Czy sklepy będą otwarte 1 listopada i w Zaduszki? Gdzie na zakupy w długi weekend?

W długi weekend zakupy będą utrudnione, zgodnie z zapisami ustawy o zakazie handlu. Podpowiadamy, gdzie i kiedy iść na zakupy we Wszystkich Świętych oraz pozostałe dni weekendu.

Wszystkich Świętych, tradycyjnie w Polsce, obchodzone jest 1 listopada. W tym roku ten dzień przypada w piątek. Wiele osób wyjeżdża do rodzinnych miejscowości, warto więc dowiedzieć się, gdzie i w które dni można zrobić zakupy.

Sklepy podczas długiego weekendu zamknięte będą 1 i 3 listopada

Ustawa o zakazie handlu uznaje 1 listopada za dzień wolny, jako że jest to ogólnopolskie święto. Tego dnia nie zrobimy więc zakupów. Również w niedzielę 3 listopada większość sklepów będzie zamknięta. Jest to pierwsza niedziela miesiąca, a więc nie obejmuje jej wyjątek od zakazu handlu. Zamknięte będą więc wszystkie duże sklepy, galerie handlowe, dyskonty i supermarkety. Otwarte mogą być małe sklepy osiedlowe, prowadzone przez właścicieli oraz niektóre Żabki, Lewiatany, Globi czy Freshmarkety. Tam także mogą pracować właściciele, którzy wykupili licencję na franczyzę, ale niektóre miejsca będą otwarte ze względu na ich status placówki pocztowej. Ponadto zakaz handlu nie obejmuje stacji benzynowych, restauracji oraz kawiarni, aptek oraz miejsc związanych z obsługą turystyczną. Wszystkie te miejsca mogą mieć jednak odmienne od standardowych godziny otwarcia. 

Zamknięcie sklepów reguluje ustawa o zakazie handlu w niedziele. Zgodnie z nią, w listopadzie sklepy będą otwarte tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, czyli 30 listopada. W grudniu jednak niehandlowe będą tylko dwie pierwsze niedziele z pięciu. 15, 22 i 29 grudnia sklepy będą działać normalnie. Ustawa o zakazie handlu od początku 2020 roku będzie jeszcze bardziej restrykcyjna. Sprzedaż będzie dozwolona tylko w 7 niedzieli w przyszłym roku.

Więcej o: