Iran znów wbrew porozumieniu nuklearnemu. Ruszyło wtłaczanie gazu uranowego do wirówek atomowych

Jak donosi Reuters, irańskie zakłady atomowe Fordow nie będą już placówką badawczą, ale aktywnymi zakładami produkcyjnymi. Irańska telewizja państwowa poinformowała o tym, że wtłaczanie gazu uranowego do wirówek zostało zainicjowane. To kolejny krok w kierunku wzbogacania uranu przez Iran i wycofania się z postanowienia nuklearnego z 2015 r.
Zobacz wideo

Jak przekazał Reuters - powołując się na irańską telewizję państwową - Iran rozpoczął tłoczenie heksafluorku uranu w formie gazu do wirówek w zakładach atomowych Fordow. To oddala Teheran od zawartego z Zachodem w 2015 r. porozumienia nuklearnego - na jego mocy Iran miał zobowiązać się do niewzbogacania uranu, a zakłady Fordow zamienić w „centrum nuklearne, fizyki i technologii”. Gazowy heksafluorek tłoczony do wirówek narusza wcześniejsze ustalenia oraz charakter zakładów Fordow, które z badawczych zaczynają pełnić funkcję produkcyjnych.

Iran podjął czwarty krok na drodze do odchodzenia od zobowiązań wynikających z porozumienia atomowego w odpowiedzi na rosnącą presję USA i bierność państw europejskich w kwestii uratowania układu

- powiedział irański prezydent Hassan Rouhani w telewizyjnym przemówieniu.

Ponad 1000 wirówek w tych zakładach miało być na mocy porozumienia używanych do celów innych niż wzbogacanie uranu, a na to pozwala użycie gazu uranowego. Przypomnijmy, że wzbogacony uran to surowiec wykorzystywany głównie w produkcji broni nuklearnej. Telewizja państwowa Iranu podała, że uruchomienie wirówek w zakładach Fordow miało miejsce w obecności inspektorów z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Napięte relacje USA - Iran

Iran zdecydował się na ten krok po tym, jak USA nie zrezygnowały z nałożonych na Teheran sankcji. W 2018 r. Donald Trump zdecydował o jednostronnym wystąpieniu z zawiązanego w 2015 r. porozumienia nuklearnego. Co więcej, jesienią 2018 r., w atmosferze rosnących napięć dyplomatycznych, amerykański prezydent podjął decyzję o nałożeniu sankcji na eksport irańskiej ropy. W czerwcu 2019 r. zostały one dodatkowo zaostrzone. Teheran ostrzegł już rok temu, że zacznie aktywnie wycofywać się z porozumienia nuklearnego, jeśli USA nie zniosą sankcji. W połowie maja Iran oficjalnie wstrzymał realizację zobowiązań wynikających z porozumienia nuklearnego, informując o tym uprzednio rządy Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec.

Więcej o: