Wyrok TSUE: Przy wcześniejszej spłacie kredytu, bank powinien oddać prowizję

Ostatni wyrok TSUE jest bardzo istotną decyzją dla wielu osób spłacających kredyty. Przy wcześniejszej jego spłacie mogą oni domagać się zwrotu kosztów operacyjnych oraz prowizji, co dotychczas było raczej niemożliwe.

Wrześniowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pozwoli unormować kwestię wcześniejszego spłacania kredytów konsumenckich. Klienci mogli zrobić to zawsze, banki często nie zwracały jednak prowizji, opłat przygotowawczych czy ubezpieczenia. Było więc to zwyczajnie nieopłacalne. Teraz zmieni się to na korzyść kredytobiorców.

TSUE zadecydował. Banki zobowiązane oddać prowizje przy wcześniejszej spłacie kredytu

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 11 września br. zawyrokował, że osoby, które spłacą kredyt wcześniej, otrzymają zwrot kosztów. Ponadto, banki są zobowiązane oddać część kosztów poniesionych przez kredytobiorcę na początku okresu pożyczkowego. Taka decyzja pozwoli kredytobiorcom na sprawiedliwe i równe traktowanie przez instytucje finansowe.

Czytaj także: Bank ostrzega frankowiczów: pozew na pół miliona i odebranie mieszkania za unieważnienie kredytu

Wyrok TSUE to także cios wymierzony w banki, którym nie na rękę jest wcześniejsze spłacanie kredytów przez ich klientów. Informowaliśmy zresztą o tym, że Polacy coraz częściej składają wnioski do Rzecznika Finansowego w związku z tym, że banki nie chcą oddawać im części opłat w momencie wcześniejszej spłaty kredytu.

Zobacz wideo

Respektowanie decyzji TSUE potwierdził również UOKiK oraz Rzecznik Finansowy. "Po wyroku TSUE nie ma już żadnych wątpliwości, jak interpretować przepisy. Oczekujemy, że w przypadku wcześniejszej spłaty przedsiębiorcy będą proporcjonalnie obniżać wszystkie koszty kredytu i oddawać je kredytobiorcom. Liczymy na to, że zrobią to także w stosunku do umów z przeszłości. Będziemy monitorować rynek i karać za naruszanie praw konsumentów" - zapowiedział prezes UOKiK Marek Niechciał, cytowany w komunikacie.

Wyrok nie dotyczy jednak wszystkich. Chodzi o kredyty konsumenckie

Należy jednak wiedzieć, że decyzja TSUE dotyczy tylko kredytów konsumenckich. Zgodnie z Ustawą z 2011 r. chodzi o pożyczkę, którą kredytobiorca wziął na konkretny cel niezwiązany z prowadzeniem firmy. Jego maksymalna kwota to 255 550 zł. Osoby, które wzięły kredyt spełniający wyżej wymienione warunki po 17 grudnia 2011 r., mogą domagać się zwrotu kosztów przy przedterminowym spłaceniu. 

Więcej o: