Rząd nagle zmienia wysokość akcyzy na używki. Miało być 3 proc., będzie 10. "To się odbije na cenach"

Rząd przyjął projekt ustawy, która podnosi akcyzę na używki. Wzrost w przypadku papierosów, piwa i wódki wyniesie 10 proc. Przedstawiciele branży spirytusowej są zaskoczeni. Twierdzą, że akcyza wzrośnie znacznie bardziej, niż to pierwotnie zakładano, co odbije się na cenach.
Zobacz wideo

Do Sejmu trafił rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który zakłada wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe. Rada Ministrów przyjęła projekt w trybie obiegowym. Zmiana ma sprawić, że w następnych latach do budżetu państwa wpłynie blisko 1,7 miliarda złotych rocznie więcej. Łącznie w ciągu 10 lat obowiązywania ustawy dochody budżetu państwa wyniosą 16 987 mln zł - twierdzi wnioskodawca.

Projekt przewiduje indeksację stawek akcyzowych na używki, czyli: alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie. Proponowana zmiana podwyższa stawki o 10 procent.

Z zakresu projektowanej indeksacji akcyzy na używki wyłączono cydr i perry o mocy nieprzekraczającej 5 proc.  (wyroby te pozostaną opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu)

Rząd chce podnieść akcyzę na używki. Podrożeje nawet piwo

Projekt ustawy skomentował w rozmowie z Next Gazeta.pl Ryszard Woronowicz ze Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego.

Jesteśmy niemile zaskoczeni, nikt tego nie konsultował. Do tej pory słyszeliśmy o podwyżce w wysokości 3 proc., a będzie ona wynosić 10 proc.

- stwierdził. Dodał też, że firmy działają w otoczeniu bardzo niestabilnego prawa, bo podwyżki wprowadzane bez konsultacji się powtarzają. Woronowicz podkreśla też, że podwyżka akcyzy dotyczy wszystkich rodzajów alkoholu, a w 2014 dotyczyła tylko wyrobów spirytusowych. 

Z pewnością odbije się to na cenach. To kolejne pogorszenie rentowności przemysłu, który balansuje na granicy opłacalności. I Ogromne zagrożenie wzrostu szarej strefy.

- dodał przedstawiciel branży spirytusowej. Stwierdził też, że podwyżka akcyzy może spowodować niższe wpływy z uwagi na wzrost sprzedaży nierejestrowanej.

Jak zmienią się ceny produktów?

Według przewidywań projektodawców ustawy ceny poszczególnych używek wzrosną w następujący sposób:

  • 0,5 litra wódki 40% vol. - 1,4 zł
  • 0,5 litra piwa o zawartości 12 stopni Plato - 0,06 zł
  • 0,75 litra wina i napoju fermentowanego - 0,15 zł
  • 20 sztuk papierosów - 1,02 zł
  • 50 gram tytoniu do palenia - 1,69 zł
  • cygaro o masie 10 g - 0,4 zł
  • 100 gram suszu tytoniowego - 2,29 zł
  • 100 gram wyrobu nowatorskiego - 3,38 zł"

Czytaj też: Akcyza na używki miała wzrosnąć o 3 proc. Wzrośnie jednak o 10 proc.

Nowe przepisy już od stycznia

Planowany termin wejścia w życie określono na dzień 1 stycznia 2020 roku. W uzasadnieniu czytamy, że "przepisy projektu ustawy dotyczą w jednakowym stopniu wszystkich przedsiębiorców, bez względu na ich wielkość, zatem ich wpływ na funkcjonowanie mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców nie pogorszy ich sytuacji".

Więcej o: