Klejnot w koronie Arabii Saudyjskiej idzie na giełdę. Ten debiut może być największy na świecie

Arabia Saudyjska oficjalnie ogłosiła, że rozpoczyna wprowadzanie na giełdę firmy Saudi Aramco - giganta na rynku ropy naftowej. To może być największy debiut giełdowy w historii. To element zmian w gospodarce, jakie chcą wprowadzić saudyjskie władze - czyli zmniejszenia zależności kraju od pieniędzy ze sprzedaży ropy.

O wprowadzeniu Saudi Aramco na giełdę w Rijadzie mówiło się od kilku lat, decyzja była jednak ciągle odkładana. Teraz Arabia Saudyjska rozpoczęła formalny proces IPO (ang. initial public offering) - czyli pierwszej oferty publicznej. To oznacza, że będzie odbywać teraz spotkania z potencjonalnymi inwestorami, przygotuje też prospekt emisyjny, który w szczegółach będzie opisywać finanse firmy.

Arabia Saudyjska sprzedaje swój klejnot koronny

Saudi Aramco nie podało jednak, jak to jest w zwyczaju w takich przypadkach - jaką część firmy chce sprzedać na giełdzie ani jakie byłyby widełki cenowe dla akcji. Szef firmy nie chciał też powiedzieć, jaka jest jej wartość. Jak podają Associated Press i CNN Królestwo Arabii Saudyjskiej liczy na wycenę Saudi Aramco na poziomie 2 bilionów dolarów, natomiast analitycy mają celować raczej w 1,5 bln dolarów. Dla porównania: Apple i Microsoft, obecnie najcenniejsze firmy giełdowe na świecie - są wyceniane po 1 bilion dolarów każda.

W 2016 roku, kiedy władze saudyjskie po raz pierwszy zaczęły mówić o giełdowym debiucie, mówiło się o sprzedaży 5 proc. udziałów w firmie. Gdyby teraz sprzedano 2 proc. udziałów przy tej wyższej wycenie, wartość IPO sięgnęłaby 40 mld dolarów - i pobiła rekord chińskiego giganta Alibaba z 2014 roku (wtedy było to 25 mld dolarów).

Zobacz wideo

Saudi Aramco, gigant rynku ropy naftowej, idzie na giełdę

Saudi Aramco To ogromna firma. Ma gigantyczne rezerwy ropy naftowej - ponad 226 miliardów baryłek, więcej niż jakiekolwiek inne przedsiębiorstwo na świecie. Produkuje ponad 10 milionów baryłek tego surowca dziennie, co stanowi 10 proc. globalnego popytu. Zysk netto w ubiegłym roku przekroczył 111 mld dolarów, przewyższając łączny zysk naftowych firm BP, Chevron, Exxon, Royal Dutch Shell i Total.

Upublicznienie Saudi Aramco (oficjalna nazwa to Saudi Arabian Oil Co.) to element planów Arabii Saudyjskiej dotyczących istotnych zmian w gospodarce. Teraz opiera się ona niemal wyłącznie na ropie naftowej - i boleśnie odczuła załamanie cen surowca przed kilku laty.

Więcej o:
Komentarze (9)
Klejnot w koronie Arabii Saudyjskiej idzie na giełdę. Debiut Saudi Aramco może być największy na świecie
Zaloguj się
 • felicjan.dulski

  Oceniono 3 razy 3

  Allach dał!

 • Misue Tanaka

  Oceniono 1 raz 1

  Widać,że saudowie cienko przenda.Tak dalej trzymać.

 • cool77

  0

  Rotszyldowie kilka lat temu wyzbyli się nafty.Dobre akumulatory do aut i pozamiatane w kilka lat

 • pogromca_mrowek

  0

  Sprzedadzą transzami 80-90% akcji pozostawiając sobie 10-20% akcji uprzywilejowanych z wagą głosów np 10/1 a gdy już zbiorą z rynku bilion, półtora biliona dolarów rząd Arabii Saudyjskiej ogłosi wprowadzenie podatku kopalnianego - a wtedy ceny akcji zlecą na pysk. Może jeszcze podejmą się odkupu akcji po kursie kilkukrotnie niższym niż wcześniejsza sprzedaż.

 • cojamamwymyslic2

  Oceniono 1 raz -1

  Od ponad 30 lat oficjalne rezerwy ropy w Arabi Saudyjskiej są prawie niezmienne, mimo wydobywania ponad 3 mld baryłek rocznie. Tylko naiwniacy wierzą w wielkość rezerw podawaną przez ten kraj.

 • saves

  Oceniono 1 raz -1

  Nawet gdy ktoś nabędzie całe 5%, to do powiedzenia w zarządzaniu będzie miał tyle, co przodkowie czerskich za okupacji.

 • byann

  Oceniono 3 razy -1

  Kupcie Aramco. Może drony więcej w nas nie trafią.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX