Brytyjczycy jednak nie kupią zakładu od Ursusa. Grupa Alamo wycofuje się z negocjacji

Ursus ma wciąż pod górkę. Rozmowy z Alamo, brytyjską firmą produkującą sprzęt rolniczy, spełzły na niczym. Zagraniczna firma zmieniła zdanie i jednak nie kupi zakładu Ursusa w Dobrym Mieście. Co więcej, sąd odrzucił wniosek polskiego producenta o wszczęcie kolejnej restrukturyzacji.
Zobacz wideo

Alamo Group Europe Ltd. zdecydowało o wycofaniu się z zamiaru zakupu dywizji w Dobrym Mieście należącej do Ursusa. Jeszcze 11 czerwca będący w restrukturyzacji Ursus informował, że podpisał z Alamo Group Europe Ltd. wstępny i niezobowiązujący list intencyjny. Na jego podstawie rozpoczęły się negocjacje dotyczące sprzedaży Brytyjczykom części lub całości działalności prowadzonej w dywizji w Dobrym Mieście na Warmii.

Wycofał się kupiec, a sąd odrzucił kolejny wniosek o restrukturyzację

Jakby tego było mało, sąd rejonowy w Lublinie odrzucił kolejny wniosek o restrukturyzację Ursusa. Wniosek został złożony "z ostrożności procesowej wraz zażaleniem na postanowienie sądu o umorzeniu przyspieszonego postępowania układowego".

Jako podstawę odrzucenia wniosku sąd wskazał, iż wszczęcie kolejnego postępowania restrukturyzacyjnego jest niedopuszczalne, jeżeli wcześniejsze postępowanie restrukturyzacyjne nie zostało zakończone lub prawomocnie umorzone

- podała w komunikacie spółka.

Ursus w restrukturyzacji liczy na USA

Polska spółka poinformowała na początku września, że amerykański fundusz inwestycyjny Enerkon Solar International jest chętny za maksymalnie 30 mln dol. przejąć 7 proc. Ursusa i 49 proc. akcji zależnej Ursus Bus. To mogłoby poprawić słabą sytuację polskiego producenta, który co najmniej od 2017 r. boryka się z problemami finansowymi, a od listopada 2018 r. jest w trakcie przyspieszonego procesu układowego, by sprostać niełatwej restrukturyzacji. To nadal daleka droga do transakcji, ale Ursus podkreśla, że suma rozważanej póki co inwestycji mogłaby się zwiększyć. Wieść dotarła na warszawską giełdę, gdzie akcje spółki - inaczej niż w ostatnim czasie - wyraźnie podskoczyły.

Ursus wciąż ma pod górę

Ursus w restrukturyzacji specjalizuje się w produkcji i sprzedaży maszyn i urządzeń przeznaczonych dla rolnictwa. Jest notowany na GPW od 2008 r. W 2018 r. skonsolidowana strata netto Ursusa wyniosła aż 150 mln zł w stosunku do 23 mln zł straty rok wcześniej. Przychody Ursusa ze sprzedaży spadły od 2008 r. z 277 do 214 mln zł.

Więcej o:
Komentarze (37)
Brytyjczycy jednak nie kupią zakładu od Ursusa. Grupa Alamo wycofuje się z negocjacji
Zaloguj się
 • i.o.to.chodzi

  Oceniono 30 razy 26

  Jak to?

  PiS chciał sprzedać nasze "srebra rodowe"?

  Firmę, która ma wyprodukować milion samochodów elektrycznych i kolejny pierdylion autobusów elektrycznych?

 • rybka9915

  Oceniono 29 razy 23

  Moze maniek banas kupi za 100 kilo PLN, by sprzedac za 1,2 melona PLN.
  Maniek banas - toz to "zlote" dziecko qrewsko-zlodziejskiej pisbolszewii, pisbolszewicki biznesmen roku.

 • kralik111

  Oceniono 20 razy 20

  Inwestorzy czekali na wyniki wyborow i teraz zaczynaja sie wycofywac. Nikt nie ma zamiaru finansowac lewactwa PiSu.

 • cozano

  Oceniono 20 razy 18

  No jak to, przecież Ursus miał być, przynajmniej na początku tego roku, potentatem budującym elektryczne autobusy.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 16 razy 14

  Za 30 milionów dolarów to można założyć sieć sprzedaży parówek a nie zajmować się na poważnie motoryzacją wsi.

 • wranek

  Oceniono 19 razy 11

  Jak sie za Ursusa wział PiS, to wiadomo,jak sie to skończy. Jak przygoda ze stępką w Szczecinie.

 • druga_wieza

  Oceniono 9 razy 7

  Szkoda tej firmy, ale tak naprawdę to ona już dawno upadła. Teraz to tylko upadek spadkobiercy.

 • mer-llink

  Oceniono 12 razy 6

  Przepraszam, że zapytam:
  Czy to ten sam Ursus, którym tak zachwycał się pan Duda Andrzej? Otwierał nawet z pompą i minkami jakieś fabryki na Czarnym Lądzie - kamery, bajery, sztafaż i puc? I ten wulkan polskiej myśli technicznej w dwa latka pod rządami PiS-u spadł do poziomu bankructwa sadowego?
  Ale to może chodzi o jakiś inny Ursus? Ursus podrzucony przez totalną opozycję PiS-owi? Ursus prowadzony przez podłych lewaków, cyklistów i wegetarian?
  W każdym razie wniosek jest jeden: WINA TUSKA!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX