Wielka Brytania. Boris Johnson wreszcie dopiął swego. 12 grudnia odbędą się przedterminowe wybory

We wtorek Izba Gmin zagłosowała za przedterminowymi wyborami parlamentarnymi. Odbędą sie 12 grudnia. Opozycja chciała nieco szybszego terminu, jej wniosek jednak przepadł. Poprawki, która pozwoliłaby wziąć udział w wyborach obywatelom innych krajów UE żyjącym w Wielkiej Brytanii oraz brytyjskim 16- i 17-latkom, nie poddano natomiast pod głosowanie.
Zobacz wideo

Za rządowym wnioskiem zagłosowało 438 parlamentarzystów. Przeciw opowiedziało się zaledwie 20.

Była to czwarta próba przegłosowania wniosku o przedterminowe wybory. Tym razem premier Boris Johnson dopiął swego. Pomogło mu w tym poparcie ze strony Partii Pracy. Jej lider, Jeremy Corbyn już wcześniej zasugerował, że tym razem jego ugrupowanie zagłosuje po myśli premiera.

W wyniku głosowania Izba Gmin ustaliła, że wybory odbędą się 12 grudnia, choć w czasie parlamentarnej dyskusji Jeremy Corbyn wnioskował za datą 9 grudnia. Jego poprawka została jednak odrzucona. 

Jednocześnie spiker Izby Gmin nie dopuścił do głosowania nad poprawką, która pozwoliłaby wziąć udział w wyborach obywatelom innych krajów UE żyjącym w Wielkiej Brytanii oraz brytyjskim 16- i 17-latkom.

Wielka Brytania. 12 grudnia odbędą się wybory. Dlaczego Jeremy Corbyn zmienił zdanie?

Zwrot w sprawie wyborów jest zaskoczeniem. Jeszcze w poniedziałek Partia Pracy zagłosowała przeciwko. We wtorek główne ugrupowanie opozycyjne zmieniło jednak zdanie. Jeremy Corbyn oświadczył, że jest gotów poprzeć wniosek premiera. Tłumaczył, że zniknęła przeszkoda - ryzyko "twardego rozwodu" z UE.

Decyzja parlamentu oznacza, że Wielka Brytania wyłoni nowy rząd zanim nastąpi brexit. Jednocześnie przy nowym terminie "rozwodu" z UE, który przesunięto na 31 stycznia 2020 r. strona brytyjska ma więcej czasu, na finalne ustalenia. 

Donald Tusk symbolicznie do Brytyjczyków

O przełomie w sprawie brexitu Donald Tusk poinformował we wtorek. Za zgodą 27 państw opuszczenie Unii Europejskiej zostało przesunięte najpóźniej do końca stycznia 2020 r.  Londyn na nowych warunkach może wystąpić ze Wspólnoty wcześniej, o ile brytyjski parlament zaakceptuje umowę brexitu.

Jednocześnie szef Rady Europejskiej wyraził nadzieję, że to ostatni raz, kiedy termin ten jest zmieniany. Przy okazji poprosił Brytyjczyków, aby dobrze wykorzystali czas, który ponownie im wyznaczono.

Więcej o:
Komentarze (68)
Wielka Brytania. Boris Johnson dopiął swego. 12 grudnia odbędą się przedterminowe wybory
Zaloguj się
 • pisowski_niedouk

  Oceniono 26 razy 8

  Kompromitacji oszołomów ciąg dalszy. Czy wszędzie populiści to półgłówki? Polska, UK, USA itd...

 • antobojar1

  Oceniono 15 razy 7

  Nikt nie nazywa rzeczy po imieniu...
  Brexit jest BREXITEM BOGATYCH...
  .. i przyniesie nędzę dla 40-50% populacji która teraz żyje w stabilnej biedzie...
  a okrojona o Szkocję UK wróci do stanu przed wybłaganym w 1973 roku wejściem do UE... pariasem Europy...

 • no_easy_way_out

  Oceniono 10 razy 6

  ...I gdyby Boris nie zwyciezyl wyborow, moze byc najkrocej urzedujacym premierem W. Brytanii od zdaje sie 1828 roku.
  Cudow nad Tamiza ciag dalszy?

 • anitenanita

  Oceniono 21 razy 5

  Większość i to wyraźna Brytyjczyków jest teraz za pozostaniem w Unii i to chce wykorzystać Corbyn jak widac. Wybory będą quasi referendum.

 • ziggybam

  Oceniono 19 razy 3

  Wygrana Borisa po cyrku, który urządzał od miesięcy, byłaby najlepszym dowodem że Brytole mają fazę głębokiego debilizmu i że lepiej aby jak najszybciej wylecieli z UE na zbity pysk.

 • alfred.ziemniak

  Oceniono 12 razy 2

  Rosja dopiela swego, kolejny kraj organoidów tańczących jak pajace, Putin wymiata.

 • kar.as

  Oceniono 16 razy 2

  Będą wybory, a nowy rząd opowie się za pozostaniem w Unii. I dobrze. Nikt rozsądny nie chce Brexitu.

 • orzelek2004

  Oceniono 1 raz 1

  Wybory w UK to jest sposób na bezkonfliktowe wycofanie się z Brekxitu. Johnson chyba werbalnie zrozumiał, że Brekxit to droga do do nikąd. Tacy premierzy jak Thatcher czy Wilson w grobie się przewracają , patrząc na ten cyrk Monte Pytona i jego słynne ministerstwa głupich kroków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX