Donald Tusk z sowitą odprawą. W dwa lata dostanie 1,4 mln zł. Dzięki posadzie mógł zostać milionerem

Donald Tusk kończy pracę jako szef Rady Europejskiej. Przez dwa kolejne lata będzie jednak otrzymywał swego rodzaju odprawę. Jest spora - wyniesie aż 1,4 mln zł. Pracując w Brukseli były premier Polski zyskał jednak znacznie więcej.
Zobacz wideo

Donald Tusk, który obecnie pełni jeszcze funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej, swą kadencję kończy w grudniu. Przez dwa kolejne lata będzie otrzymywał jednak swego rodzaju odprawę. Jak wyjaśnia "Fakt", chodzi o tzw. dodatek przejściowy. Wyniesie ona łącznie 1,4 mln zł.

Donald Tusk rezygnuje ze startu wyborach

Lider Platformy Obywatelskiej zadeklarował w tym tygodniu, że nie będzie startował w wyborach prezydenckich. Dlatego też dziennik porównał uposażenie wynikające z europejskiej odprawy z tym, które otrzymuje głowa państwa. Okazuje się, że prezydent dostaje miesięcznie nie więcej niż 20,13 tys. zł. W czasie całej kadencji jest więc to kwota wynosząca 1,2 mln zł - prezydentura trwa jednak pięć lat, a okres przejściowy szefa rady europejskiej dwa lata.

Ile zarabia Donald Tusk? Mógł odłożyć miliony

Do czasu ustąpienia ze stanowiska Donald Tusk będzie jednak dalej pobierał normalną pensję. A ta wynosi 32,7 tys. euro miesięcznie. To równowartość ok. 140 tys. zł, czyli blisko 1,7 mln zł rocznie.

W grudniu zeszłego roku Donald Tusk, jak wielu unijnych urzędników, otrzymał podwyżkę. Wyniosła ono 550 euro - równowartość ok. 2400 zł.

Czytaj też: Płaca minimalna 4 tys. zł brutto. PiS wierzy, że Polacy wrócą z emigracji. Badania mówią coś innego

Były premier funkcję szefa Rady Europejskiej sprawuje od roku 2014. Przez ten czas jego pensja wyniosła więc ok. 8,4 mln zł. Łącznie z dwuletnią opłatą przejściową polski polityk zarobi w Brukseli ok. 9,5 mln zł.

Więcej o:
Komentarze (238)
Donald Tusk z sowitą odprawą. W dwa lata dostanie 1,4 mln zł. Dzięki posadzie mógł zostać milionerem
Zaloguj się
 • solarniczka

  Oceniono 32 razy 26

  Przez tę wiadomość najbardziej cierpi ojciec cierpiętnik z Torunia. Oj, jak cierpi. Co on by mógł za "dzieła" stworzyć za te pieniążki*!
  *o. inkasent lubi też używać deminutywów

 • misiek12321

  Oceniono 38 razy 22

  No i zauważcie że Pan Donald nie drze ryja z mownicy że coś mu się należało jak np. P. Broszka... No ale to inna liga więc nie ma co porównywać...

 • naw18

  Oceniono 33 razy 21

  I jak ten biedny Polak narodowy z PiSu to przeżyje?! Taka wiadomośc wielu załamie ale budżet zostanie uratowany przez zwiekszone obroty alkoholowe...

 • sojer2006

  Oceniono 40 razy 20

  Przestańcie sie ekscytowac zarobkami Tuska, który je osiagnął uczciwą pracąZajmijcie zarobkami Morawieckiego, bankstera który dorobił sie majatku na przekretach z kosciołem.

 • zd46

  Oceniono 27 razy 19

  Odwalcie się od D.Tuska. Był premierem-źle, dziadek służył przymusowo w Wermachcie-źle, dziadek uciekł z Wermachtu też źle, źle przeżywał tragedię smoleńską, źle, że kopał piłkę w wolnym czasie a był przez PiS kopany 24 godziny na dobę, źle osobiście, jako premier, ściągał VAT, choć obecni są nie lepsi, wygrywał 8 razy w różnych wyborach z Kaczyńskim - źle, nie był zamieszany w AmberGold - źle, wybrano go na ważne stanowisko w UE źle, zajmował się UE a nie wyłącznie Polską - źle, po raz drugi zajął to samo stanowisko - źle, Anglicy przegłosowali Brexit - wina Tuska, Anglicy zwlekają z Brexitem - wina Tuska, polski budżet się nie spina - wina Tuska, Kaczyńskiemu nawala kolanko - wina Tuska, Tusk ma zamiar startować w wyborach na prezydenta - nie może, to źle dla Polski, Tusk ogłosił rezygnację z ubiegania się o prezydenturę - też źle, pracuje w UE i zarabia - to źle, dostanie odprawę - to źle, będzie miał wysoką emeryturę - źle? Czy my będziemy Tuskowi zazdrościć nawet lepszego "g...a" i będziemy z niego robić wroga? Słowa Horały z "chorała" w dniu 7.11: " Tusk lepiej czuje się za granicą niż w Polsce, woli duże pieniądze tam niż tu...…" Horała, chłoptasiu, a co ty zrobiłeś dla Polski, nie dla PiS-u a dla Polski? Kaczyński też niewiele zrobił, on jest utrzymywany z dotacji partyjnych od lat, od czasu wyrzucenia go z pracy przez L.Wałęsę. Sam nie potrafi pracować, kombinować tak i to nie firmując własnym nazwiskiem, zawsze schowany za ochroniarzami. On jest NIKIM konstytucyjnym, nie sprawuje żadnego stanowiska określonego w Konstytucji RP, uzurpator i samodzierżawca.

  .

 • justas32

  Oceniono 26 razy 16

  W Polsce nienawidzą bogatych którzy własnymi zdolnościami do czegoś doszli. W Polsce kochamy ekonomicznych nieudaczników - jak Jarosław Kaczyński ...

 • myciel66

  Oceniono 31 razy 15

  To chyba jedyny polityk, który w pełni zasłużył sobie na to. W przeciwieństwie do większości rządzących, którzy okradają te państwo, niszczą instytucje publiczne, zaufanie do państwa, a do tego sowicie się opłacają i nagradzają - "bo nam się należy". Należy im się eliminacja z życia politycznego, rozliczenie i odsiadka. Z drugiej strony wszystko jest względne więcej zarobiła Barthy w turnieju kończącym rok tenisistek.

 • bjuras

  Oceniono 26 razy 14

  A Banaś taki biedniutki. Nikt nie chciał u niego w hotelu dłużej przebywać, to wynajmował pokoje na minuty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX