Łotwa. Wynagrodzenia lekarzy kilkukrotnie wyższe niż w Polsce. Rekordzista zarabia miesięcznie 166 tys. zł

Łotwa jawi się jako raj dla lekarzy w porównaniu z Polską. W państwowej placówce mogą oni zarobić nawet 11 tys. euro. Rekordzista zarobił w miesiąc równowartość 166 tys. zł - informuje rp.pl.
Zobacz wideo

Dane na temat zarobków lekarzy podała łotewska agencja informacyjna LETA. Rekordzista pracuje na pełnym etacie w jednej z klinik uniwersyteckich, gdzie zarabia 6 tys. euro. Dorabia natomiast w sektorze prywatnym, co daje mu 33 tys. miesięcznie. W przeliczeniu na złotówki otrzymuje więc za miesiąc pracy równowartość 166 tys. zł. Rp.pl podaje też inne dane, konkludując, że zarobki łotewskich lekarzy są kilkukrotnie wyższe niż w Polsce.

11 tys. euro miesięcznie za pracę w publicznej placówce. Zarobki łotewskich lekarzy mogą szokować

Przykładowo, zarobki lekarzy w państwowych klinikach często przekraczają granicę 10 tys. euro (43 tys. zł). Wynagrodzenie, podobnie jak w Polsce, jest zależne od poszczególnych szpitali. W mniejszych jednostkach znajdujących się na prowincji, zarobki wynoszą ok. 4,5 tys. euro, natomiast w Rydze lekarz może zrobić ok. 3 tys. euro za pracę na pół etatu. 

Czytaj także: Lekarze przekonują - Polska to chory kraj. Biliński: Moje ideały uderzono bejsbolem i rozbito w pył

Polscy w porównaniu do kolegów po fachu z Łotwy zarabiają nawet kilkunastokrotnie mniej 

Zarobki na Łotwie robią wrażenie zwłaszcza, gdy porównamy je z wynagrodzeniami w Polsce. Średnia pensja lekarza w naszym kraju to ok. 6 tys. zł. Kwota jest zależna w dużym stopniu od doświadczenia. Początkujący medycy otrzymują 3,5 tys. zł, natomiast po 6-8 latach pracy zarobki wynoszą już 6,9 tys zł. W Polsce na 1000 obywateli przypada 2,38 lekarzy, natomiast na Łotwie 3,21. 

Więcej o: