Kupon Eurojackpot jest droższy w Polsce niż w Niemczech. Skąd różnica w cenach zakładów?

W najbliższy piątek do wygrania w Eurojackpot będzie rekordowa kwota 335 milionów złotych. Jak się jednak okazuje, Polscy gracze zapłacą za jeden kupon więcej, niż osoby przebywające w Niemczech czy Holandii.
Zobacz wideo

Jak podaje "Głos Wielkopolski" za jeden kupon Eurojackpot w Polsce trzeba zapłacić 12,50 złotych. W Niemczech czy Holandii jeden zakład sprzedawany jest za 2 euro, czyli w zależności od kursu euro, wychodzi około 9 złotych. Dlaczego Polacy płacą za Eurojackpot więcej niż w innych krajach?

W Polsce 12,50 złotych, a w Niemczech równowartość 9 złotych za kupon w Eurojackpot

Na czym polega gra? W Eurojackpot gracz typuje pięć z 50 liczb oraz dwie z 10. Uczestnicy mogą wytypować własne numery lub zagrać metodą na chybił trafił. W większości państw pojedynczy zakład kosztuje 2 euro. W Polsce trzeba zapłacić jednak 12,50 złotych.

Grupa Lotto, która jest przedstawicielem gry Eurojackpot w Polsce, przyznała, że na cenę zakładu składa się stawka stała w wysokości 10 złotych oraz dopłata na fundusze celowe w wysokości 2,50 złotych. Dopłata przekazywana jest przez LOTTO na wspieranie polskiego sportu i kultury (kolejno w wysokości 75 i 20 procent). Jej wysokość uregulowana jest Ustawą o grach hazardowych.

Eurojackpot to gra liczbowa powstała w 2012 roku. Od 2017 roku w loterii uczestniczyć mogą mieszkańcy 18 państw: Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Islandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Słowenii, Włoch, Szwecji, Czech, Węgier, Słowacji i Polski. Minimalna pula na wygrane pierwszego stopnia wynosi aż 10 000 000 euro (41 mln złotych), a maksymalna nagroda główna może osiągnąć aż 90 000 000 euro (375 mln złotych). Takie kwoty zachęcają graczy do kupowania zakładów w Eurojackpot.

Więcej o: