Zakaz handlu w niedzielę bardziej liberalny? Inspiracją niedziele handlowe w Austrii oraz Francji

Ministerstwo Pracy planuje liberalizację przepisów o zakazie handlu w niedzielę. Zagranicznym wzorem mogą być Austria oraz Francja, gdzie zakaz również funkcjonuje, ale w zupełnie innej formie.
Zobacz wideo

Wiceminister pracy Stanisław Szwed ujawnił, że rząd zamierza pochylić się nad tematem zakazu handlu w niedzielę. Chodzi o liberalizację przepisów i dostosowanie ich do potrzeb obywateli, np. zniesienie go w miejscowościach turystycznych. Inspirację dla rządzących mają być Austria oraz Francja, gdzie przepisy w dużym stopniu zależą od danego regionu. 

Zakaz handlu w niedzielę może zostać zniesiony miejscowościach. Których miast to dotyczy?

Główną zmianą miałoby być zniesienie handlu w wydzielonych strefach turystycznych. Pozostają jednak wątpliwości, które miejscowości by się do tego kwalifikowały oraz w jakich terminach liberalizacja przepisów miałaby obowiązywać. W zamyśle chodzi o nadmorskie i górskie kurorty, takie jak Łeba czy Mielno, ale liczne atrakcje turystyczne posiadają również największe polskie miasta, jak np. Kraków. Resort nie rozwiewa na razie wątpliwości na ten temat. 

Czytaj także: Tesco Polska: Polacy wolą robić zakupy w mniejszych sklepach

"Warto zastanowić się, w jakim zakresie zakaz handlu powinien obowiązywać w sezonie w miejscowościach turystycznych ze względu na korzyści zarówno dla klientów, jak i dla sklepikarzy. W związku z tym żadne decyzje odnośnie do ewentualnej nowelizacji ww. ustawy w niniejszym zakresie nie zostały jeszcze w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podjęte" - czytamy w odpowiedzi, którą finanse.wp.pl otrzymały z ministerstwa. 

Zakaz handlu w niedzielę bardziej liberalny? Inspiracją Francja oraz Austria

Obostrzenia dotyczące handlu funkcjonują w wielu europejskich krajach, m.in. we Francji oraz Austrii. To właśnie te państwa mają być inspiracją dla ministerstwa pracy. Wydzielone są tam regiony, w których przepis zniesiono ze względu na przyjeżdżających turystów. We Francji chodzi o Lazurowe Wybrzeże, rejon Paryża, Normandię i część zachodniego wybrzeża. Z kolei w Austrii handlować można w graniczącej ze Słowenią Styrii zarówno podczas letniego, jak i zimowego sezonu turystycznego.  

Więcej o:
Komentarze (79)
Zakaz handlu w niedzielę bardziej liberalny? Inspiracją niedziele handlowe w Austrii oraz Francji
Zaloguj się
 • ochujek

  Oceniono 41 razy 35

  Średniowieczne państwo wyznaniowe. Ograniczone prawa kobiet, ograniczona swoboda gospodarcza, banda pasożytów w sutannach na utrzymaniu państwa.

 • religijnych.uczuc.obraza

  Oceniono 32 razy 32

  Żadnej liberalizacji! Do tego wprowadzić zakaz przeprowadzania jakichkolwiek rozgrywek sportowych w niedziele-sportowcy chcą spędzać niedziele z rodzinami, nie chcą być niewolnikami, tak samo jak pracownicy obiektów sportowych. Kibice też powinni spędzać niedziele z rodzinami, pójść do parku albo lasu zamiast szlajać się po stadionach i halach. No i oczywiście niewolnicy w mediach powinni mieć wreszcie wolne niedzielę, ludzie powinni chodzić z rodzinami do parku czy do lasu zamiast oglądać telewizję, słuchać radia czy czytać portale internetowe.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 26 razy 26

  Mamy niby demokracje a podobno w demokracji decyzje podejmuje wiekszosc.................. w tym przypadku wiekszosc to ludzie robiacy zakupy w niedziele zaden sklep nie bylby otwarty w niedziele gdyby nie bylo kupujacych

 • abszperwentyl

  Oceniono 28 razy 24

  Dla pracowników półtorej stawki za sobotę i podwójnie za niedziele i problem sam się rozwiąże.

 • kichchi

  Oceniono 23 razy 21

  komuchy z pis bochatersko walcza z problemem który sami stworzyli. GUS mowi o 15000 zlikwidowanych sklepach

 • hiperon59b

  Oceniono 20 razy 20

  Ten idiotyczny zakaz handlu w niedzielę nie powinien być nigdy wprowadzony. Pracownicy handlu powinni dostawać odpowiednie wynagrodzenie za pracę w niedzielę i święta. Takie sprawy reguluje rynek, jeśli ludzie nie będą robić zakupów w niedzielę to sklepy nie będą w te dni otwarte i tyle. Wolność to podstawowa zasada wolnych ludzi.

 • kann2

  Oceniono 20 razy 18

  "zniesienie handlu w wydzielonych strefach turystycznych"

  To ma być liberalizacja?

 • qlll

  Oceniono 16 razy 16

  Najpierw stwarzamy problem, a potem dzielnie z nim walczymy tworząc coraz bardziej wymyślne koncepcje. Dlaczego proste i jasne rozwiązania typu 2 niedziele wolne dla KAŻDEGO pracownika nie są brane pod uwagę ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX