Prawo budowlane. Rząd zajmie się zmianami uciążliwych przepisów. Ma być prościej i szybciej

6 listopada rząd zajmie się zmianami w prawie budowlanym. Ma być mniej formalności na etapie starań o pozwolenie na budowę, które dodatkowo ma być wydawane bez możliwości podważenia po okresie 5 lat. Procedury mają być też prostsze i szybsze.
Zobacz wideo

Jak podaje powołujący się na PAP serwis Bankier.pl resort inwestycji i rozwoju zapowiada, że na zmianach w prawie budowlanym zyskają wszyscy - zarówno inwestorzy, jak i administracja wydająca pozwolenia na budowę. Ma być prościej i szybciej dla obydwu stron urzędowej barykady. Dotychczas wymagana drobiazgowa dokumentacja dla domu jednorodzinnego musiała być złożona w czterech egzemplarzach w odpowiednim urzędzie.

Po zmianach, które zapowiada resort, wymagane na wstępie będą tylko plan rozmieszczenia domu na działce budowlanej oraz projekt architektoniczno-budowlany. Projekt techniczny, który wymaga największej dokumentacji, ma być składany dopiero podczas zgłaszania zakończenia robót budowlanych i starania się o pozwolenie na użytkowanie lokalu. Co więcej, o ile zmiany wejdą w życie, po pięciu latach od ogłoszenia decyzji nie będzie można jej podważyć.

Ma być łatwiej o pozwolenie na budowę

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju już w kwietniu zapowiadało zmiany w prawie budowlanym, szczególnie te dotyczące uzyskiwania pozwolenia na budowę. Jak zapowiadał szef resortu Jerzy Kwieciński, "ze względu na kompleksowość zmian rekomendacje będą wprowadzone w dwóch etapach".

Najpierw zajmiemy się nowelizacją Prawa budowlanego, później nową ustawą o planowaniu przestrzennym

- zapowiadał minister Kwieciński.

Już w kwietniu projekt ustawy zakładał też wprowadzenie granicznego, pięcioletniego terminu dla stwierdzenia nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

Do tej pory było tak, że unieważnić decyzję o pozwoleniu na budowę można było wiele lat po tym, jak budynek już powstał i był użytkowany, co wprowadzało spore zamieszanie - zarówno dla inwestorów i użytkowników, jak urzędników.

Więcej o:
Komentarze (26)
Prawo budowlane. Rząd zajmie się zmianami uciążliwych przepisów. Ma być prościej i szybciej
Zaloguj się
 • Wojciech Pisarek

  Oceniono 15 razy 13

  Jak ten rząd się zajmie to nie będzie ani szybciej ani łatwiej. No chyba że masz legitymację PIS.

 • ochujek

  Oceniono 14 razy 12

  Jakoś nie wierzę w to co ogłasza PiS. Puszcza, stadniny, praworządność, odwrócony VAT , kościelni pedofile - mam to przed oczami.

 • fortunatzwolinski

  Oceniono 11 razy 7

  no to JEDNAK
  PISie syny postawia
  te WIERZE KURDUPLA
  a i ZLODZIEJSKI kOSCIOL
  swoja ROMA TOWER
  TEZ ...
  ja PISdole ....

 • junk92508

  Oceniono 9 razy 7

  Lex deweloper

 • tesia44

  Oceniono 7 razy 5

  JESZCZE łatwiej i JESZCZE szybciej? Ciekawe, czy jak jakiemuś burmistrzowi wystawią za oknami willi grzmota na 7 pięter, to też będzie taki wyrywny do skracania procedur. Furda architektura! Furda prawo budowlane! Furda mpzp! Każdy dyweżłoper będzie miał prawo postawić wszystko wszędzie. Asfaltownię w uzdrowisku. Chlewnię z środku miejskiego parku. I po 5 latach będą mu mogli naskoczyć? Brawo pisiepaństwo!

 • galaxia

  Oceniono 6 razy 4

  Co to jest projekt techniczny? PB nie definiuje czegoś takiego.
  Jeśli chodzi wam o projekt wykonawczy to pi co takie cis w przypadku domku?
  Zagospodarowanie i prój arch-bud wystarczy.

 • dzia-dzio

  Oceniono 3 razy 3

  Czy ten nietechniczny projekt do pozwolenia będzie można sobie zrobić samemu ewentualnie zamieścić zdjęcie przykładowego domu jaki byśmy chcieli ? Coś takiego jak obecnie małe budynki na zgłoszenie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX