Czechy nie będą żądać reparacji wojennych od Niemiec. Tak wynika ze stanowiska tamtejszego MSZ

Minister spraw zagranicznych Czech Tomáš Petricek, w odpowiedzi na interpelację jednego z posłów krajowego parlamentu, stwierdził, że jego kraj nie będzie żądać reparacji wojennych od Niemiec.

Jak podaje bankier.pl za PAP, Czechy nie będą ubiegać się reparacje wojenne od Niemiec. Takie stanowisko naszych południowych sąsiadów potwierdził minister spraw zagranicznych Tomáš Petrícek, w odpowiedzi na interpelację posła Jirzego Valenty. Szef czeskiej dyplomacji stwierdził, że takie żądania mogłyby negatywnie wpłynąć na współpracę obu krajów. 

>>> Dowiedz się więcej: Korzystamy z auta, jakbyśmy byli właścicielem, ale przegląd i serwis nas nie obchodzą. Jak działa abonament?

Zobacz wideo

Tymczasem, jak informowaliśmy wcześniej, Polska oraz Grecja domagają się odszkodowania za wyrządzone szkody podczas II Wojny Światowej. To właśnie przykład tych dwóch krajów podał poseł w swojej interpelacji. Minister spraw zagranicznych stwierdził również, że starania Polski nie zakończą się sukcesem, gdyż na mocy Konferencji z Poczdamu z 1945 r., to ZSRR zobowiązał się do zapłacenia odszkodowania.

Polska i Grecja walczą o reparacje wojenne

Trzy tygodnie temu rząd niemiecki odpowiedział na oficjalne żądania Greków, którzy krzywdy wyrządzone podczas II Wojny Światowej wycenili na 289 mld euro. Odpowiedź Niemców była jednak jednoznaczna. - Stanowisko prawne rządu federalnego pozostaje w tej sprawie niezmienione: sprawa referencji została ostatecznie uregulowana. Nic nie zmieniło się - powiedział agencji prasowej DPA jeden z rzeczników niemieckiego MSZ.

Nie wiadomo, o jakiej kwocie można mówić w kontekście Polski. Niemiecki "Bild" oszacował, że oba kraje żądają ponad bilion euro. Eksperci wskazują, że powracający spór o reparacje wojenne negatywnie wpływa na współpracę całej wspólnoty europejskiej. 

Więcej o:
Komentarze (76)
Czechy nie będą żądać reparacji wojennych od Niemiec. Tak wynika ze stanowiska tamtejszego MSZ
Zaloguj się
 • wejsunek47

  Oceniono 23 razy 15

  Czesi maja więcej oleju w głowie niż my...Praga nie zniszczona..inteligencji nie wymordowano... a kościół u nich na swoim miejscu czyli w kościołach i nie wp...się w życie obywateli..

 • justas32

  Oceniono 16 razy 14

  Nie jest sztuką żądać reperacji - sztuką jest je otrzymać. A nikt ich nie otrzyma ...

 • czarnyminio

  Oceniono 23 razy 13

  Czesi i roszczenia. Niemcy nie tylko nie zniszczyli Czech ale wprowadzili nowe technologie i nowe konstrukcje w przemyśle zbrojeniowym. Z tego powodu po wojnie Czesi produkowali i sprzedawali min. do Izraela samoloty na bazie niemieckich Me -109 i niemieckie transportery półgąsienicowe.

 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 18 razy 12

  Czechy jak zwykle na swoim posunięciu skorzystają a pewne "inne kraje" jak zwykle na swoim machaniu szabelką stracą. Nic nie zyskają i dostaną po głowie. Czy to już nie jest aby tradycja?

 • mgkgk

  Oceniono 9 razy 9

  Czesi oddali przemysł Niemcom, pracowali u siebie, po wojnie kraj nie był zrujnowany, nawet mieli lepszy sprzęt wojskowy od ruskich po wojnie, przemysł był najnowocześniejszy w demoludach, wojnę ogólnie przetrwali w sercu europejskiego piekła o niebo lepiej niż my.

 • kristofoser

  Oceniono 13 razy 9

  Czesi wiedzą, że mają nieczyste sumienie. Obłowili się na majątku poniemieckim w Sudetach i wymordowali w czasie "wysiedleń" więcej Niemców niż ci zabili Czechów w czasie okupacji.

 • mari2501

  Oceniono 11 razy 9

  Czesi wybili wielu Niemców w czasie dzikich wypędzeń zaraz po kapitulacji rzeszy

 • optymistaa43

  Oceniono 19 razy 9

  Maly a wielki kraj,.Nie to co nasze wszy, jatrzace .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX