Niedziele handlowe. Czy 10 i 11 listopada zrobimy zakupy w sklepach? Odpowiadamy

Niedziele handlowe. Po wejściu w życie w 2018 r. ustawy o ograniczu handlu w niedziele i niektóre święta, klienci dużych sklepów i centrów handlowych muszą sprawdzać, czy w daną niedzielę będą mogli zrobić zakupy. Podpowiadamy więc, czy niedziela 10 listopada jest niedzielą handlową oraz przypominamy o 11 lisopada.

Od 2019 roku niedzielą handlową jest ostatnia niedziela danego miesiąca. Tak więc w tym miesiącu na większe zakupy w siódmym dniu tygodnia, będziemy mogli udać się 24 listopada. 10 listopada sklepy wielkich sieci handlowych będą natomiast zamknięte. Warto też pamiętać, że tak samo będzie 11 listopada, gdyż wtedy przypada Święto Niepodległości. 

Jeśli więc nie zrobimy w sobotę odpowiednich zapasów, to pozostanie nam liczyć, że niewielkie zakupy np. spożywcze, zrobimy w małych sklepikach osiedlowych, w których sprzedawał będzie właściciel albo tych, które są prowadzone na zasadzie franczyzy. Ratunkiem mogą być też stacje benzynowe. 

Czynne będą za to restauracje, kina, kawiarnie, cukiernie czy lodziarnie - także te zlokalizowane w galeriach handlowych. 

>>> Aplikacje, które pomogą oszczędzać na zakupach. Zobacz, które są, naszym zdaniem, najciekawsze: 

Zobacz wideo

Zakaz handlu i niedziele handlowe w kolejnych latach

Warto też pamiętać, że w tym roku zostało nam już tylko 4 niedziele handlowe. Oprócz wspomnianego wyżej 24 listopada, wielkie sklepy typu, Lidl, Biedronka czy Ikea, czynne będą także 15 grudnia, 22 grudnia oraz 29 grudnia. 

W przyszłym roku i w kolejnych latach kalendarz niedziel handlowych przewiduje już tylko maksymalnie siedem niedziel bez zakazu handlu w skali całego roku. Terminy do zapamiętania to: 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia oraz 20 grudnia. 

Czy jest szansa na zmianę, niekorzystnych dla entuzjastów niedzielnego handlu, przepisów? Trudno powiedzieć, ale ostatnio  wiceminister pracy Stanisław Szwed mówił, że regulacje mogłyby być nieco "poluzowane". 

- Warto zastanowić się, w jakim zakresie zakaz powinien obowiązywać w sezonie w miejscowościach turystycznych, bo dziś jest z tym problem. Np. w Austrii, we Francji są przepisy wyłączające zakaz handlu w miejscowościach turystycznych w pewnych miesiącach - stwierdził w "Fakcie".

Więcej o:
Komentarze (6)
Niedziele handlowe. Czy 10 i 11 listopada zrobimy zakupy w sklepach? Odpowiadamy
Zaloguj się
 • Oceniono 6 razy 4

  Przecież niedziela jest niepracującą według zamieszczonej systematycznie tabelki przez UZ, poniedziałek święto więc po co informować I tak przerażonego suwerena, że z zakupów cztery litery

 • dante_waw

  Oceniono 4 razy 2

  :) Kiedys myslalem ze cylkl tych kretynskich clickbaitowych artykulow obraza waszych czytelnikow... wiemy ze raczej nie sa to zwolennicy partii rzadzacej... z komentarzy raczej wylania sie obraz zwolennika "usmiechnietych demokratow" spod znaku PO, wyksztalconego, mlodego, dobrze sytuowanego z wielkiego miasta....

  Majacego wiele pogardy dla tzw "suwerena", czyli "patologii sprzedajacej demokracje za 500 PLN miesiecznie", skolowanych i nie zdajacych sobie sprawy z wielu politycznych skomplikowancyh zagadnien....

  Jednakze nagrana rozmowa Slawomira Neumanna gdzie mowi o swoich wyborcach - "Na wybory idą głosować ludzie, którzy g***o się interesują", oraz afera gdzie wyborcy Koalicji Obywatelskiej zakreslali logo komitetu zamiast kratki przy nazwisku kandydata odarl mnie z tej prostej wizji swiata....

  Od dzisiaj odszczekuje wszystko .... tak!! nalezy publikowac te "wyjasnienia" co tydzien... bo wasi czytelnicy sa na poziomie nieodzalowanego Bravo Girl i Popcornu... oraz Polsatu z jego "Tancem z Gwiazdami"

 • matts06

  Oceniono 4 razy 0

  Szczególnie 11.11 zrobicie zakupy.

 • pitercab

  Oceniono 4 razy 0

  Aż musiałem kliknąć nagłówek żeby zobaczyć czy rzeczywiście zrobię zakupy w te dni!!!

 • zakrzyczny

  Oceniono 1 raz -1

  tylko komentarze usuwane na bieżąco z niedzielami włącznie :)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX