Mafia lekowa nie taka straszna? W 4,5 roku zarzuty dla 24 osób. "Statystyki mają się poprawić"

Mafie lekowe mają być jednym z największych zagrożeń, które wpływają zarówno na obniżenie dostępności medykamentów, jak i wpływów do budżetu. Ze statystyk nie wynika jednak, by skala takich procederów była olbrzymia.

Mafie lekowe oskarżane są o to, że w ciągu minionych lat wyprowadziły z Polski medykamenty warte miliardy. Jak jednak duży jest ten nagłaśniany przez rząd problem? Postanowili to sprawdzić posłowie,  występując z interpelacją do szefa MSWiA.

Płonące składowiska odpadów to zagrożenie dla zdrowia. Eksperci nie mają wątpliwości, że wraz z dymem do atmosfery przedostaje się cała tablica Mendelejewa.

Zobacz wideo

Jak wyjaśnia "Rzeczpospolita", odpowiedź ministerstwa nie dowodzi tak dużej skali zjawiska, jak mogłoby się wydawać. "W związku z naruszeniem zakazu zbycia produktów leczniczych wszczęto 87 postępowań przygotowawczych stwierdzono 153 przestępstwa oraz przedstawiono zarzuty 24 osobom" - wyjaśnił minister spraw wewnętrznych, informując, że chodzi o okres od stycznia 2015 r. do sierpnia 2019 r.

Mafia lekowa - czy miliardy dalej "uciekają" z budżetu?

Zdaniem ministerstwa sprawiedliwości "statystyki wkrótce się poprawią". Ma w nich znaleźć odzwierciedlenie surowsze prawo. Według nowych regulacji uczestnictwo w mafii lekowej może być zagrożone karą 300 tys. zł grzywny oraz 10 lat pozbawienia wolności.

"Mafia lekowa powoduje poważne zagrożenie dla setek tysięcy Polaków, którzy potrzebują leków ratujących zdrowie i życie. W wielu wypadkach leki są refundowane, państwo do nich dopłaca, a mimo to grupy przestępcze wyprowadzają je poza granicę i sprzedają z zyskiem kosztem polskich pacjentów. Przygotowaliśmy kompleksowe zmiany w prawie, które ukrócą tego rodzaju przestępczy proceder i pozwolą polskiemu państwu skutecznie dbać o interes pacjentów" - komentował konieczność prowadzenia przepisów minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Niska skala zatrzymań może świadczyć o tym, że przestępcy mogli znaleźć nowy sposób na obejście przepisów.

Czytaj też: Kryzys lekowy w Polsce. Prywatne serwisy szybsze niż rządowa infolinia. Wiemy, których leków pacjenci szukają najczęściej

Z szacunków Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że Skarb Państwa traci w wyniku działalności szajek wyprowadzających z Polski leki dwa miliardy złotych rocznie. Od kilkunastu miesięcy organizacje przestępcze zajmujące się tym procederem stały się przedmiotem intensywnych śledztw. Parę dni temu CBA zatrzymało kilka osób, które uczestniczyły w procederze wyprowadzania leków wartych 140 mln zł.

Więcej o: