Wielka płyta podbija Europę Zachodnią. W Polsce również coraz popularniejsza

Wielka płyta wraca do łask. Już 5 proc. nowych mieszkań w Polsce powstaje w tej technologii. Budownictwo tego typu podbija rynki na zachodzie Europy - podaje forsal.pl.
Zobacz wideo

Jak wynika z szacunków firmy HRE Investments, w pierwszym półroczu 2019 roku z 92,6 tys. wybudowanych w Polsce mieszkań 4,2 tys. powstało w technologii wielkopłytowej. To znaczny wzrost względem poprzednich lat, kiedy mieszkania z wielkiej płyty stanowiły marginalną część rynku. Co ciekawe, popularna w PRL-u metoda budownictwa cieszy się wielkim zainteresowanie m.in. w Szwecji (84 proc. nowych budynków jednorodzinnych). 

Wielki powrót wielkiej płyty. Powodem szybkość i dokładność budowy

Renesans wielkiej płyty w Polsce obserwujemy od dwóch lat. W 2018 r. stanowiła 3,9 proc. nowo powstałych mieszkań, a w pierwszym półroczu wzrosła do 4,6 proc. We wcześniejszych latach ta technologia w praktyce nie była wykorzystywana przez deweloperów, a jej udział w rynku wynosił od 0,2 do 0,4 proc. (lata 2014-2017). Wzrost popularności wielkiej płyty na rynku krajowym nijak ma się jednak do tego, co dzieje się w niektórych krajach na świecie. W Szwecji 84 proc. domów jednorodzinnych powstaje z prefabrykatów, w Holandii jest to 20 proc. Metoda jest również popularna poza Europą - w Japonii (28 proc.) czy USA (5 proc.).

Dowiedz się więcej: Nieznajomi skrzykują się i zrzucają na mieszkanie. Czerniak: Idealne warunki, by powstała bańka

Trzeba zaznaczyć, że technologia wielkopłytowa ewoluowała na przestrzeni lat, a budynki z niej powstałe nie przypominają szarych osiedli rodem z PRL-u

Skąd taka popularność wielkiej płyty? Budynki tego typu powstają bardzo szybko, gdyż można je postawić zaledwie w kilka miesięcy. Jest to korzystne zarówno dla deweloperów, jak i kupujących. Prefabrykaty są również dobrym rozwiązaniem pod względem dokładności wykonania projektu. Nie należy również zapominać o fakcie, że taka metoda stawiania domów bądź bloków jest tańsza ze względu na mniejsze zaangażowanie zasobów ludzkich i krótszy czas budowy.

Czytaj także: Dobra wiadomość dla 12 mln Polaków. Są środki na modernizację bloków z "wielkiej płyty"

Więcej o:
Komentarze (34)
Wielka płyta podbija zachód Europy. W Polsce również coraz popularniejsza
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 14 razy 10

  Wielka płyta, wielkiej płycie nie równa. Przecież nawet za komuny w Polsce budowano bloki w KILKU różnych technologiach. Bo sam pomysł budownictwa opartego na gotowych prefabrykatach jest świetny, a cały diabeł, jak zwykle tkwi w szczegółach

 • grammmatik

  Oceniono 2 razy 2

  Mam nadzieję że deweloperzy wejdą w prefabrykację bo to jest realna szansa na obniżenie kosztów budowy mieszkań. Przy tej sytuacji na rynku i rosnącym koszcie pracy trudno o lepsze rozwiązanie

 • claudiusz

  Oceniono 1 raz 1

  w PRL wykonywalem budynki w technologii "Szczecin"(radziecka) i MK-70(niemiecka)..obie mialy wady a podstawowa byla niedostateczna izolacja temiczna i sciany przemarzaly a w mieszkaniach na scianach z tego powodu pojawial sie "grzyb"....nastepna wada bylo zle zabezpieczenie stykow pionowych przed wilgocia i tworzeniem sie "mostkow termicznych"....jesli te wady dzis zostaly usuniete to prefabrykacja nie jest zla..

 • Edmund Pikor

  Oceniono 7 razy 1

  Jeszcze mi brzmi w uszach jazgot nawiedzonych solidaruchów na temat tej technologii budowlanej .
  Tymczasem nawet nasze własne badania potwierdziły wysoką trwałość obiektów tą metodą budowanych .

 • sztucznypolak

  Oceniono 7 razy 1

  Wielka plyta w PRLu to byly bardzo zaawansowane systemy. Np. prefabrykowane lazienki i wc.

  Oczywiscie jakosc wykonania byla skandaliczna.
  Znam miejsce na Natolinie, gdzie wyraznie widac, ze plyte wstawiono "do gory nogami" :)
  Wyraznie widac bylo pozniejsze przerobki (inna elewacja). Teraz oczywiscie jest to zakryte ociepleniem.

 • justas32

  Oceniono 5 razy 1

  Wielka płyta zyskuje popularność - bo nie nazywa się już wielką płytą ...

 • junk92508

  Oceniono 5 razy 1

  Wielka płyta ma kilka problemów: przenoszenie dźwięków czy jakość montażu.

  Ale inne technologie też mają wylewane i często nie wyciszone stropy...

 • piekniekpieknie

  Oceniono 7 razy 1

  Współczesne prefabrykaty żelbetowe, a dawna wielka płyta to dwie różne sprawy. Inna technologia, inne materiały, łączy je tylko to, że są prefabrykatami :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX