Sprawa wynajęcia kamienicy przez Mariana Banasia badana przez specjalną prokuraturę

Prokuratura prowadzi postępowanie sprawdzające dotyczące wynajmowania kamienicy przez Mariana Banasia. Śledczy badają kwestię zaniżonej ceny.
Zobacz wideo

Marian Banaś publicznie przyznał, że wynajmował swoją kamienicę po cenie niższej od rynkowej. M.in. tę kwestię bada teraz prokuratura w Białymstoku. Warto podkreślić, że chodzi o prokuraturę specjalną, bo specjalizującą się w kwestiach podatkowych i skarbowych - donosi "Rzeczpospolita". To do tej jednostki kilka doniesień złożyła sejmowa Komisja Śledcza ds. VAT.

Wcześniej "prześwietlanie" wynajmu kamienicy rozpocząć miał - według nieoficjalnych wiadomości RMF FM - fiskus. Urzędnicy chcieli poznać zasady, na których obiekt był wynajmowany i sprawdzić, czy faktycznie cena za najem była niższa oraz czy przełożyło się to na niższe podatki.

Warto podkreślić, że Jerzy Kwieciński, minister finansów, oficjalnie przyznał, że w tej sprawie "służby robią wszystko, co do nich należy". "Osoby szczególnie z naszego obozu politycznego są bardziej szczegółowo prześwietlane, niż zwykły Kowalski" - stwierdził szef resortu finansów.

Marian Banaś i jego majątek. Nie tylko kamienica

Marian Banaś jest szefem Najwyższej Izby Kontroli. Wcześniej był ministrem finansów i szefem Krajowej Administracji Skarbowej. Po publikacjach na temat jego oświadczeń majątkowych i nieruchomości w Krakowie udał się na bezpłatny urlop, z którego wrócił po kilkunastu dniach.

Oświadczenia majątkowe Mariana Banasia są obiektem analiz CBA. Trwająca niemal pół roku kontrola majątku Banasia już się zakończyła, ale zainteresowany - zgodnie z obowiązującą procedurą - wniósł do niej zastrzeżenia.

Według nieoficjalnych doniesień wnioski Centralnego Biura Antykorupcyjnego mają być niekorzystne. "Oficjalne dochody Mariana Banasia nie do końca spinają się z rozmiarami posiadanego majątku, oszczędności i wydatków" - podała "Rzeczpospolita", powołując się na anonimowe źródło bliskie CBA.

Czytaj też: Będzie dymisja Mariana Banasia? "Rz": Wyniki kontroli CBA mają być niekorzystne

Zainteresowanie majątkiem Mariana Banasia wywołał m.in. reportaż pt. "Pancerny Marian i pokoje na godziny". Bertold Kittel, autor materiału, poruszył w nim m.in. kwestię  kamienicy należącej niegdyś do Mariana Banasia, w której prowadzony miał być przez osoby trzecie hotel oferujący "pokoje na godziny".

Więcej o: