Biała lista podatników VAT. Fiskus rozwiewa wątpliwości przedsiębiorców w związku z nowymi przepisami

Biała lista podatników VAT weszła w życie wraz z początkiem września i spotkała się z negatywnym odbiorem ze strony przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów stara się rozwiać wątpliwości co do nowych przepisów.

Polski rząd postawił sobie za cel walkę z luką podatkową. Dlatego też w ostatnim czasie w życie weszły nowe przepisy, które spotkały się z krytyką ze strony podatników. Chodzi o split payment oraz tzw. białą listę podatników VAT będącą wykazem aktywnych podatników. Możemy w niej znaleźć m.in. ich dane bądź numery kont bankowych. 

Zobacz wideo

Fiskus rozwiewa wątpliwości i uspokaja podatników 

Choć biała lista podatników VAT funkcjonuje od 1 września br., to sankcje za wpłatę na konto spoza wykazu obowiązywać będą dopiero w 2020 r. Ministerstwo Finansów na wszelkie sposoby próbuje przekonać przedsiębiorców do nowych rozwiązań, ale mają oni liczne wątpliwości. Przede wszystkim wykaz podatników wciąż nie jest w pełni zaktualizowany, oznacza to, że w praktyce jest na razie nieprzydatny. Spore wątpliwości wprowadza również fakt, że osoby fizyczne mogą rozliczać się za pomocą rachunku prywatnego, który nie widnieje na białej liście.

Dowiedz się więcej: Ministerstwo Finansów z zaskakującym pomysłem. Loteria Paragonowa może wkrótce wrócić

Ministerstwo Finansów wyjaśnia także, że przepisy nie będą wobec podatników bezwzględne. W momencie wykonania wpłaty powyżej 15 tys. na konto spoza wykazu, można uniknąć sankcji poprzez powiadomienie o tym Urzędzie Skarbowego. Fiskus wyjaśnia, jak udowodnić, że przed przeprowadzeniem wpłaty dokonano próby sprawdzenia kontrahenta. 

"Aby udowodnić weryfikację kontrahenta należy wygenerować plik pdf zawierający informację o sprawdzaniu wykazu w konkretnym dniu na wybrany dzień i zachować go w formie elektronicznej (np. zrobić zrzut ekranu) lub wydrukować" - czytamy na stronie resortu. 

Na stronie Ministerstwa Finansów oraz gov.pl osoby mające wątpliwości znajdą odpowiedzi na wszystkie wątpliwości związane z białą listą podatników. 

Więcej o: