Nowy minister finansów pracował w banku wykorzystywanym przez SB. "Mam nadzieję, że w IPN jest OK"

Tadeusz Kościński, kandydat na ministra finansów w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego, był w przeszłości zatrudniony w londyńskiej filii Banku Handlowego. Zdaniem historyków instytucja była obiektem zainteresowania komunistycznej Służby Bezpieczeństwa. Podkreślić należy, że prokurator IPN badał oświadczenie Kościńskiego i uznał je za zgodne z prawdą.

Tadeusz Kościński ma wkrótce objąć fotel ministra finansów. Na stanowisko desygnował goMateusz Morawiecki przy aprobacie komitetu politycznego PiS.

Minister pracował w banku, który był wykorzystywany przez komunistyczne służby

Kościński jest niezwykle doświadczony - zarówno w samym resorcie jak i w branży finansowej. "Dziennik Gazeta Prawna" zwraca uwagę na fakt, iż przyszły minister od roku 1979 zatrudniony był w brytyjskim oddziale Banku Handlowego. Gazeta zwraca uwagę na fakt, że bank był obiektem zainteresowania komunistycznych służb specjalnych. Służył do prowadzenia operacji, był też wykorzystywany do oficjalnego zatrudnienia osób, które tak naprawdę były agentami.

Z informacji w IPN wynika, że w BH bezpieka miała w latach 1970–1990 aż 33 osobowe źródła informacji o różnym statusie. Historyk [...], członek kolegium IPN Sławomir Cenckiewicz, komentując na Twitterze informacje o tym, że Kościński spędził ponad dekadę w tym banku w Londynie, napisał: "mam nadzieję, że kwerendy w IPN, Archiwum Akt Nowych i MF za nami i jest OK"

- wyjaśnia Dziennik.

Podkreśla jednocześnie, ze Prokurator IPN "nie miał wątpliwości co do zgodności oświadczenia lustracyjnego z prawdą" złożonego przez Kościńskiego w roku 2015. Dodatkowo minister uzyskał niezbędne do uzyskania dostępu do tajemnic poświadczenie ABW.

Kim jest szósty minister finansów PiS?

Tadeusz Kościński to dotychczasowy wiceminister finansów, a wcześniej wiceminister przedsiębiorczości i technologii. Kandydat na ministra finansów jest absolwentem Goldsmith’s University of London oraz fundatorem Fundacji Kresy Historii.

Pełnił funkcję dyrektora w Banku Zachodnim WBK od roku 1997. Wcześniej pracował w Polskim Banku Rozwoju S.A., Banku Przemysłowo-Handlowym, Banku Śląskim i Banku Pomorskim, a także w dwóch bankach w Londynie. Od 27 listopada 2015 r. do 15 stycznia 2018 r. był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Jak zmieniały się fotele ministra finansów?

Od 2015 r., w rządzie Beaty Szydło stanowisko ministra finansów objął Paweł Szałamacha. Wytrwał niespełna rok. Po Szałamasze rządy w Ministerstwie Finansów objął Mateusz Morawiecki. Kierował resortem do stycznia 2018 r. (miesiąc wcześniej został premierem). Na początku 2018 r. tekę ministra przejęła Teresa Czerwińska, która w resorcie pojawiła się pół roku wcześniej. Jej miejsce zajął Marian Banaś. Ten odszedł do Najwyższej Izby Kontroli, a jego miejsce zajął Jerzy Kwieciński.

Czytaj też: Tadeusz Kościński, kandydat PiS na ministra finansów, ma jedynie średnie wykształcenie. Teraz tłumaczy

Minister Kwieciński "nie przetrwał" w rządzie - po wyborach na stanowisku zastąpić ma go Kościński.

Więcej o: