100 zł za wywóz śmieci - fala podwyżek uderza w portfele Polaków. W 2020 r. ma być jeszcze gorzej

Za wywóz śmieci czteroosobowa rodzina może zapłacić wkrótce nawet 100 zł. Taka stawka od grudnia obowiązuje w Łodzi. Tymczasem samorządy muszą się bronić przed rosnącymi kosztami, które w przyszłym roku mają być znacząco wyższe.
Zobacz wideo

Opłata za wywóz śmieci w przypadku rodziny z dwójką dzieci może wkrótce wynieść aż 100 zł. Tak będzie z pewnością w przypadku mieszkańców Łodzi, których nowa stawka będzie obowiązywać od 1 grudnia. Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", fala podwyżek najpewniej rozleje się na cały kraj, bo samorządy mają rok  - licząc od 6 września - na wprowadzenie nowych zasad segregowania odpadów.

Miejscowości, w których opłaty już idą w górę przybywa. W Koninie, od 1 stycznia mieszkańcy zapłacą za odbiór śmieci 19 zł na osobę, do tej pory było to 12 zł. W świętokrzyskim Małogoszczu opłata podskoczyła z 5,5 na 16 zł. Władze Sosnowca, który ceny podniósł z 11 na 17 zł, podwyżkę tłumaczą wymogami resortu środowiska. Inny przykład to Leszno, w którym opłata wzrosła o ponad 100 proc. - z 11,50 zł do 24 zł na osobę.

O tym, jak dużym ciężarem dla samorządów jest zajmowanie się odpadami niech świadczy fakt, że władze Łodzi początkowo planowały podnieść opłatę o 300 proc. Ostatecznie zwyciężył jednak pogląd, że zmiana byłaby zbyt drastyczna dla części mniej zamożnych mieszkańców.

Opłaty za śmieci w górę. W przyszłym roku może być gorzej

Powodów, by opłaty za odbiór śmieci podnosić jest więcej, niż tylko te wynikające z nowych przepisów. Władze samorządowe muszą bowiem radzić sobie nie tylko z większą ilością odbieranych frakcji, ale i ze wzrostem własnych kosztów. DGP informuje, że w 2020 roku koszty odbioru odpadów mają wzrosnąć o 40 proc., a ich zagospodarowania o 60 proc.

To istotne, bo wiele gmin po prostu niejako godziło się z tym, że do śmieci trzeba dopłacać. Z powodu rosnących kosztów, straty na niedoszacowanych opłatach iść mogą jednak w miliony.

Nowy pojemnik na śmieci, nowe zasady segregowania

Co zmieniają przepisy, które weszły w życie w lipcu? Najistotniejsza z punktu widzenia przeciętnego obywatela zmiana, to pojawienie się nowego pojemnika oznaczonego napisem "Bio". Nowy kontener w kolorze brązowym służy do zbierania odpadów roślinnych takich jak resztki warzywne i owocowe, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty, rośliny doniczkowe, resztki jedzenia bez mięsa, kości oraz tłuszczy zwierzęcych. Warto pamiętać o tym, że do nowego pojemnika nie wolno wyrzucać mięsa i jego resztek, a także zwierzęcego tłuszczu.

Czytaj też: Skontrolują, czy segregujemy odpady. Będą notatki służbowe i zdjęcia

Do pojemnika na odpady zmieszane należy wrzucać resztki mięsne oraz kości. Muszą tu trafiać również odpady takie jak: mokry lub zabrudzony papier, zużyte materiały higieniczne, w tym pieluchy jednorazowe, żwirek z kuwet dla zwierząt, fajans, potłuczone szyby i lustra, tekstylia.

Opłata za niesegregowanie śmieci niczym grzywna

Warto pamiętać też, że niesegregowanie śmieci może skończyć się naprawdę solidnymi konsekwencjami finansowymi. Nowe przepisy nie pozwalają już bowiem wybierać - chcemy segregować śmieci, lub nie. Sortować muszą wszyscy. Ci, którzy od obowiązku będą się uchylać muszą się liczyć z nawet czterokrotnym wzrostem opłaty.

Zgodnie z szacunkami resortu środowiska zmiany wprowadzone w regulacji mogą dotknąć 6,1 milionów Polaków - śmieci nie segreguje bowiem 16 procent z nas.

Więcej o:
Komentarze (146)
100 zł za wywóz śmieci - fala podwyżek uderza w portfele Polaków. W 2020 r. ma być jeszcze gorzej
Zaloguj się
 • izopropanol

  Oceniono 32 razy 30

  Jogurciki w markecie. W środku może ze dwie łyżeczki. Zapakowane w pancerny plastik, folie aluminiową i na dodatek w karton z wesołymi misiami czy czymś tam żeby dziecko łatwiej naciągnąć...I .....to ja musze segregować, płacić itp. Pamiętam jak na 4 osobową rodzine wystarczało nam normalne wiaderko na śmieci , wyrzucane raz na dwa dni. Teraz po jednych zakupach , samego plastiku mam pełny worek. A mieszkam sam....Ale jak to w Polandzie, kase łatwiej ściągnąć z tych co wydają niż z tych co zarabiają..

 • czechy11

  Oceniono 26 razy 24

  Kiedy wymusi sie na producentach minimalizację opakowań
  1. Pasta do zębów po co kartonowe pudełko
  2. Pudełko opakowane w folie
  3. Cukierki w opakowaniu dodatkowo kazdy w w kolejnym papierku

  Kiedy wreszcie w każdym sklepie bedzie mozna przychodzić z własnym opakowanie po produkty!,

 • gapcio2010

  Oceniono 19 razy 17

  Polacy świetnie opanowali patriotyczne symbole, są wiernymi katolikami, życie oddaliby za Pis i Kościół, ale tak prostej czynności jak segregowanie śmieci, nie są w stanie przyswoić.Niech więc płacą ile wlezie .....

 • czechy11

  Oceniono 16 razy 16

  Drożyzna nadeszła mimo braku Euro? Jak rzyc wyznawcy PiSlamu jak rzyć?

 • jerzytop

  Oceniono 16 razy 16

  Czyli można śmiało powiedziec Te 13 tki i podwyżki dla emerytów i rencistów to można sobie rozbić o kant ch......... a
  Wszystko zeżre inflacja i takie właśnie podwyżki . Zyć nie umierać ale przecież już PO WYBORACH to po co udawać

 • padarewski

  Oceniono 13 razy 13

  nie rozumiem skoro składowanie śmieci takie drogie to czemu rząd PIS kupuje śmieci z afryki ?

 • czechy11

  Oceniono 15 razy 13

  Miny PiSjebków z Podkarpacia gdzie wlasnie dostają PiSma o podwyżce o 200% od PiSburmistrza są bezcenne. Jeden dzwonił do mnie i żalił sie ze Jarosław go oszukał bo zapowiada 13 i waloryzację a od ostał 200% podwyzki😂😂😂😂

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX