Rząd nagle zmienia wysokość akcyzy na używki. Miało być 3 proc., będzie 10. "To się odbije na cenach"

Rząd przyjął projekt ustawy, która podnosi akcyzę na używki. Wzrost w przypadku papierosów, piwa i wódki wyniesie 10 proc. Przedstawiciele branży spirytusowej są zaskoczeni. Twierdzą, że akcyza wzrośnie znacznie bardziej, niż to pierwotnie zakładano, co odbije się na cenach.
Zobacz wideo

Do Sejmu trafił rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który zakłada wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe. Rada Ministrów przyjęła projekt w trybie obiegowym. Zmiana ma sprawić, że w następnych latach do budżetu państwa wpłynie blisko 1,7 miliarda złotych rocznie więcej. Łącznie w ciągu 10 lat obowiązywania ustawy dochody budżetu państwa wyniosą 16 987 mln zł - twierdzi wnioskodawca.

Projekt przewiduje indeksację stawek akcyzowych na używki, czyli: alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie. Proponowana zmiana podwyższa stawki o 10 procent.

Z zakresu projektowanej indeksacji akcyzy na używki wyłączono cydr i perry o mocy nieprzekraczającej 5 proc.  (wyroby te pozostaną opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu)

Rząd chce podnieść akcyzę na używki. Podrożeje nawet piwo

Projekt ustawy skomentował w rozmowie z Next Gazeta.pl Ryszard Woronowicz ze Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego.

Jesteśmy niemile zaskoczeni, nikt tego nie konsultował. Do tej pory słyszeliśmy o podwyżce w wysokości 3 proc., a będzie ona wynosić 10 proc.

- stwierdził. Dodał też, że firmy działają w otoczeniu bardzo niestabilnego prawa, bo podwyżki wprowadzane bez konsultacji się powtarzają. Woronowicz podkreśla też, że podwyżka akcyzy dotyczy wszystkich rodzajów alkoholu, a w 2014 dotyczyła tylko wyrobów spirytusowych. 

Z pewnością odbije się to na cenach. To kolejne pogorszenie rentowności przemysłu, który balansuje na granicy opłacalności. I Ogromne zagrożenie wzrostu szarej strefy.

- dodał przedstawiciel branży spirytusowej. Stwierdził też, że podwyżka akcyzy może spowodować niższe wpływy z uwagi na wzrost sprzedaży nierejestrowanej.

Jak zmienią się ceny produktów?

Według przewidywań projektodawców ustawy ceny poszczególnych używek wzrosną w następujący sposób:

 • 0,5 litra wódki 40% vol. - 1,4 zł
 • 0,5 litra piwa o zawartości 12 stopni Plato - 0,06 zł
 • 0,75 litra wina i napoju fermentowanego - 0,15 zł
 • 20 sztuk papierosów - 1,02 zł
 • 50 gram tytoniu do palenia - 1,69 zł
 • cygaro o masie 10 g - 0,4 zł
 • 100 gram suszu tytoniowego - 2,29 zł
 • 100 gram wyrobu nowatorskiego - 3,38 zł"

Czytaj też: Akcyza na używki miała wzrosnąć o 3 proc. Wzrośnie jednak o 10 proc.

Nowe przepisy już od stycznia

Planowany termin wejścia w życie określono na dzień 1 stycznia 2020 roku. W uzasadnieniu czytamy, że "przepisy projektu ustawy dotyczą w jednakowym stopniu wszystkich przedsiębiorców, bez względu na ich wielkość, zatem ich wpływ na funkcjonowanie mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców nie pogorszy ich sytuacji".

Więcej o:
Komentarze (321)
Akcyza na alkohol i tytoń w górę? Do budżetu ma trafić 1,7 mld zł więcej. Rząd przyjął projekt
Zaloguj się
 • felekstankiewicz

  Oceniono 120 razy 110

  tatusiu,czy bedziesz mniej pil......nie synku,ty bedziesz mniej jadl.....

 • kralik111

  Oceniono 90 razy 84

  To akurat najbardziej udezy w zelazny elektorat Prawa i Sprawiedliwosci. :)

 • dlugi48

  Oceniono 73 razy 69

  To jest początek. Potem wszystko zdrożeje. Tak się kończy darmowe rozdawnictwo pieniędzy. Potem przyjdzie kolej na żywność, komunikację, wyroby przemysłowe mieszkania itd. Wtedy suweren podniesie wrzask jak za Gomółki.

 • pablo_spear

  Oceniono 63 razy 57

  Juz kiedys to przerabialismy. Przy wysokiej akcyzie w Polsce, przemysly spirytusowe w krajach sasiednich kwitly. a w Polsce przychody z akcyzy spadaly.
  Czyzby tonacy sie brzytwy chwytal?

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 47 razy 45

  Jak ja się cieszę, że PiS nie przerżnął ostatnich wyborów i teraz będzie musiał zeżreć tę żabą napompowaną idiotycznymi obietnicami wyborczymi. Za 4 lata poparcie dla PiS będzie takie, jak obecna słuchalność Radia Maryja.

 • 2pacoraban

  Oceniono 49 razy 45

  Buzek akcyzę obniżył i wpływy do budżetu wzrosły. ci idioci nawet tego nie potrafią. nie znają podstaw ekonomii, krzywej Laffera czy Philipsa, więc nic dziwnego.

 • glencok

  Oceniono 49 razy 43

  Niech płaca kretyni którzy na nich głosowali

 • czesiu.wisniak

  Oceniono 36 razy 34

  Pińcet plus kosztuje!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX