Iran znów wbrew porozumieniu nuklearnemu. Ruszyło wtłaczanie gazu uranowego do wirówek atomowych
Jak przekazał Reuters - powołując się na irańską telewizję państwową - Iran rozpoczął tłoczenie heksafluorku uranu w formie gazu do wirówek w zakładach atomowych Fordow. To oddala Teheran od zawartego z Zachodem w 2015 r. porozumienia nuklearnego - na jego mocy Iran miał zobowiązać się do niewzbogacania uranu, a zakłady Fordow zamienić w „centrum nuklearne, fizyki i technologii”. Gazowy heksafluorek tłoczony do wirówek narusza wcześniejsze ustalenia oraz charakter zakładów Fordow, które z badawczych zaczynają pełnić funkcję produkcyjnych.
Iran podjął czwarty krok na drodze do odchodzenia od zobowiązań wynikających z porozumienia atomowego w odpowiedzi na rosnącą presję USA i bierność państw europejskich w kwestii uratowania układu
- powiedział irański prezydent Hassan Rouhani w telewizyjnym przemówieniu.
Ponad 1000 wirówek w tych zakładach miało być na mocy porozumienia używanych do celów innych niż wzbogacanie uranu, a na to pozwala użycie gazu uranowego. Przypomnijmy, że wzbogacony uran to surowiec wykorzystywany głównie w produkcji broni nuklearnej. Telewizja państwowa Iranu podała, że uruchomienie wirówek w zakładach Fordow miało miejsce w obecności inspektorów z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.
Napięte relacje USA - Iran
Iran zdecydował się na ten krok po tym, jak USA nie zrezygnowały z nałożonych na Teheran sankcji. W 2018 r. Donald Trump zdecydował o jednostronnym wystąpieniu z zawiązanego w 2015 r. porozumienia nuklearnego. Co więcej, jesienią 2018 r., w atmosferze rosnących napięć dyplomatycznych, amerykański prezydent podjął decyzję o nałożeniu sankcji na eksport irańskiej ropy. W czerwcu 2019 r. zostały one dodatkowo zaostrzone. Teheran ostrzegł już rok temu, że zacznie aktywnie wycofywać się z porozumienia nuklearnego, jeśli USA nie zniosą sankcji. W połowie maja Iran oficjalnie wstrzymał realizację zobowiązań wynikających z porozumienia nuklearnego, informując o tym uprzednio rządy Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec.
-
Mini lockdown w warmińsko-mazurskim. Kolejne regiony powinny mieć się na baczności [WYKRES DNIA]
-
Luka VAT. Ekonomista miażdży retorykę premiera. "Kłamstwa vatowskie są aż cztery"
-
Poseł Lewicy chce dopłaty do 500+ za "dziecko poczęte". Otrzymał zaskakującą odpowiedź
-
Niemcy. Przemyt wszech czasów. W Hamburgu przechwycono 16 ton kokainy. "To przebija wszystko"
-
Rekordowe zarobki w górnictwie. W grudniu to średnio 18,7 tys. zł. Wszystko przez sowite premie
- Osoby, które przejdą w 2021 roku na emeryturę, mogą liczyć na wyższe świadczenie. Przez COVID-19
- Waloryzacja emerytur. Wskaźnik najwyższy od 10 lat, ale najbiedniejsi emeryci zyskają tylko 50 zł
- PIT 2021. Zwrot podatku - jak sprawdzić kiedy go otrzymamy? Ile się czeka?
- Rząd zmieni zasady świadczenia pielęgnacyjnego? Posłanka KO: Znów chcą wyprowadzić rodziców na ulicę
- Nowe obostrzenia na Mazurach. "Rząd nie patrzy racjonalnie. U nas nie było tak, jak w Zakopanem"