Smog. Kraków walczy z zanieczyszczeniem powietrza. Drony patrolują miasto i sprawdzają, czym palą mieszkańcy

Kraków na wszelkie sposoby stara się walczyć ze smogiem. Bezzałogowe drony patrolują miasto, i sprawdzają, czy mieszkańcy przestrzegają zakazu spalania węgla i drewna w piecach.

Wojna z zanieczyszczeniem powietrza ma różne formy. Jak podaje www.telewizja.krakow.pl, bezzałogowe drony ruszyły nad miasto w celu sprawdzania, czy mieszkańcy przestrzegają surowych zakazów. Regularne patrole potrwają do 10 grudnia 2019 r. 

Smog w Polsce. Drony zbadają powietrze w Krakowie

Poza sprzętem elektronicznym, w badania zaangażowane są trzy osoby - operator drona, pracownik wydziału ds. jakości powietrza oraz strażnik miejski. Obecność tych osób pozwala na natychmiastową interwencję po wykryciu wykroczenia. Badania są prowadzone w całym mieście przez firmę zewnętrzna na zlecenia miasta. Sprzęt posiada kamerę oraz czujnik, dzięki temu można ocenić, czy w poszczególnych nieruchomości jest spalane paliwo stałe. - Pomiar podstawowych parametrów, w tym poziom zanieczyszczeń pyłami PM2.5 i PM10 jest wykonywany natychmiastowo, a następnie przekazywany do naziemnej stacji kontroli - tłumaczy dla Telewizji Kraków Jan Urbańczyk, dyrektor wydziału ds. jakości powietrza.

Stolica województwa małopolskiego usilnie stara się walczyć ze smogiem w mieście. Na jego terenie liczba pieców, w których spala się węgiel i drewno cały czas spada. Warto przypomnieć, że wykroczenie tego typu grozi pouczeniem, mandatem w wysokości od 20 do 500 zł, a nawet grzywną do 5 tys. zł. 7 listopada stan powietrza w Krakowie jest stosunkowo dobry, jednak normy są nieznacznie przekroczone. Po godz. 13 skażenie PM2.5 wynosiło 104 proc. normy, a PM10 135 proc. normy.

Dowiedz się więcej: 500 samochodów do wyboru, formalności bez ruszania się domu. Auto na abonament ma ekonomiczny sens?

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (23)
Smog. Kraków walczy z zanieczyszczeniem powietrza. Drony patrolują miasto
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 8 razy 6

  "bezzałogowe drony"
  Uprzejmie informuje szanownego "redaktora", ze drony z definicji sa bezzalogowe.
  ...
  Bardzo prosze.

 • wujekdolf

  Oceniono 7 razy 3

  te pińćset albo te niby 13-stki były na nowy piec - czyżby jarkacz zapomniał o tym powiedzieć? :)

 • klamtusek

  Oceniono 13 razy 3

  A ten trupi smród jedraszewskiego jest bardziej jadowity i trujący niż wszystkie smogi świata.

 • kaz65

  0

  Drony mogą być jakimś małym pomocnikiem w walce ze smogiem. Jednak co z tego, że będą monitorowały jak trzeba raczej działać w kierunku przeciwdziałania powstawania smogu. Czas skorzystać z programu czyste powietrze. Osobiście mam już kocioł EEI PELLETS i jestem bardzo zadowolony. Zakupiłem z pomocą dofinansowania.

 • mirabelka34

  0

  jak wychodzę na dłuższe spacery to zakładam maskę broyx, która działa nie tylko antysmogowo

 • klawiatura1979

  0

  Nic nie daje ten zakaz tym, którzy mieszkaja na peryferiach Krakowa - wszystkie wiochy dookoła pala wungiel, mokre drewno, plastik, stare mebleni co się tylko zapali. Cały ten trujący smog wędruje sobie w stronę miasta. Wczoraj w nocy w Bieżanowie norma PM10 była przekroczona 600%, PM2.5 450.
  Więc cały ten zakaz idzie o d..ę rozbić. Również w samym Krakowie jeszce 4 tys. domów dalej pali węglem (i co czuć, również plastikiem).

 • rafthetough

  Oceniono 2 razy 0

  mandat 20zł, brawo my hahahahahah

 • mjuhbun

  Oceniono 10 razy 0

  My górnicy w nocy palimy bo puki wydobywamy węgiel to palić będziemy i ugryźcie nas w tyłek ciule.

 • sselrats

  Oceniono 1 raz -1

  Jakby rzad nie puszczal smogu to kazdy w domu moglby palic smieciami ile by chcial.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX