Firmy z USA zbudują elektrownię jądrową w Polsce? To coraz bardziej realny scenariusz

Podczas Polsko-Amerykańskiego Forum Przemysłu Jądrowego przedstawiciele obu stron rozmawiają na temat ewentualnej współpracy. Z rozmów wynika, że firmy z USA są zainteresowane zbudowaniem elektrowni jądrowej w Polsce.
Zobacz wideo

Podczas forum wypowiedzieli się pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, ambasador USA Georgette Mosbacher, a także przedstawiciele spółek działający w branży energetyki atomowej. Naimski zapowiedział rozwój tego sektora w najbliższych latach, natomiast strona amerykańska zapowiedziała chęć budowy elektrowni jądrowej w Polsce - podaje portal energetyka24.pl.

Elektrownie jądrowe wkrótce w Polsce. USA pomoże przy rozwoju projektu jądrowego 

Według zapowiedzi ministra kwestia finansowania projektu jądrowego musi rozstrzygnąć się w 2020 r., żeby utrzymać harmonogram, według którego pierwszy reaktor zostanie otwarty w 2033 r. Za budowę elektrowni odpowiadać będzie zupełnie nowy podmiot, który ma powstać w najbliższej przyszłości. 

Ostatni rok wykorzystaliśmy na bardzo intensywne dyskusje. Polskie firmy, które już teraz pracują na polu jądrowym, są gotowe do zaangażowania się w duże projekty jądrowe, które są częścią naszej Polityki Energetycznej. Włączenie energetyki jądrowej do naszego miksu energetycznego jest koniecznością, bo chcemy spełnić wymogi europejskiej polityki klimatycznej

- powiedział Piotr Naimski. 

Poparcie dla inwestycji Polski w energię jądrową wyraziła strona amerykańska. Ambasador USA Georgette Mosbacher podkreśliła, że amerykańskie przedsiębiorstwa są gotowe do pomocy Polsce w rozwoju tego sektora energetyki. Potwierdził to również Ted Garrish z Departamentu Energii USA. - Możemy pomóc w budowie mocy, możemy zaoferować nasze doświadczenie regulacyjne, możemy przynieść kulturę nuklearną. To wszystko jest celem produkcji najbezpieczniejszej i najczystszej energii na świecie - stwierdził Garrish. 

Elektrownia jądrowa w Polsce. Michał Sołowow chce budować własny reaktor

Temat budowy elektrowni jądrowej pojawił się w ostatnich tygodniach za sprawą planu najbogatszego Polaka, Michała Sołowowa. Jego firma Synthos uzgodniła z GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) zasady współpracy przy wdrożeniu małego modułowego reaktora. Na razie temat ten ucichł, wygląda jednak, że w ciągu najbliższej dekady Polskę czekać będzie kilka poważnych inwestycji w ten sektor energetyki. 

Więcej o: