Brexit. Funt mocno w górę. Kurs waluty brytyjskiej podbiły doniesienia ws. wyborów

Funt brytyjski w poniedziałek wyraźnie się umocnił, w tym wobec złotego. Kurs przebił nawet na chwilę poziom 4,99 zł. We wtorek rano waluta Wielkiej Brytanii wciąż się umacniała. Powód to brexit i zaskakująca zapowiedź Nigela Farage'a.
Zobacz wideo

Funt brytyjski jest najmocniejszy wobec złotego od kilku tygodni. We wtorek przed 8:00 rano kurs był na poziomie 4,98 zł, ale w poniedziałek był jeszcze bliżej 5 zł - przebił poziom 4,99 zł.

Funt się umacnia, brexit w tle

Notowania funta, 12.11.2019.Notowania funta, 12.11.2019. Źródło: investing.com

Brytyjska waluta umacnia się oczywiście nie tylko wobec złotego, ale i innych głównych walut. Do euro była najwyżej od pół roku. Wobec dolara drożała o nawet 1 proc.

Pomogła jej niespodziewana deklaracja Nigela Farage'a. Lider Partii Brexitu zapowiedział, że nie będzie wystawiał kandydatów w ponad 300 okręgach, w których ostatnio wygrała Partia Konserwatywna. Ma to być element walki z ugrupowaniami antybrexitowymi ( w tym Partią Pracy) oraz oczywiście wsparcie dla Borisa Johnsona, któremu Farage chce dać "połówkę szansy".

Brytyjski premier naciskał na przedterminowe wybory (odbędą się 12 grudnia) licząc, że Konserwatyści w nich wygrają i zdobędą większość w Izbie Gmin, co pozwoli na przepchnięcie przez nią do końca umowy brexitowej i wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (aktualny termin do 31 stycznia przyszłego roku). Zaskakujące wsparcie ze strony Nigela Farage'a może to umożliwić.

Czytaj też: Brexit. Boris Johnson jest "niegodny zaufania" i "nieuczciwy". Ale Brytyjczycy i tak na niego zagłosują

Wielka Brytania uniknęła recesji

Funt już wcześniej w poniedziałek się umacniał. Wśród pozytywnych dla tej waluty wiadomości znalazły się doniesienia z gospodarki. Wielkiej Brytanii udało się uniknąć recesji w trzecim kwartale - PKB wzrósł o 0,3 proc. w ujęciu kwartał do kwartału. Ten wskaźnik w drugim kwartale był na minusie - gospodarka się skurczyła - a dwa kwartały z rzędu spadku oznaczałyby techniczną recesję.

To nie są jednak jednoznacznie pozytywne informacje, bo w ujęciu rocznym, czyli w porównaniu do trzeciego kwartału 2018 roku, PKB Wielkiej Brytanii wzrósł o zaledwie 1 proc. i jest to najwolniejsze tempo wzrostu od dziewięciu lat.

Więcej o:
Komentarze (32)
Brexit. Funt mocno w górę. Kurs waluty brytyjskiej podbiły doniesienia ws. wyborów
Zaloguj się
 • pablo_spear

  Oceniono 13 razy 7

  Autor moglby sprawdzic kurs funta do EUR i USD. A tam zadnego skoku do gory nie bylo wczoraj. Wyglada na to ze zlotowka traci na brexicie a nie funt zyskuje.
  Czyzby gospodarka pisiorkow miala oberwac przez Brexit? A tak go wspierali.

 • angus1000

  Oceniono 11 razy 5

  Życzę powodzenia inwestującym w funta! Kiedyś to była waluta a teraz tylko przedmiot do spekulacji i nabierania frajerów.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 5 razy 1

  O Londynie jako centrum europejskiej gospodarki Torysi mogą już zapomnieć. Nie mogą oczekiwać że UE zgodzi się na to żeby centrum gospodarki unijnej znajdowało się poza terytorium UE.

  Jak będzie trzeba to UE uchwali odpowiednie zmiany w unijnym paszporcie bankowym.

 • gordejuela

  Oceniono 3 razy 1

  Ja widze,ze euro sie umocnilo do funta,zreszta odrobine
  stooq.com/q/?s=eurgbp

 • bobvega

  Oceniono 1 raz 1

  im gorzej tym lepiej:)

 • the-only.charybdis

  0

  Kurs funta wzrósł, ale jak Turek wygra przedterminowe wybory (a wyglada na to, że wygra) - to znowu spadnie.

 • ewropejczyk

  Oceniono 4 razy 0

  szanse Torysów wzrastają i funt się przez to umacnia - to inwestorzy dobrze czy źle ocenieją ewentualne rządy Borysa i perspektywy gospodarcze UK za jego rządów?

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 8 razy 0

  To tylko spekulacje na funcie. Wielka Brytania najzwyczajniej w świecie się rozpadnie. Tego nie da się już zatrzymać.

  Torysi mając większość wyjdą bez umowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX