Zniesienie limitu 30-krotności ZUS. Rozłam w rządzie? "Nie kumamy, o co chodzi. To może być skutek burdelu"

Łukasz Kijek
W Porozumieniu Jarosława Gowina wściekłość po tym jak do Sejmu trafił projekt ustawy znoszącej limit 30-krotności składek na ZUS. Partia Gowina zaledwie w minioną sobotę na zarządzie przyjęła oficjalną uchwałę, która odrzuca przyjęcie tej ustawy. - Naprawdę nie kumamy, o co chodzi. To nic nie daje poza zaognieniem sytuacji - mówi nam jeden z polityków Zjednoczonej Prawicy.

Projekt ustawy znoszący limit 30-krotności składek na ZUS już przed wyborami został oprotestowany przez polityków Porozumienia. Sam Jarosław Gowin, lider tej partii mówił, że właśnie przez zapowiedź tych zmian od Zjednoczonej Prawicy odwróciła się klasa średnia. Po wyborach nieoczekiwanie projekt powrócił do Sejmu, a jego twarzą został poseł Marcin Horała znany głównie z działań w komisji ds. VAT.  

Zasada 30-krotności obowiązuje w Polsce od ponad 20 lat. Proponowane zmiany oznaczałyby, że PiS sięgnąłby dziś do kieszeni ponad 300 tysięcy Polaków. Najlepiej zarabiający pracownicy i ich pracodawcy płaciliby wyższe składki. Koszty po stronie pracownika i jego pracodawcy szłyby w tysiące czy wręcz dziesiątki tysięcy złotych w skali roku.

Zniesienie 30-krotności ZUS. PiS wraca do pomysłu, który na chwilę trafił do zamrażarki. 

- Zakładam, że to jest wrzutka polityczna. My na pewno tego nie poprzemy, bo za daleko to wszystko poszło - mówi nam nieoficjalnie jeden z polityków Porozumienia. Partia Gowina w sobotę na zarządzie podjęła oficjalną uchwałę, która odrzuca przyjęcie ustawy o zniesieniu limitu 30-krotnościZUS. - Dość długo zastanawialiśmy się, o co chodzi i nie mamy pojęcia. Czy to jest efekt burdelu? Wie pan, jak to działa? Tam w PiS-ie mają zebrane in blanco podpisy tych najbardziej zaufanych pod ustawami. Jak coś komuś przyjdzie do głowy, to pisze projekt i załącza te podpisy - dodaje polityk Porozumienia.

O co może zatem chodzić? - PiS raczej nie znajdzie poparcia dla tego pomysłu wśród innych partii. Naprawdę nie kumamy, o co chodzi. To jest sytuacja, która nic nie daje poza zaognieniem. Rzecz idzie o jakieś 5 mld zł. O co może chodzić? Przecież jesteśmy po wyborach, a retoryczna figura zbilansowanego budżetu nie jest warta takiej chryi - dodaje proszący o zachowanie anonimowości polityk Porozumienia. 

Wśród teorii pojawiła się też taka, że projekt 30-krotności ZUS mógłby być ustawą, którą zawetuje przed wyborami prezydent. Przecież Andrzej Duda wyrażał nadzieję, że "to rozwiązanie nie trafi na jego biurko". - To jest jakaś teoria, ale miałby to wetować naszym kosztem. Na to się nie zgodzimy przecież - dodaje polityk Zjednoczonej Prawicy.

Sasin: Będziemy o tym rozmawiać, również przekonywać naszych koalicjantów z Porozumienia

Sprawa robi się jeszcze ciekawsza, bo minister Jacek Sasin mówił rano w TVN 24, że PiS chce głosować projekt tej ustawy i to bardzo szybko. - Chcemy przegłosować tę ustawę poselską, bo to trzeba wyraźnie podkreślić, to nie jest projekt rządowy, poselski PiS, chcemy przegłosować wspólnie z naszymi koalicjantami ze Zjednoczonej Prawicy i będziemy o tym rozmawiać, również przekonywać naszych koalicjantów z Porozumienia, wicepremiera Gowina, że warto to rozwiązanie poprzeć, bo koniec końców ono będzie dobre - stwierdził Sasin w rozmowie z Krzysztofem Skórzyńskim w „Jeden na jeden” TVN24.

Sasin wypowiedział te słowa znając już stanowisko Jarosława Gowina. - Żaden poseł Porozumienia nie zagłosuje za zniesieniem limitu 30-krotności ZUS. Nasze stanowisko jest jasne i niezmienne - stwierdził Gowin w rozmowie z Money.pl

- Wygląda na to, że posłowie, którzy podpisali się pod tym projektem, działali na rozbicie jedności w Zjednoczonej Prawicy - mówi poseł Kamil Bortniczuk z Porozumienia.  

>>>>>>> Zobacz wideo: Składki ZUS po nowemu? "Na potrzeby wyborów wyciąga się bezpiecznik z przyszłych budżetów"

Zobacz wideo

Zniesienie limitu 30-krotności ZUS

Przypomnijmy, że kilka dni wcześniej odchodzący minister finansów Jerzy Kwieciński mówił, że nie pojawiła się żadna propozycja, która zrekompensowałaby w budżecie utrzymanie limitu 30-krotności składek na ZUS. Dodał, że w sytuacji pozostawienia limitu trzeba będzie znaleźć dodatkowe dochody albo zmniejszyć wydatki.

Chodzi aż o 5 mld zł, które zostały wpisane już do Wieloletniego Planu Finansowego przekazanego do Komisji Europejskiej. Pięć miliardów piechotą nie chodzi, zwłaszcza, że przy nadchodzącym spowolnieniu gospodarczym dochody budżetu będą po prostu się kurczyć. To już być może nie jest nawet walka o obronę zrównoważonego budżetu, który PiS obiecało, ale walka o utrzymanie takich dochodów w budżecie, które pozwolą zrealizować rozniecone nadmiernym optymizmem i chęcią wygranej w wyborach obietnice. 

O co chodzi z 30-krotnością składek na ZUS?

Jest to limit dochodów, po przekroczeniu którego w danym roku przestaje się płacić składki ZUS. Jeżeli pracownik zarabia w ciągu roku więcej niż 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, to w tym roku dalsze składki na ZUS nie są już odprowadzane (choć pracownik oczywiście nadal jest objęty ubezpieczeniem).

Prognozowane wynagrodzenie na 2019 r. wynosiło 4765 zł, więc obecnie limit 30-krotności opiewa na blisko 143 tys. zł. W 2020 r. prognozowane wynagrodzenie ma wynieść 5227 zł, więc limit wyniósłby prawie 157 tys. zł. Z drugiej strony, taki pracownik po przejściu na emeryturę otrzymywałby duże wyższe świadczenie. 

PiS potrzebuje miliardów złotych do przyszłorocznego budżetu 

Sprawa jest trochę łatwiejsza do wytłumaczenia, gdy zdamy sobie sprawę, przed jakim problemem stoi właśnie PiS. Spowolnienie, a zwłaszcza kryzys to dwa zwroty, które bardzo nie chcą przejść przez usta polityków Zjednoczonej Prawicy. Sporym zaskoczeniem były słowa Jarosława Kaczyńskiego, który w ubiegły piątek podczas ogłaszania składu nowego rządu wyraźnie zaakcentował nadchodzące problemy gospodarcze. 

- Chcemy dokonać postępu i odeprzeć niebezpieczeństwa związane np. z możliwym spowolnieniem gospodarczym, bo nie chcę używać słowa kryzys. Mamy plany, by skutki tego spowolnienia były w Polsce minimalne - mówił lider Prawa i Sprawiedliwości. Jakie to plany? Być może właśnie je zaczynamy poznawać, bo 30-krotność to tylko jeden z puzzli. Drugi to przesunięcie części pieniędzy z funduszu, który powstał by pomóc osobom niepełnosprawnym. To właśnie z niego miałyby zostać sfinansowane emerytalne obietnice PiS, czyli 13. i 14. emerytura

Czy ten drugi projekt poprze Porozumienie? - Z tego co wiem, ten pomysł był uzgadniany w rozmowach koalicyjnych i my go poprzemy - mówi jeden z polityków Porozumienia.

Więcej o: