykują
Zaloguj się
 • dupajasi0

  Oceniono 19 razy 15

  Czy ja dobrze przeczytałem? Oburzają się USA, których prezydent niedawno chciał kupić Grenlandię? ;-)

 • speadygonzales

  Oceniono 9 razy 9

  Proszę sięgnąć do podręczników historii: w sierpniu '42 Amerykanie wylądowali na Guadalcanal i...na Tulagi!!! To był pierwszy ofensywny desant amerykański na Pacyfiku.
  Przez prawie 4 m-ce trwała zażarta bitwa lądowo-powietrzno-morska zakończona zwycięstwem Amerykanów.
  Między tymi wyspami zatonęło tyle okrętów, że nazwano ją Cieśniną Żelaznego Dna...
  Te walki są częścią legendy US Navy i US Marine Corp.
  Dziś pojawiają się tam Chińczycy - ot tak dzierżawiąc je.

 • the-only.charybdis

  Oceniono 4 razy 4

  Tylko patrzeć, jak Chinole zaatakują bazę w Pearl Harbor. ;-)

 • lech40

  Oceniono 2 razy 2

  Widzę na mapce wysepkę bliską sercu naszego genialnego (niestety inaczej) ministra, niejakiego Waszczykowskiego. Co prawda nie San Escobar, ale blisko, bo San Cristobal.

 • claudiusz

  Oceniono 1 raz 1

  swiat nic nie poradzi na hegemonie Chin na swiecie...to jest proces wynikajacy z dobrze prosperujacej chinskiej ekonomi...

 • bonifacyp

  Oceniono 1 raz 1

  Wydzierżawili Syberię, kolej na inne strefy.

 • wycietytoja

  Oceniono 6 razy 0

  A ameryka jak sie rozsiadła na Bikini i Eniwetok,tak siedzi do tej pory.Mieszkancow wyrzucila i calkowicie zniszczyla wybuchami jadrowymi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX