Polka będzie doradzać prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi ws. nauki i technologii

Biały Dom poinformował w piątek o nominacji prof. Doroty Grejner-Brzezińskiej na doradcę Donalda Trumpa. Polka ma dołączć do prezydenckiej rady ds. nauki i technologii.
Zobacz wideo

Komunikat w sprawie zamiaru mianowania Grejner-Brzezińskiej na stanowisko w Prezydenckiej Radzie Doradców ds. Nauki i Technologii został opublikowany na stronie internetowej Białego Domu. Oprócz Polki nominowany został też amerykański ekspert Shannon Blunt. 

O sprawie poinformowała też, gratulując naszej rodaczce nominacji, Ambasada Amerykańska w Polsce. 

Kim jest Dorota Grejner-Brzezińska?

Prof. Dorota Grejner-Brzezińska jest absolwentką Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Specjalizuje się w inżynierii geomatycznej, czyli nauce o globalnej infrastrukturze. Obecnie Grejner-Brzezińska pracuje w USA, gdzie jest wykładowcą i pełni funkcję dziekana ds. Badań w Ohio State University (OSU) College of Engineering. Wcześniej była tam, zgodnie z informacjami zamieszonymi na jej profilu w serwisie LinkedIn, przewodniczącą Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezyjnej oraz dyrektorem laboratorium pozycjonowania satelitarnego i nawigacji inercyjnej (SPIN).

Grejner-Brzezińska ma w swoim dorobku ponad 300 recenzowanych artykułów, licznych raportów technicznych oraz innych publikacji na temat GPS i nawigacji. Jest także członkiem Instytutu Nawigacji (ION), członkiem Królewskiego Instytutu Nawigacji (RIN), a także pierwszą kobietą otrzymującą prestiżową nagrodę ION Thurlow Award (2005), ustanowioną w 1945 r., która docenia wybitny wkład w badanie i rozwój systemów nawigacji. 

W 2019 roku prof. Grejner-Brzezińska została wybrana do National Academy of Engineering (NAE), amerykańskiej prestiżowej organizacji naukowej non-profit, zrzeszającej ekspertów w zakresie nauki, inżynierii oraz medycyny. 

Więcej o:
Komentarze (70)
Polka będzie doradzać prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi ws. nauki i technologii
Zaloguj się
 • ameryka66

  Oceniono 29 razy 13

  Wielkie wyroznienie doradzac Prezydentowi. USA.Ale nie trumpowi.To raczej wstyd niz zaszczyt.

 • jurand48

  Oceniono 19 razy 11

  Doradzać świrowi …..kiepska fucha!

 • karo80.0

  Oceniono 23 razy 11

  Być doradcą Trumpa to jak być doradcą Dudy. Raczej obciach niż prestiż.

 • nietyp

  Oceniono 30 razy 8

  Trzeba być niezłą idiotką, aby wejść do tej rzeki o nazwie Donald Trump...

 • cmok_wawelski

  Oceniono 13 razy 5

  W karierze naukowej referencja od Trumpa...?
  Hmmm.

 • heraldek

  Oceniono 19 razy 5

  Bedzie mu doradzala jaki ma ubrac krawat i jak ma farbowac swoja czupryne......
  Jak mu sie nie spodoba to ja wywali na Twiterze....

 • porque

  Oceniono 6 razy 4

  Prof. Dorota Grejner-Brzezińska od lat jest obywatelką USA. Jest zatem Amerykanką z podwójnym obywatelstwem a nie tylko Polką. To tak jak napisać, że Trump jest Niemcem...

 • czemodan_baraban

  Oceniono 10 razy 4

  ciekawe, że nie wstąpiła do słynnego zespołu i komisji smoleńskiej. Kwalifikacje - w zakresie nawigacji - bez żadnych podtekstów wybitne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX