Drastyczna kara dla dużego TFI. Cofnięte zezwolenie na działalność i 5 mln zł kary

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na Lartiq TFI (poprzednio Trigon TFI) sankcje w postaci kary 5 mln zł oraz cofnięcia zezwolenia na wykonywanie działalności pod rygorem natychmiastowej wykonalności. Wszystko w związku z aferą Getback. Władze Lartiq TFI zapowiadają zaskarżenie decyzji KNF.
Zobacz wideo

Dotkliwą karę finansową i odebranie pozwolenia na działalność Komisja Nadzoru Finansowego tłumaczy rażącym naruszeniem przez Lartiq TFI ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi. Spółka miała zarządzać funduszami inwestycyjnymi "w sposób nierzetelny i nieprofesjonalny, niezapewniający zachowania należytej staranności i niezgodny z zasadami uczciwego obrotu, a także nieuwzględniający najlepiej pojętego interesu funduszy oraz uczestników funduszy oraz w sposób niezapewniający stabilności i bezpieczeństwa rynku finansowego". Ponadto TFI miało nieprawidłowo wykonywać bieżący nadzór nad podmiotem, któremu powierzyło zarządzanie portfelami inwestycyjnymi funduszy inwestycyjnych.

Tyle formalnego języka Komisji Nadzoru Finansowego. W praktyce nie jest tajemnicą, że sankcje na dawny Trigon zostały nałożone w związku z tzw. "aferą Getback". Trigon był jednym z kilku TFI, które powierzyły firmie windykacyjnej zarządzanie sekurytyzowanymi wierzytelnościami (czyli po prostu długami, których odzyskiwaniem GetBack jako firma windykacyjna się zajmowała; najprościej rzecz ujmując - zysk dla inwestorów z funduszy opartych na portfelach takich wierzytelności zależał od skuteczności windykatora). KNF dowodzi, że Trigon nie monitorował na bieżąco sytuacji w Getbacku i nie zareagował w porę na nieprawidłowości w tej spółce. W kwietniu 2018 r. GetBack stracił płynność finansową.

KNF w sierpniu 2018 r. wszczęła postępowania administracyjne wobec Trigon oraz trzech innych TFI: Altus, Noble Funds i Saturn. Tej ostatniej spółce odebrała licencję na zarządzanie funduszami inwestycyjnymi w sierpniu br.

Władze Lartiq TFI ripostują

Zarząd TFI przekonuje, że nie zachodzą przesłanki uzasadniające decyzję KNF i zapowiada zaskarżenie decyzji.

Chcielibyśmy przypomnieć, że Lartiq TFI jako pierwszy podmiot na rynku dokonał zamiany serwisera funduszy sekurytyzacyjnych z GetBack SA na nowe podmioty oraz dokonał szeregu działań naprawczych, w tym dokonał gruntownej przebudowy własnej organizacji, włączając w to zmianę zarządu TFI, który był odpowiedzialny za podpisanie umów z Getback

- czytamy dalej.

Zarząd TFI podkreślił, że KNF powinna przede wszystkim mieć na uwadze interes i dobro uczestników funduszy oraz ochronę ich środków.

Więcej o:
Komentarze (10)
Drastyczna kara dla dużego TFI. Cofnięte zezwolenie na działalność i 5 mln zł kary
Zaloguj się
 • belferka1950

  Oceniono 7 razy 7

  Ale ten Bierecki może spać spokojnie?

 • takaprawda3000

  Oceniono 11 razy 7

  KNF jest tak wiarygodna jak NBP i GUS. Ciekawe kiedy prokuratura się zajmie PiSowską aferą GETBACK.

 • rh2k

  Oceniono 9 razy 7

  Jakos swojej winy w aferze to KNF nie widzi a kary wali jakby chciał zamknąć ten rynek...

 • euphoria12

  Oceniono 4 razy 2

  Mateuszek, ale aferę roznieciłeś z Chrzanowskim i Glapińskim. Z pieniedzy obligatariuszy miały być finansowane trzy wieże NACZELNIKA i programy wsparcia dla rydzyka i putina. Coś nie wyszło konrad Konkolewski był pazerny? A co znim ? w pierdlu , czy na Hawajach?

 • t21

  Oceniono 3 razy 1

  KNF...to ten burdel, którym Chrzanowski kierował i jakoś o nim ucichło? Chrzanowski jeszcze żyje, czy po cichutku powiesił się we śnie?

 • zzrobert

  Oceniono 2 razy 0

  A sprawa przewału majątku spółki publicznej Elektrim SA nadal śpi?
  blisko 8 mld zł zniknęło i nikt nic nie wie a byli urzędnicy państwowi w tym KNF przeszli do spółek zależnych ELE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX