Załamanie w polskim przemyśle. Nastroje najgorsze od 10 lat. "Jeden z najsłabszych wyników w Europie"

Menedżerowie największych firm przemysłowych w Polsce coraz bardziej obawiają się nadchodzącego spowolnenia gospodarczego. Wskaźnik mierzący kondycję polskiego przemysłu spadł w październiku do najniższego poziomu od połowy 2009 r.

Październik był trudnym miesiącem dla polskiego przemysłu. - Indeks Menadżerów Zakupów PMI polskiego sektora przemysłowego spadł w październiku do poziomu 45,6 pkt, odnotowując najniższą wartość od połowy 2009. Przed miesiącem ten sam wskaźnik wyniósł 47,8 pkt - poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Kolejna wartość tego wskaźnika poniżej progu 50 pkt., może być uznawana za zwiastun nadchodzącego spowolnienia w naszym przemyśle.Październikowe dane są znacznie gorsze od oczekiwań rynkowych, które były na poziomie 48,1 pkt. Produkcja, nowe zamówienia i eksport spadły w najszybszym tempie od ponad 10 lat. 

Słabe dane z polskiej gospodarki. Obniża się poziom zatrudnienia w przemyśle

Według ekonomisty IHM Markit, wpływ na pogorszenie nastrojów w polskim przemyśle miało m.in. osłabienia popytu w Europie oraz konkurencja z Chin.

Nowe zamówienia spadły w najszybszym tempie od kwietnia 2009, produkcja i eksport zarejestrowały największe spadki od czerwca 2009, a pierwsza od trzech lat obniżka cen wyrobów gotowych nie ożywiła popytu na rynkach. Poziom zatrudnienia w sektorze ponownie się obniżył, choć tempo spadku nowych miejsc pracy było słabe i wpisywało się w trend obserwowany od początku tego roku. Niestety wygląda na to, że z nadejściem nowego roku warunki gospodarcze nie ulegną poprawie. Wskaźnik Przyszłej Produkcji zarejestrował w październiku jeszcze słabszy wynik niż w zeszłym miesiącu, osiągając najniższy poziom w historii badań

- ocenił ekonomista IHS Markit ocenił Trevor Balchin

>>>>> Na świecie rosną obawy przed recesją. Co się dzieje i jak to wpłynie na kieszenie Polaków? Odpowiada Piotr Kuczyński

Zobacz wideo

- Od bardzo dawna wiadomo, że PMI jest mocno zawodnym wskaźnikiem koniunktury (relatywnie słaba korelacja z PKB, itd.), ale spadek w październiku robi wrażenie. Globalne spowolnienie widać wyraźnie przynajmniej w części polskiego przemysłu - napisał w komentarzu na Twitterze Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Przemysłowy PMI w dół, "jeden z najsłabszych wyników przemysłu wśród europejskich gospodarek"

- Indeks PMI dla Polski (45,6 pkt) po dzisiejszym spadku sygnalizuje jeden z najsłabszych wyników przemysłu wśród europejskich gospodarek. Dotychczas jednak wyniki badania w niewielkim stopniu znajdywały potwierdzenie w danych o produkcji - napisali ekonomiści ING.

Słabe nastroje wyrażone w badaniu przez menadżerów, według Markit, przekładają się na realne decyzje biznesowe. - Według najnowszych danych w październiku polscy producenci po raz pierwszy od trzech lat obniżyli również swoje stawki, co wiązało się po części ze słabnącymi presjami kosztowymi" - napisano w komunikacie firmy badawczej Markit.

Więcej o:
Komentarze (234)
Załamanie w polskim przemyśle. Nastroje najgorsze od 10 lat. "Jeden z najsłabszych wyników w Europie"
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 62 razy 54

  Czy te pełne obaw firmy zatrudniają kapelanów? Bo może to jest szansa na sukces? Jak w szpitalach, wojsku, policji kapelanie zatrudnieni, to od razu wszystko znakomicie działa i efekty przynosi.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 48 razy 38

  O dużym kryzysie gospodarczym mówi się od jakiegoś czasu,
  wiele zachodnich państw po cichu się przygotowało
  regulując wskaźniki swojej gospodarki
  - Polska dzięki rozdawnictwu PiS dostanie kryzysem prosto w ryj.

 • siwywaldi

  Oceniono 55 razy 37

  Takie wiadomości są miodem na me serce.
  Bo im szybciej się to wszystko wykopyrtnie, tym SZYBCIEJ suweren wyniesie "Dobrą Zmianę" na widłach I zrobi to SAM, bez jakiejkolwiek pomocy tzw. totalnej opozycji, he, he... :-)

 • dejtrejder

  Oceniono 42 razy 34

  Pisowski rząd wykończył gospodarkę. Trzeba o tym jasno powiedzieć.

 • justas32

  Oceniono 29 razy 25

  Naprawdę ? A ja myślałem że można bezkarnie nie dbać o gospodarkę i rozdawać pieniądze na prawo i lewo ...

 • partia

  Oceniono 26 razy 22

  E tam, e tam, wystarczy nie kraść.
  A poza tym to dogonienie i przegonienie Niemiec nam się po prostu należy.

  Sutener uwierzył w zbawczy dar Balbiny i rezerwy poparcia jeszcze są. Kiedy zaczną sie schody cztery partie niepipis dzielskie nie bedą się kwapić z odsunięciem Balbiny od dyktatury. Będą markować tylko chęć przejęcia władzy, będą prowadzić niekończące się negocjacje, ale 236 (tyle ma Balbina?) bedzie ciążyć pisiarni jak kamień u szyi. Wtedy mogą sie zdecydować na manewr z przeszłości, doprowadzić do przedterminowych wyborów licząc na to, że wpuszczą opozycję w szambo które sami stworzyli i że nowa władza, zajęta gaszeniem pożaru tego hvna nie będzie miec siły na postawienie ich przed odpowiednimi sadami, a kiedy już się troche sytuacja poprawi, kosztem oczywiście sutenera który dostanie ostro po kieszeni, PiS wróci w glorii obrońcy zwyczajnego człowieka przed doktrynerskim liberalizmem nieczułym na cierpienia najbiedniejszych

  Albo... Przedterminowe wygrywa Balbina rozpętując antyzachodnią i antykapitalistyczną histerię ( wiadomo, cykliści) i zacznie się totalna, etatystyczna reglamentacja wszystkiego, bariery celne na import, ceny regulowane, płace ustalane na Nowogrodzkiej oraz PWPW drukujaca zyla pełną moca. A jak nie starczy z PWPW to sie zamówi uzupełniający druk banknotów z importu, Oczywiście już o wolności słowa nie będzie mowy, granice trza bedzie zamknąć, opozycję zapuszkować. Kościół poprze w zamian za preferencyjna sprzedaż nieruchomości Skarbu Państwa za inflacyjnego zeta. Na koncu Unia Euroazjatycka. Hej!

 • Dariusz Siekański

  Oceniono 22 razy 20

  No to koniecznie trza o tym powiedzieć Jarosławowi , przeca on biedny nic nie wie , na pewno wszyscy go okłamują tak jak kiedyś Stalina , może chłop na coś pomoże , coś zrobi , znowu uratuje Polske , róbta coś na miłość boską........

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX