Nawet tysiąc złotych więcej - rekordowo wysokie kary za brak OC w 2020 roku

Wyższa płaca minimalna w przyszłym roku automatycznie wpłynie na wzrost grzywny za brak posiadania ubezpieczenia OC. Zapominalscy w niektórych przypadkach będą musieli zapłacić nawet o tysiąc złotych więcej.
Zobacz wideo

W 2020 r. płaca minimalna ma wynosić 2600 zł brutto, co stanowi wzrost o 350 zł względem obecnego roku. Eksperci z porównywarki cenowej Ubea.pl wyliczyli, jak wzrost zarobków wpłynie na wysokość kar za brak ubezpieczenia OC.

Płaca minimalna, a OC. Grzywny będą rekordowo wysokie 

Eksperci mogli wyliczyć nowe stawki, gdyż grzywny rosną one automatycznie i wprost proporcjonalnie do kwoty minimalnej. Ich wzrost nie jest zatwierdzany przez rząd - w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych został zapisany taryfikator wysokości kar w zależności od różnych zmiennych. Zestawienie kwot jest o tyle interesujące, że PiS zapowiada wzrost najniższej krajowej do poziomu 4 tys. zł w 2023 roku. 

Czytaj także: Płaca minimalna nie wyniesie 4 tys. zł? Emilewicz: Nie podpisuję się pod prostym podnoszeniem

W 2020 r. posiadacze aut osobowych za brak posiadania ważnego ubezpieczenia OC powyżej 14 dni będą musieli zapłacić 5,2 tys zł, co będzie wzrostem o 700 zł. Za brak ważnego OC przez 4 do 14 dni grzywna wyniesie 2600 zł (2250 zł w obecnym roku), natomiast brak ważnego OC w okresie do 3 dni wiązać się będzie z karą w wysokości 1040 zł. 

Zgodnie z ustawowym taryfikatorem dużo więcej za brak ubezpieczenia zapłacą również kierowcy ciągników, samochodów ciężarowych oraz autobusów. W ich przypadku nowe kary prezentują się następująco:

 • brak OC powyżej 14 dni - 7800 zł (wcześniej 6750 zł)
 • brak OC przez 4 do 14 dni - 3900 zł (wcześniej 3380 zł)
 • brak OC do 3 dni - 1560 zł (wcześniej 1350 zł)

Najmniej nowe grzywny odczują natomiast kierowcy motocykli i motorowerów, którzy zapłacą 870 zł, 435 zł bądź 170 zł w zależności od tego przez ile dni nie będą posiadać ubezpieczenia. Dla nich kary maksymalnie wzrosną o 120 zł. 

Więcej o:
Komentarze (10)
Nawet tysiąc złotych więcej - rekordowo wysokie kary za brak OC w 2020 roku
Zaloguj się
 • kot789

  Oceniono 6 razy 4

  stworz zagrozenie na drodze, zachowaj sie jak debil - mandat 500 zl. Nie oplac haraczu - kara kilka tysiecy zlotych

 • druga_wieza

  Oceniono 4 razy 2

  Prawdziwym problemem jest znikoma wykrywalność.
  Dla przypomnienia: każdy zarejestrowany samochód musi mieć OC. Nawet wrak stojący na cegłach za stodołą.
  Ich "wykrycie" to prosta operacja ...informatyczna. Dane z Cepiku.

 • camary123

  0

  A po jaką cholerę mieć OC . Przykład : Cimoszko i Najsztub.

 • phugoid

  Oceniono 1 raz -1

  i jeszcze jedno, czemu kara w 16 dniu jest wyzsza niz w dniu 2? przeciez prawdopodobienstwo spowodowania wypadku, jako zdarzenia czysto losowego, jest takie samo w dniu 16 jak w dniu 2 jezdzenia bez oc, choc logicznie rzecz ujmujac im dluzej sie jezdzi bez oc tym wiecej szans na wypadek, co nie zmienia faktu ze prawdopodobienstwo wystapienia jednostkowego i losowego zdarzenia wypadkowego jest identyczne w dniu 3 jak w dniu 16, nie mowiac o tym, ze szkoda w wypadku z dnia 3 moze byc np. 100 razy wieksza niz z dnia 16 :)

 • phugoid

  Oceniono 1 raz -1

  niech mi ktos prosze wytlumaczy, czemu w tym zlodziejskim panstwie, nie da sie czasowo wyrejestrowac auta i nie placic w zwiazku z tym oc?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX