Wiedźmin na monecie za 13 tys. zł. Ekspert: W przypadku inwestycji potrzebna ostrożność

Wiedźmin znalazł się na dwóch monetach, które opracowała Mennica Gdańska we współpracy z Andrzejem Sapkowskim. Jedna będzie dostępna w cenie 1399 zł, a druga będzie dokładnie dziesięć razy droższa. Eksperci radzą, by do tego typu inwestycji podchodzić roztropnie.

Wiedźmin, postać, którą stworzył Andrzej Sapkowski, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli polskiej kultury. Świadczy o tym chociażby serial, który wkrótce zacznie emitować Netflix. Legendarna postać trafiła właśnie na monety kolekcjonerskie, które ukazały się nakładem Mennicy Gdańskiej.

Warto wyjaśnić, że pod tą nazwą kryje się prywatna, utworzona w roku 2010 spółka - instytucja o takiej nazwie istniała już jednak w XVII w.

Czytaj też: CD Projekt kupił budynek w Warszawie. Firma wynajmowała go od 20 lat

Eksperci radzą: zachowajmy zdrowy rozsądek

Monety kolekcjonerskie są dość popularnym produktem wypuszczanym na rynek zarówno przez NBP jak i prywatne firmy. Decydują się na zakup  warto zachować jednak zdrowy rozsądek.

Przemysław Ziemba, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w rozmowie z redakcją Next Gazeta.pl wyjaśnił, że emisje pamiątkowych monet, związanych z jakimś wydarzeniem zapewne mogą zainteresować miłośników danego tematu.

Podejmując decyzję o zakupie powinniśmy jednak zawsze zachowywać ostrożność. Szczególnie, jeśli myślimy o zakupie jako o inwestycji.

- stwierdził.

Nie zawsze cena rynkowa danej monety jest w późniejszym okresie wyższa od jej ceny emisyjnej. Dotyczy to nie tylko monet obiegowych czy kolekcjonerskich będących prawnym środkiem płatniczym w Polsce czy w innych krajach, ale także medali, żetonów itp. 

- dodał.

Monety z Wiedźminem nawet za 13 tys. zł

Mennica Gdańska podkreśla, że jako jedyna otrzymała prawa do emitowania monet o tematyce związanej z Wiedźminem.  Na rynek trafią dwie - pierwsza o nominale pięciu dolarów, średnicy 45 milimetrów i wadze 62,2 gramów będzie kosztować 1399 zł. Jak informuje producent "dwuuncjowa moneta na rewersie ukazuje walczącego Geralta, który wraz z Yennefer próbuje uratować swojego kompana Jaskra, owładniętego zaklęciem Dżina."

Miecz Wiedźmina umieszczony na monecie został ozdobiony złotem. Yennefer otrzymała natomiast kulę wydrukowaną na drukarce 3D.

Do sprzedaży trafi też znacznie droższa wersja monety wyceniania na 13,99 tys. zł. Bilon o średnicy 100 mm i wadze jednego kilograma na rewersie "ukazuje kluczową dla całej sagi scenę z książki "Ostatnie Życzenie", kiedy to Jeż chciał wziąć za żonę Pavettę". Rewers zdobi wysoki relief ukazujący każdy szczegół projektu, a także agat, imitujący okno zamku.

Producent podkreśla, że nakład monety to jedyne 200 sztuk na cały świat, ale jedynie 100 sztuk trafi na rynek kolekcjonerski.

Więcej o: