USA liczą na zyski ze zniesienia wiz dla Polaków. Szacują, że wydamy u nich ponad 2,7 mld zł w trzy lata

Amerykanie liczą, że zniesienie wiz dla Polaków przyniesie im zyski na poziomie 2,7 mld zł w ciągu najbliższych trzech lat. Wpływ na wzmożone loty naszych rodaków do USA może mieć duże zainteresowanie turystyczne Stanami oraz mieszkająca tam na stałe liczna Polonia.

Zgodnie z dotychczasowymi zapowiedziami 11 listopada ma nastąpić długo wyczekiwane zniesienie wiz dla Polaków podróżujących do USA. Dzięki włączeniu Polski do programu Visa Waiver będziemy mogli podróżować bezwizowo do Stanów w celach turystycznych i biznesowych na 90 dni. Polska jest pierwszym od 2014 r. krajem, który zostanie włączony do programu bezwizowego USA, co nie umknęło amerykańskiej branży turystycznej.

Ta z kolei liczy na zwiększenie ruchu turystycznego, co ma zwykle miejsce w przypadku objęcia obcego państwa programem ruchu bezwizowego. Jak szacuje U.S. Travel Association, przyjęcie do programu Polski "wygeneruje dodatkowe 702 miliony dolarów na wydatki związane z podróżami i 4300 miejsc pracy w Ameryce w ciągu pierwszych trzech lat", co w przeliczeniu na złotówki da sumę ok. 2,7 mld.

Zdolność VWP (Visa Waiver Program - przyp. red.) do zwiększenia zarówno amerykańskiego dobrobytu, jak i amerykańskiego bezpieczeństwa - nie wspominając o wzmocnieniu naszych relacji z naszymi najważniejszymi sojusznikami geopolitycznymi - czyni z tego świetny przykład innowacyjnego, korzystnego dla wszystkich procesu kształtowania polityki

- podsumował prezes U.S. Travel Association, Roger Dow, dodając, że liczy nasz rychłe objęcie Visa Waiver kolejnych kandydatów - Izraela i Brazylii.

USA w turystycznej czołówce

Choć liczba odwiedzających USA turystów spadła we wrześniu o 0,4 proc., na co wskazują dane U.S Travel Association, to kraj ten wciąż jest w pierwszej trójce pod względem zainteresowania wycieczkowiczów. W 2018 r. Stany Zjednoczone odwiedziło blisko 80 mln turystów (dokładnie 79,62 mln osób, wliczając obywateli Kanady i Meksyku). Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO) ocenia, że to trzeci wynik na świecie.

Lepsze wyniki miały tylko Hiszpania (83 mln turystów) i zajmująca pierwsze miejsce na podium Francja, którą odwiedziło w 2018 r. 89 mln zagranicznych gości. To jednak USA zyskują pozycję lidera, jeśli chodzi o pieniądze wydawane przez przyjeżdżających tam turystów - w zeszłym roku zostawili w USA 214 mld dolarów.

Więcej o:
Komentarze (149)
USA liczą na zyski ze zniesienia wiz dla Polaków. Szacują, że wydamy u nich ponad 2,7 mld zł w 3 lata
Zaloguj się
 • vegemot

  Oceniono 22 razy 16

  Najbardziej świętuje i wiatuje elektorat ciemnoty pisowskiej. Ten sam elektorat, którego nigdy nie bedzie stac na wylot do USA i nigdy w życiu nie postawią nogi w tym kraju.

 • stemp10

  Oceniono 17 razy 15

  Dużo pięknych miejsc jest w USA, zwłaszcza natury, ale taki wyjazd jest niestety bardzo kosztowny. Dla 4 osób bilety lotnicze 10 tys., hotele nawet bardzo słabe trzeba liczyć 100 dol/dzień, wypożyczenie samochódu, parkingi, jedzenie, parki rozrywki 100 dol/osobę, itp. To nie jest kraj dla biedoty

 • kataryniarski

  Oceniono 19 razy 13

  Taaaaa...

  Żeby się nie przeliczyli! :D

 • remoteisland

  Oceniono 15 razy 11

  Ci co jeździli do USA wydawać pieniądze na zwiedzanie, zakupy itp., to i tak wizy bez problemu dostawali. Od 1990 roku jeżdżę do USA z wizami i nigdy nie miałem żadnego problemu. Wiz nie dostawali ci, którzy chcieli tam jechać w innych celach. A ci nie przysporzą dodatkowych dochodów jak w końcu pojadą.

 • eva01

  Oceniono 13 razy 11

  Owszem, prawie każdy chciałby chociaż raz polecieć do Nowego Jorku. Moja córka była w tamtym tygodniu, ile mogła to zwiedziła, ale niestety ceny powalają. To bardzo drogie miasto i noclegi. Klasę średnią tzw. ekonomiczną nie będzie na wiele stać.

 • baby1

  Oceniono 13 razy 9

  Suweren raczej chciałby zarobić, a nie wydać. Widać Maliniak słabo wyjaśnił Pomarańczowemu o co chodziło z tymi wizami.

 • zdziwiony6

  Oceniono 9 razy 5

  Jest to ogromny, piękny i bardzo zróżnicowany geografocznie kraj, i rzeczywiście warto go odwiedzić. Koniecznosć ubiegania się o wizę zniechęcała wielu Polaków do podróży ale teraz gdy ta przeszkoda odpadła myżlę, że ruch turystyczny się zwiększy.

 • junk92508

  Oceniono 28 razy 4

  Dziękuję, nie skorzystam. Jest sporo innych pięknych i tańszych miejsc.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX