Polka będzie doradzać prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi ws. nauki i technologii

Biały Dom poinformował w piątek o nominacji prof. Doroty Grejner-Brzezińskiej na doradcę Donalda Trumpa. Polka ma dołączć do prezydenckiej rady ds. nauki i technologii.
Zobacz wideo

Komunikat w sprawie zamiaru mianowania Grejner-Brzezińskiej na stanowisko w Prezydenckiej Radzie Doradców ds. Nauki i Technologii został opublikowany na stronie internetowej Białego Domu. Oprócz Polki nominowany został też amerykański ekspert Shannon Blunt. 

O sprawie poinformowała też, gratulując naszej rodaczce nominacji, Ambasada Amerykańska w Polsce. 

Kim jest Dorota Grejner-Brzezińska?

Prof. Dorota Grejner-Brzezińska jest absolwentką Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Specjalizuje się w inżynierii geomatycznej, czyli nauce o globalnej infrastrukturze. Obecnie Grejner-Brzezińska pracuje w USA, gdzie jest wykładowcą i pełni funkcję dziekana ds. Badań w Ohio State University (OSU) College of Engineering. Wcześniej była tam, zgodnie z informacjami zamieszonymi na jej profilu w serwisie LinkedIn, przewodniczącą Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezyjnej oraz dyrektorem laboratorium pozycjonowania satelitarnego i nawigacji inercyjnej (SPIN).

Grejner-Brzezińska ma w swoim dorobku ponad 300 recenzowanych artykułów, licznych raportów technicznych oraz innych publikacji na temat GPS i nawigacji. Jest także członkiem Instytutu Nawigacji (ION), członkiem Królewskiego Instytutu Nawigacji (RIN), a także pierwszą kobietą otrzymującą prestiżową nagrodę ION Thurlow Award (2005), ustanowioną w 1945 r., która docenia wybitny wkład w badanie i rozwój systemów nawigacji. 

W 2019 roku prof. Grejner-Brzezińska została wybrana do National Academy of Engineering (NAE), amerykańskiej prestiżowej organizacji naukowej non-profit, zrzeszającej ekspertów w zakresie nauki, inżynierii oraz medycyny.