Biała lista podatników VAT. Fiskus rozwiewa wątpliwości przedsiębiorców w związku z nowymi przepisami

Biała lista podatników VAT weszła w życie wraz z początkiem września i spotkała się z negatywnym odbiorem ze strony przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów stara się rozwiać wątpliwości co do nowych przepisów.

Polski rząd postawił sobie za cel walkę z luką podatkową. Dlatego też w ostatnim czasie w życie weszły nowe przepisy, które spotkały się z krytyką ze strony podatników. Chodzi o split payment oraz tzw. białą listę podatników VAT będącą wykazem aktywnych podatników. Możemy w niej znaleźć m.in. ich dane bądź numery kont bankowych. 

Zobacz wideo

Fiskus rozwiewa wątpliwości i uspokaja podatników 

Choć biała lista podatników VAT funkcjonuje od 1 września br., to sankcje za wpłatę na konto spoza wykazu obowiązywać będą dopiero w 2020 r. Ministerstwo Finansów na wszelkie sposoby próbuje przekonać przedsiębiorców do nowych rozwiązań, ale mają oni liczne wątpliwości. Przede wszystkim wykaz podatników wciąż nie jest w pełni zaktualizowany, oznacza to, że w praktyce jest na razie nieprzydatny. Spore wątpliwości wprowadza również fakt, że osoby fizyczne mogą rozliczać się za pomocą rachunku prywatnego, który nie widnieje na białej liście.

Dowiedz się więcej: Ministerstwo Finansów z zaskakującym pomysłem. Loteria Paragonowa może wkrótce wrócić

Ministerstwo Finansów wyjaśnia także, że przepisy nie będą wobec podatników bezwzględne. W momencie wykonania wpłaty powyżej 15 tys. na konto spoza wykazu, można uniknąć sankcji poprzez powiadomienie o tym Urzędzie Skarbowego. Fiskus wyjaśnia, jak udowodnić, że przed przeprowadzeniem wpłaty dokonano próby sprawdzenia kontrahenta. 

"Aby udowodnić weryfikację kontrahenta należy wygenerować plik pdf zawierający informację o sprawdzaniu wykazu w konkretnym dniu na wybrany dzień i zachować go w formie elektronicznej (np. zrobić zrzut ekranu) lub wydrukować" - czytamy na stronie resortu. 

Na stronie Ministerstwa Finansów oraz gov.pl osoby mające wątpliwości znajdą odpowiedzi na wszystkie wątpliwości związane z białą listą podatników. 

Więcej o:
Komentarze (11)
Biała lista podatników VAT. Fiskus rozwiewa wątpliwości przedsiębiorców w związku z nowymi przepisami
Zaloguj się
 • Z F

  Oceniono 8 razy 8

  Urząd Skarbowy nakłada coraz to większei rygory, obowiązki. Prowadzenie działalności w naszym kraju dla uczciwego przedsiębiorcy jest bardzo trudne. Zapętlając się w nowe ograniczenia stajemy się niewolnikami trudnego systemu który nam (niezawacham się użyć tego słowa) zabiera wolność. Łatwiej być beneficjentem np (500+) niż utrzymankiem pobierających.

 • jezus.chytrus.krulem.polski

  Oceniono 4 razy 4

  Każdej średniej i większej firmie będzie potrzebny program do białej listy vat bez tego nie wyobrażam sobie sprawdzania każdego kontrahenta ręcznie. Czyli dodatkowy koszt.

 • andrzej2310

  Oceniono 2 razy 2

  To jest jakiś absurd. Czy można wymyślić głupsze przepisy podatkowe?

 • ikmar

  Oceniono 2 razy 2

  Ta biała lista to jakiś absurd. W Polsce stosowana jest tzw. księgowość memoriałowa. Tj. do kosztów i do odliczenia VAT wystarczy otrzymać fakturę. Inaczej żadna faktura na odroczony termin płatności nie wchodziłaby w koszty i do ewidencji VAT. Teraz pisowcy chcą wprowadzić zasadę - faktura niezapłacona jest kosztem. Zapłacona nie na to konto- kosztem nie jest. Oczywiście cała ta biała lista stoi w sprzeczności z orzeczeniami sądów, które jednoznacznie stwierdzały, że wzajemne rozliczenia między firmami podlegają pod swobodę zawierania umów i są ich sprawą.

 • dupazbita

  Oceniono 1 raz 1

  Co to jest za państwo, które posiada przepisy niezrozumiałe dla własnych urzędników, w którym każdy kto prowadzi działalność musi sprawdzać każdą transakcję, w którym każdy kto prowadzi działalność nie ma żadnych praw a za popełnione błędy będzie musiał zapłacić nawet za 10 lat? A to Polska właśnie.

 • asyndrome

  Oceniono 1 raz 1

  czyli dla bezpieczeństwa trzeba robić kilka przelewów

 • kolczak99

  0

  Do nowych obowiązków muszą dostosować się nie tylko przedsiębiorcy, ale także producenci oprogramowania. Przetestuj za darmo jak system Firmao CRM/ERP (firmao.pI/register) sam weryfikuje czy numer Twojego kontrahenta zgadza się z białą listą.

 • zbychu1304

  0

  Rozumiem, że przedsiębiorcy głosowali za bardzo, bardzo dobrą zmianą, dlatego, nierozumieniem ich zdziwienia. Przecież sam byłem "prywaciarzem" za komuny i takich przepisów nie wprowadzali aby nas utrącić. Wszystkie dokumenty firmy były przetrzymywane przez podatnika 5lat, takich cyrków z nadpłatą podatku nie było, a chcieli podatkami zniszczyć prywatną inicjatywę. To nie koniec harców wybrańców narodu. Ciekaw jestem co dobrego wymyślą, aby zrobić dobrze sobie i wyborcom pis-u.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX