Port lotniczy Radom. Nie ma chętnego na budowę terminala. Dwa razy dłuższy termin i żadnej oferty

Wygląda na to, że nikt nie chce zbudować terminala lotniska w Radomiu. Jak dotąd nie wpłynęła żadna oferta dla ogłoszonego we wrześniu przetragu. Mimo, że czas na wykonanie prac został dwukrotnie wydłużony.
Zobacz wideo

Jak poinformowało Polskie Radio RDC, wciąż nie ma chętnych na budowę terminala w Radomiu. Do tej pory nie zgłosiła się z ofertą żadna firma, pomimo wydłużenia i to dwukrotnie terminu na wykonanie prac. Obecnie wynosi on 20 miesięcy. Zapowiadany wcześniej termin na 2020 r. jest już nieaktualny. Najbardziej realnym terminem uruchomienia lotniska w Radomiu wydaje się rok 2022. Pomimo kuszenia premią od wcześniejszego zrealizowania inwestycji, nie ma w tym momencie chętnych, którzy chcieliby się jej podjąć. Mariusz Szpikowski, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Poty Lotnicze" (PPL) otwarcie przyznał, że "terminal w Radomiu jest na ścieżce krytycznej inwestycji. Zakończenie jego budowy wpłynie istotnie na zakończenie całego projektu".

Mówiliśmy również m.in. o 16 miesiącach. Musielibyśmy się liczyć jednak wówczas z ryzykiem, że większość wykonawców doliczyłoby sobie kary finansowe, w związku przekroczeniem terminu, do ceny. Dlatego przewidziana jest premia za wcześniejsze wykonanie

- tłumaczył w PR RDC prezes PPL.

Termin dla składania ofert przetargowych przedłużono ostatecznie do 15 listopada. Budowa terminala i sortowni została wyceniona przez PPL na ok. 270 mln zł.

Lotnisko w Radomiu wciąż opóźnione

Wątpliwości co do opóźnień nie było już na początku roku. Jeszcze w lutym 2019 r. PPL anulował przetarg na przebudowę i wydłużenie drogi startowej na lotnisku w Radomiu. Chętny wykonawca zaproponował wtedy ponad trzy razy większą kwotę niż budżet założony przez PPL. Przypomnijmy, że był to jedyny chętny, który zgłosił wtedy ofertę. Opiewała na nieco ponad 288 mln zł. PPL był gotów zapłacić 88,2 mln zł. Obecnie zwiększona do poziomu 270 mln zł kwota przetargu nadal nie jest w stanie skusić zdecydowanego na inwestycję wykonawcy.

Więcej o:
Komentarze (62)
Port lotniczy Radom. Nie ma chętnego na budowę terminala. Dwa razy dłuższy termin i żadnej oferty
Zaloguj się
 • seroo1

  Oceniono 42 razy 38

  A jak tam Centralne Lotnisko im. Braci Kaczyńskich - Baranów ?
  Wszystko zgodnie z harmonogramem ?
  Pytam z troski :), bo to nie jakiś tam Radom, tylko największy kosmodrom po tej stronie równika...

 • pedro.666

  Oceniono 37 razy 31

  Ostatnio próbowałem zbudować terminal w Końskiej Wólce pod Sieputowem. Też nie było chętnych. Ja myślę, że to zmowa ludzi od Sorosa

 • Maciej Makarczyk

  Oceniono 31 razy 29

  Widać jakieś fatum krąży nad tym lotniskiem, najpierw ze starego nikt nie chciał latać, a teraz nowego nikt nie chce budować, widać Radom go nie potrzebuje.

 • jjj68

  Oceniono 27 razy 25

  Ale stary terminal szybciutko rozebrali, oj szybciutko. Widać jak w soczewce sposób działania pisu, rozwalają sprawnie, budować nie potrafią, ale wymówki i tłumaczenia opanowane.

 • lecho65

  Oceniono 25 razy 23

  Może ci ze stoczni radomskiej spróbują.

 • tetradrachma

  Oceniono 20 razy 18

  No to panie Suski czas wziąć za łopate, mam nadzieje, ze Prezes (wprawiony na Mierzei), wesprze !

 • marki60

  Oceniono 19 razy 17

  kto chce się ładować w niepewne, brak ludzi nawet do łopaty.ciągle zmieniajace się "ZUSY" dodatkowe podatki,inflacja.rosnące koszty paliw i energii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX