Trump zapomniał o Ukrainie, bo skupił się na kupnie Grenlandii? Ambasador oskarża amerykańskiego prezydenta

Po tym jak Biały Dom wstrzymał pomoc militarną dla Ukrainy, kryzys w kraju pogłębia się. Pełniący obowiązki ambasadora USA na Ukrainie obarcza odpowiedzialnością administrację Donalda Trumpa. W jego opinii powrót do rozmów na temat bezpieczeństwa na wschodzie Ukrainy był niemożliwy, bo Trump i jego ludzie w zbyt dużym stopniu skupili się na chęci zakupu Grenlandii.
Zobacz wideo

Jak donosi "The Guardian", p.o. ambasadora USA na Ukrainie - Bill Taylor - narzeka na nieudane próby ponownego nawiązania rozmów z Donaldem Trumpem w sprawie kontynuacji wsparcia militarnego we wschodniej Ukrainie. Jego zdaniem jednym z najważniejszych powodów takiej sytuacji, która wpływa na kryzys na Ukrainie, jest kwestia próby zakupu Grenlandii przez Trumpa. Zdaniem p.o. ambasadora wysiłki zmierzające do przeprowadzenia transakcji pochłaniały w zbyt dużym stopniu administrację prezydenta USA, na czym w jego opinii, traci nasz wschodni sąsiad oraz priorytety bezpieczeństwa w ogóle.

Opinia pełniącego obowiązki ambasadora USA na Ukrainie została przedstawiona 22 października podczas przesłuchania przed Kongresem Stanów Zjednoczonych w sprawie impeachmentu Donalda Trumpa.

Jak Donald Trump chciał kupić Grenlandię

W sierpniu 2019 r. amerykański prezydent, znany z niecodziennych pomysłów i biznesowego podejścia do polityki, potwierdził chęć zakupu Grenlandii. Do planowanej transakcji podszedł jak do zakupu nieruchomości - na dodatek "kłopotliwej" dla właściciela, którego Trump upatruje w Danii. Prezydent USA w typowym dla siebie stylu podkreślał, że "Grenlandia daje się Danii we znaki, bo ta traci prawie 700 mln dol. rocznie, zajmując się nią". Premier Danii nazwała pomysł na zakup Grenlandii "absurdem", podkreślając, że największa wyspa na świecie nie należy wcale do Danii. "Grenlandia należy do Grenlandii" - powiedziała Mette Frederiksen. W podobnym tonie sprawę skwitował Kim Kielsen, premier Grenlandii.

Grenlandia, będąca autonomicznym terytorium zależnym od Danii od XVI w., to wyspa zamieszkana przez 57 tys. ludzi. Grenlandia, pokryta w ponad 80 proc. lądolodem, skrywa liczne bogactwa naturalne, a z uwagi na swoje położenie jest atrakcyjna militarnie i strategicznie, co w prawdopodobnie w największej mierze interesuje Donalda Trumpa.

Więcej o:
Komentarze (51)
Trump zapomniał o Ukrainie, bo skupił się na kupnie Grenlandii? Ambasador oskarża
Zaloguj się
 • cmok_wawelski

  Oceniono 13 razy 5

  Dania, kraj o jednych z najwyższych podatków na świecie, przeogromnej biurokracji, państwowych ubezpieczeniach zdrowotnych, które są jedne z najlepszych na świecie (w odróżnieniu od USA) i.. najszczęśliwszych ludziach świata.
  Znów w odróżnieniu od USA.
  I Ukrainy.
  I Polski.
  'Z czym do ludzi więc?! - powiedzialby Duńczyk (ten z Va Bank)

 • assassin1

  Oceniono 1 raz 1

  A niech kupuje.Dziwne tylko, że Dania o tym decyduje, skoro ponoć jest tam autonomia...W porównaniu do Rosji Trump zbudowałby ambasadę i nie zakazywał jezyka ,,grenlandzkiego'' w porównaniu do takiej Rosji, co wszystko bierze siłą, jeśli ma ochotę...

 • mr.knox

  Oceniono 3 razy 1

  Towarzysze cenzorzy usuneli niewygodne info, wiec powtarzam.
  A nie jest tak, ze Trump zajety jest gospodarka USA. Wlasnie wyszly najnowsze bardzo dobre dane w przeciwienstwie do europejskiego sojuza, ktory to juz raz, huh? Ale w tym temacie Gazeta milczy bo w tym lewicowym szmatlawcu mile widziane sa tylko komentarze-obelgi w strone Trumpa.

 • mialotta

  Oceniono 5 razy 1

  wypełzły z nor tu i ówdzie gadzie mordy faszystowskich dinozaurów i myślą, że to już ich czas, że znowuż będę kupczyć lądami i narodami. Baczcie bydlaki żebyście nie stracili tego co nakradli wasi pazerni przodkowie. Zawsze miejcie w swych zakutych łbach obraz waszych poprzedników, powieszonego na latarni Duce i spalonego hitlerka. Nie cieszcie się ruskie trolle, wy też macie czego się wstydzić...

 • jednooki.pirat

  Oceniono 7 razy 1

  Żyjemy w czasach idiotów...

 • cmok_wawelski

  Oceniono 9 razy 1

  Bóg i Putin (gdzieniegdzie to to samo) ukarał USofA tym Trumpem i trumpowymi.
  Niestety zalicza się do tej grupy także większość Polonii.
  Pisowi z Podkarpacia w okolicach N. Jorku, pisowi z Podhala w okolicy Chicago.
  www.dziennik.com/featured/d-trump-amerykanie-maja-dosyc-klamstw-demokratow/

 • rozaliaroyale

  0

  Grenlandię chciał kupić, a Ukraina już dawno sama mu się sprzedała

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX