Hiszpania: Pontevedra została pierwszym miastem z ograniczeniem prędkości do 10 km/h

Pontevedra to pierwsze miasto w Hiszpanii, w którego centrum obowiązuje ograniczenie prędkości do 10 kilometrów na godzinę. Nowe zasady ruchu drogowego mają zwiększyć bezpieczeństwo.
Zobacz wideo

Radny ds. mobilności miasta Pontevedra, Demetrio Gómez, poinformował, że ograniczenie prędkości do 10 km/h obowiązuje w ścisłym centrum miasta, a także na kilkudziesięciu ulicach, które przylegają do śródmieścia - informuje hiszpański portal motorpasion.com. Nowe przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i użytkowników hulajnóg, ale także pielgrzymów, którzy zmierzają przez Pontevedrę do Santiago de Compostela.

Po ustanowieniu nowego ograniczenia prędkości, władze miasta zapowiedziały, że będą badać, jakie przynosi ono skutki. Niewykluczone, że strefa z limitem prędkości na poziomie 10 km/h zostanie w przyszłości rozszerzona.

Hiszpania. Kolejne miasta obniżają limit prędkości. Wśród nich Bilbao

Od wtorku 29 października nowe limity prędkości wprowadzono także w mieście Bilbao. Tam w centrum miasta można poruszać się z prędkością 30 km/h. W Hiszpanii jest 19 miast, które wprowadziły takie ograniczenia. Oprócz Bilbao są to: Oviedo, Burgos, Madryt, Walencja, Barcelona, ??Pontevedra, Soria, Saragossa, Pampeluna, Soria, Palma de Mallorca, Las Palmas, Kadyks, Malaga, Murcja, Salamanka, Kordoba i Cuenca

Jak informuje Interia, w poniedziałek 28 października kierownictwo Dyrekcji Dróg Hiszpanii poinformowało, że na drogach, na których w styczniu tego roku  obniżono limit prędkości ze 100 do 90 km/h, liczba wypadków drogowych spadła o 9 proc. 

Więcej o: