Miły gest NBP. Do budżetu w przyszłym roku popłyną dodatkowe miliardy złotych

Rada Polityki Pieniężnej przy Narodowym Banku Polskim podjęła uchwałę, która prawdopodobnie poskutkuje dodatkowym wpływem zysku NBP do budżetu państwa w 2020 r. Mowa o kilku miliardach złotych, które notabene są potrzebne rządowi, jeśli chciałby zrównoważyć budżet w przyszłym roku.
Zobacz wideo

Od lat jest tak, że jeśli Narodowy Bank Polski wypracuje zysk - m.in. w wyniku różnic kursowych i zarządzania rezerwami dewizowymi - to jego zdecydowana część zasila budżet państwa. Tak było np. w 2017 r., gdy do kasy państwa trafiło rekordowe 8,7 mld zł, gdyż NBP wypracował w 2016 r. zysk na poziomie 9,2 mld zł.

Są jednak lata, kiedy zysku w NBP nie ma. Daleko nie trzeba szukać - w 2018 i 2019 r. do budżetu centralnego nie wpłynęła z tego tytułu ani złotówka. 

Przyjęta przez NBP (konkretnie - przez Radę Polityki Pieniężnej działającą przy NBP) uchwała zmieni od początku 2020 r. sposób zawiązywania rezerwy na pokrycie ryzyka kursowego. Dziś wynik NBP w dużej mierze zależy od wahań kursu złotego, po zmianach tworzenie rezerw będzie bardziej rozłożone w czasie.

Zdaniem prezesa NBP dotychczasowy system z 2010 r. dobrze się sprawdzał, ale obecnie poziom rezerw jest około dwukrotnie większy niż w 2010 r. i ekspozycja na ryzyko kursowe także większa. Efektem zmian ma być większa stabilność wyniku finansowego i "wypłaszczenie" wpłat zysku do budżetu państwa

- tłumaczy ekonomista PKO BP Michał Rot. Słowem - wpływy z NBP do budżetu może nie będą jednorazowo tak wysokie, jak w niektórych latach mogłyby być na dotychczasowych zasadach, ale za to będą pewniejsze.

Rot zwraca przy tym uwagę, że zmiany w praktyce oznaczają sporą wpłatę z prawdopodobnego zysku NBP za 2019 r. do budżetu państwa w 2020 r. Chodzi o kilka miliardów złotych. 

Będzie zrównoważony budżet czy nie?

Przypomnijmy, że jeszcze przed wyborami parlamentarnymi rząd przyjął wstępny budżet na 2020 r., w którym nie było żadnego deficytu budżetowego. Po wyborach jednak retoryka się nieco zmieniła, a rzecznik rządu mówił, że budżet z deficytem jest prawdopodobny.

Przede wszystkim, rząd nie przeprowadzi planowanej likwidacji zasady 30-krotności składek na ZUS. Najlepiej zarabiające osoby miały płacić wskutek tej zmiany wyższe składki społeczne, a budżet miał na tym zarobić netto ok. 5 mld zł. Poza tym w projekcie nie zaplanowano m.in. trzynastych emerytur, a to koszt zapewne ok. 11,5 mld zł.

Zastrzyk środków z zysku NBP z pewnością więc budżetowi się przyda. Dodatkowo, rząd większą część wpływów z 15-procentowej opłaty przekształceniowej (po przeniesieniu środków z OFE do IKE) zaplanował właśnie na 2020 r. - 12,5 mld zł wobec 4,7 mld zł w 2021 r. To wszystko sprawia, że Morawieckiemu może jednak udać się dopiąć zrównoważony budżet w 2020 r. 

Więcej o:
Komentarze (161)
Miły gest NBP. Do budżetu w przyszłym roku popłyną dodatkowe miliardów złotych
Zaloguj się
 • gibbonzlodzi

  Oceniono 30 razy 24

  Po co te matactwa. Rusza dodruk złotówek.
  NBP da z nieistniejącego zysku?

 • def11

  Oceniono 28 razy 22

  Byłby z "miliard" więcej, ale dwór kosztuje :)

 • punter

  Oceniono 25 razy 19

  Halo, Glapa - potrzebujemy 5 mld zysku NBP, albo nie - lepiej 15 mld. No, idź przelicz te swoje rezerwy wg. kursu dolara 5 zł, euro 6 zł i będzie OK. Że co ? Kreatywna księgowość ?
  Ej, Glapa nie 3,14rdol bo ci dwórki zabierzemy. Cześć pracy.

 • zd46

  Oceniono 19 razy 17

  No przecież niedawno i to po raz któryś, niezależny prezes Adaśko z Glapowic wzywany był do raportu u prezesa w siedzibie PiS-u, tam musiał zadeklarować "grubość koła ratunkowego" rzuconego podtopionej władzy. Czyszczą wszystko, do spodu, do dna, a po nich "choćby potop". Tylko dlaczego nie wstrzymają miliardowych transferów kościelnych?

 • c.t.k

  Oceniono 22 razy 16

  Zysk, dodatkowy przekaz do budżetu, miły gest, to wszystko ch*uj. Gdzie blondyny są?.

 • alejagwiazd

  Oceniono 23 razy 15

  Ciekawe czy to nie jakas tworcza ksiegowosc za ktora kiedys zaplaci caly narod

 • jego-wysokosc

  Oceniono 17 razy 11

  Dodajmy, z NBP popłyną dodatkowe miliardy potrzebne PiS do kupowania głosów wyborców. A te miliardy nie należą do Glapińskiego lub Morawieckiego tylko do nas.

 • remo29

  Oceniono 15 razy 11

  Była kiedyś taka bajka "Oto Shadoki". Była tam scena, jak płynęli łódką, ale wody było tak mało, że wybierali wiadrem wodę zza łódki i wylewali ją przed łódką, przepłynęli kawałek i znowu wiadro, wybierali wodę zza łódki i wylewali przed... Ktoś to wymyślił 40 lat przed PiSem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX