Zgodnie z dotychczasowymi zapowiedziami 11 listopada ma nastąpić długo wyczekiwane zniesienie wiz dla Polaków podróżujących do USA. Dzięki włączeniu Polski do programu Visa Waiver będziemy mogli podróżować bezwizowo do Stanów w celach turystycznych i biznesowych na 90 dni. Polska jest pierwszym od 2014 r. krajem, który zostanie włączony do programu bezwizowego USA, co nie umknęło amerykańskiej branży turystycznej.
Ta z kolei liczy na zwiększenie ruchu turystycznego, co ma zwykle miejsce w przypadku objęcia obcego państwa programem ruchu bezwizowego. Jak szacuje U.S. Travel Association, przyjęcie do programu Polski "wygeneruje dodatkowe 702 miliony dolarów na wydatki związane z podróżami i 4300 miejsc pracy w Ameryce w ciągu pierwszych trzech lat", co w przeliczeniu na złotówki da sumę ok. 2,7 mld.
Zdolność VWP (Visa Waiver Program - przyp. red.) do zwiększenia zarówno amerykańskiego dobrobytu, jak i amerykańskiego bezpieczeństwa - nie wspominając o wzmocnieniu naszych relacji z naszymi najważniejszymi sojusznikami geopolitycznymi - czyni z tego świetny przykład innowacyjnego, korzystnego dla wszystkich procesu kształtowania polityki
- podsumował prezes U.S. Travel Association, Roger Dow, dodając, że liczy nasz rychłe objęcie Visa Waiver kolejnych kandydatów - Izraela i Brazylii.
Choć liczba odwiedzających USA turystów spadła we wrześniu o 0,4 proc., na co wskazują dane U.S Travel Association, to kraj ten wciąż jest w pierwszej trójce pod względem zainteresowania wycieczkowiczów. W 2018 r. Stany Zjednoczone odwiedziło blisko 80 mln turystów (dokładnie 79,62 mln osób, wliczając obywateli Kanady i Meksyku). Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO) ocenia, że to trzeci wynik na świecie.
Lepsze wyniki miały tylko Hiszpania (83 mln turystów) i zajmująca pierwsze miejsce na podium Francja, którą odwiedziło w 2018 r. 89 mln zagranicznych gości. To jednak USA zyskują pozycję lidera, jeśli chodzi o pieniądze wydawane przez przyjeżdżających tam turystów - w zeszłym roku zostawili w USA 214 mld dolarów.