Christine Lagarde szefową Europejskiego Banku Centralnego. Pierwsza kobieta w historii na tym stanowisku

1 listopada Francuzka Christine Lagarde stanęła na czele Europejskiego Banku Centralnego. Zastąpiła Włocha zastąpi Mario Draghiego. Będzie pierwszą kobietą na czele tej instytucji.
Zobacz wideo

Christine Lagarde, przez osiem lat stała na czele Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Wcześniej staż odbyła na Kapitolu w Waszyngtonie, będąc asystentką parlamentarną Williama Cohena, który pełnił funkcję sekretarza obrony w czasach, gdy amerykańskim prezydentem był Bill Clinton.

Christine Lagarde szefową EBC

W okresie rządów Nicolasa Sarkozy’ego Christine Lagarde była ministrem handlu zewnętrznego, rolnictwa i rybołówstwa, a następnie gospodarki, finansów i przemysłu. Wraz ze Zbigniewem Brzezińskim zajmowała się strategią w gospodarce amerykańsko-unijno-polskiej i sprawami dotyczącymi branży zbrojeniowej.

Europejski Bank Centralny, współpracuje z bankami centralnymi pozostałych państw Unii, będących poza strefą euro, w tym z Narodowym Bankiem Polskim. Jego głównym zadaniem jest dbanie o stabilność waluty europejskiej i wspieranie ogólnej polityki gospodarczej Unii Europejskiej.

Więcej o: