Łotwa. Wynagrodzenia lekarzy kilkukrotnie wyższe niż w Polsce. Rekordzista zarabia miesięcznie 166 tys. zł

Łotwa jawi się jako raj dla lekarzy w porównaniu z Polską. W państwowej placówce mogą oni zarobić nawet 11 tys. euro. Rekordzista zarobił w miesiąc równowartość 166 tys. zł - informuje rp.pl.
Zobacz wideo

Dane na temat zarobków lekarzy podała łotewska agencja informacyjna LETA. Rekordzista pracuje na pełnym etacie w jednej z klinik uniwersyteckich, gdzie zarabia 6 tys. euro. Dorabia natomiast w sektorze prywatnym, co daje mu 33 tys. miesięcznie. W przeliczeniu na złotówki otrzymuje więc za miesiąc pracy równowartość 166 tys. zł. Rp.pl podaje też inne dane, konkludując, że zarobki łotewskich lekarzy są kilkukrotnie wyższe niż w Polsce.

11 tys. euro miesięcznie za pracę w publicznej placówce. Zarobki łotewskich lekarzy mogą szokować

Przykładowo, zarobki lekarzy w państwowych klinikach często przekraczają granicę 10 tys. euro (43 tys. zł). Wynagrodzenie, podobnie jak w Polsce, jest zależne od poszczególnych szpitali. W mniejszych jednostkach znajdujących się na prowincji, zarobki wynoszą ok. 4,5 tys. euro, natomiast w Rydze lekarz może zrobić ok. 3 tys. euro za pracę na pół etatu. 

Czytaj także: Lekarze przekonują - Polska to chory kraj. Biliński: Moje ideały uderzono bejsbolem i rozbito w pył

Polscy w porównaniu do kolegów po fachu z Łotwy zarabiają nawet kilkunastokrotnie mniej 

Zarobki na Łotwie robią wrażenie zwłaszcza, gdy porównamy je z wynagrodzeniami w Polsce. Średnia pensja lekarza w naszym kraju to ok. 6 tys. zł. Kwota jest zależna w dużym stopniu od doświadczenia. Początkujący medycy otrzymują 3,5 tys. zł, natomiast po 6-8 latach pracy zarobki wynoszą już 6,9 tys zł. W Polsce na 1000 obywateli przypada 2,38 lekarzy, natomiast na Łotwie 3,21. 

Więcej o:
Komentarze (50)
Łotwa. Wynagrodzenie lekarzy kilkukrotnie wyższe niż w Polsce. Rekordzista zarabia miesięcznie 166 tys. zł
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 18 razy 14

  Łotwa nie zafundowała sobie rządu Prostytutek i Sutenerów, którzy żądają, żeby lekarze pracowali "dla idei", a jak jacyś niewdzięcznicy nie mają na to ochoty - wrzeszczą do nich w sejmie "niech wyjeżdżają!"

 • markowski222

  Oceniono 12 razy 12

  Zamiast bez sensu porównywać polskie zarobki z zagranicznymi panowie dziennikarze zastanówcie się i napiszcie, dlaczego tak jest? Dlaczego wszyscy mamy wrażenie że w naszym kraju nie da się spokojnie żyć? Jest tak od dawna, a wiec winy za to nie ponosi tylko PiS. Dlaczego prawie każdy Polak-emigrant nie zarabiający wcale kokosów w UK czy na Islandii oddycha z ulgą? Gdzie tkwią toksyczne źródła tej paranoi, tego państwa nieprzyjaznego wobec swoich obywateli??? Nie chodzi tu tylko o zarobki, a o WSZYSTKO

 • kms2x

  Oceniono 10 razy 10

  A to, no 500+, to une Łotwiany majom? To za co pijom?

 • w12121

  Oceniono 12 razy 10

  Praca fachowca i specjalisty musi kosztować, i tak jest w cywilizowanym świecie!

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 13 razy 9

  Łotwa jest niewielkim krajem, więc wyjazd lekarzy do pracy w innym rejonie Unii Europejskiej bardzo szybko położyłby Ochronę Zdrowia.
  Państwo Łotewskie po prostu skutecznie konkuruje o lekarzy na rynku pracy UE.
  Łotwa to kraj luterański, tam pracę się ceni, zwłaszcza ludzi wykształconych.
  Polska powinna wziąć przykład, jeśli nie z Łotwy, to przynajmniej z Czech.
  P.S.
  Ciekawe, czy łotewscy lekarze poświęcają 70% swojego czasu pracy na produkcję ton zbędnej makulatury, jak w naszym rejonie UE. Znając pragmatyzm Łotyszów, mają sekretarki medyczne.

 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 11 razy 7

  Przecież suweren "wstał z kolan" to suweren ma dokładnie tak jak chciał a lekarze sobie niedługo wszyscy wyjadą jak im to niedawno zalecał radziwiłł. PiS przywróci leczenie modlitwą i wkładaniem do pieca na "dwie zdrowaśki". A już całkowicie serio to Łotwa nie jest najlepszym krajem do porównań z Polską. Już ładnych parę lat temu zadziwił mnie stopień cyfryzacji tamtejszych urzędów. Trudno uwierzyć, że ZUS takiego poziomu nie osiągnął przez 30 lat jego ciągłej cyfryzacji (za pierdyliony dolarów) aż do dziś. Może powinniśmy się raczej z Białorusią porównywać? Łukaszenko ostatnio dawał polskiemu "rzadowi" jakieś rady, które jak zwykle po nim spłynęły jak po nomen omen kaczce.

 • nstemi

  Oceniono 5 razy 5

  No ale nie porównujmy średniej pensji lekarza w Polsce z zarobkami łotewskiego rekordzisty, czy lekarzami z uniwersyteckiej kliniki. Pewnie Łotwa i tak wypadnie znacznie lepiej, ale zwyczajnie by wypadało porównywać nieco bardziej konkretnie. Czy to "goła" pensja, czy z dyżurami, jaki specjalista itp.?

 • teacher

  Oceniono 7 razy 5

  166 tys. - nie chce mi się wierzyć, ale jeżeli to prawda, to nie ma na co czekać. Wprawdzie łotewski do łatwych języków nie należy, ale skoro można się nauczyć duńskiego czy norweskiego... Niedługo będą nas leczyć wyłącznie lekarze emeryci, a po nich, lekarze sąsiadów, tzn. Niemcy, Czesi, Słowacy, itd. oczywiście za grubą kasę.

 • aietes

  Oceniono 6 razy 4

  Na Łotwie nie ma górnictwa węgla, dotowanego i takiego socjalistycznego rozdawnictwa jak w Polsce. Brak rydzyka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX