Emerytury. PPK nie porwał Polaków? Mniej niż połowa pracowników chce oszczędzać dodatkowo

Na dodatkowe oszczędzanie na emerytury zdecydowało się jak dotąd tylko 40 proc. pracowników. Tak wynika z raportu Instytutu Emerytalnego przeprowadzonego po pierwszym etapie wprowadzania rządowego programu Pracowniczych Planów Kapitałowych.
Zobacz wideo

Pomysł Pracowniczych Planów Kapitałowych ma według intencji rządu zachęcić Polaków do odkładania dodatkowych pieniędzy na starość. To ma pozwolić nam uniknąć głodowych emerytur. Pierwszy etap programu został już wprowadzony, pojawiły się też pierwsze szacunki dotyczące jego wyników.

Emerytury. Eksperci: partycypacja w PPK na poziomie 40 proc.

Piszą o nich eksperci Instytutu Emerytalnego - dr. Antoni Kolek i dr Marcin Wojewódka - w pierwszym badaniu na temat partycypacji w PPK. Etap ten dotyczył największych firm, zatrudniających ponad 250 osób, a sam raport powstał w oparciu o rzeczywiste dane przedstawiane przez pracodawców. Wynika z niego, że średni poziom uczestnictwa w PPK wyniósł w tych firmach około 40 proc.

"W przypadku przytłaczającej większości pracodawców poziom partycypacji w PPK oscyluje między 20 proc. a 69 proc., z dominantą w przedziale od 30 proc. do 50 proc. Powyższe oznacza, że w zależności od sposobu liczenia, średni rzeczywisty poziom partycypacji w PPK na podstawie badanej grupy mieści się w przedziale między 39 proc. a 42 proc. Można więc twierdzić, że poziom partycypacji w PPK na początku oszczędzania, w przypadku podmiotów zatrudniających z I transzy, w IV kwartale 2019 roku może nieznacznie przekraczać poziom 40 proc."- piszą eksperci w raporcie.

>>>Czytaj też: Emerytury. Nadciąga demograficzny kryzys. Prezes ZUS ostrzega przed rokiem 2040

"Efekt OFE" zadziałał? Premier Mateusz Morawiecki proponuje zmiany w konstytucji

To oznacza, że ponad połowa pracowników wypisała się z programu. Przypomnijmy - uczestnictwo w PPK jest dobrowolne, ale domyślnie wszyscy pracownicy do 55. roku życia zostaną (albo już zostali - to w przypadku wspomnianych największych firm) do niego zapisani. Jeśli nie chcemy brać w programie udziału, musimy złożyć u pracodawcy deklarację o rezygnacji, którą co cztery lata trzeba odnawiać (chyba, że zmienimy zdanie ws. PPK).

Czy 40 proc. to mało czy dużo? Szef Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) i współtwórca PPK Paweł Borys niedawno przyznawał, że "średni wynik 40-50 proc. na pierwszym etapie byłby bardzo dobry". Sugerował też, że przekonanie Polaków do PPK może potrwać "po historii OFE". Jego zdaniem po kilku latach mogłoby to być 50-60 proc. Pierwsze oczekiwania prezesa PFR były na poziomie 70 proc.

To właśnie nieufność Polaków do oszczędzania na emerytury - po tym, co stało się z OFE - mają być powodem zaskakującej zapowiedzi w expose Mateusza Morawieckiego. Premier zaproponował, by zasadę, że środki gromadzone w PPK i IKE są prywatne, wpisać do konstytucji. Tak, by odkładający tam pieniądze przestali się obawiać, że ktoś im te prywatne pieniądze zabierze.

- Wydaje mi się, że co najmniej połowa osób ma naruszone zaufanie po zmianach w OFE. Cokolwiek powiemy, to jest niewystarczające. Moim zdaniem, ludzie muszą zobaczyć porozumienie polityczne, wyższy poziom gwarancji - tak Paweł Borys komentował zapowiedzi premiera w rozmowie z Next.gazeta.pl.

Związki zawodowe sprzyjają PPK?

W raporcie Instytutu Emerytalnego znalazły się tez ciekawe obserwacje dotyczące tego, od czego zależy poziom partycypacji w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Otóż nie ma znaczenia to, jak duża jest firma i jaki jest podmiot zarządzający PPK. Za to większy poziom udziału w programie był tam, gdzie działają związki zawodowe, a mniejszy tam, gdzie wśród zatrudnionych znacząca jest grupa zleceniobiorców.

"Zgodnie z oficjalnymi danymi na dzień 12 listopada 2019 roku liczba podmiotów zatrudniających liczących co najmniej 250 osób oscylowała wokół 4000. Powyższe oznacza, że badana grupa jest reprezentatywna liczbowo dla całości liczby pracodawców zobowiązanych do tworzenia PPK w 2019 roku" - podkreślają eksperci.

Pracownicze Plany Kapitałowe to program oszczędzania długoterminowego. Zbierane środki pochodzą w części ze składek pracowników, pracodawców, a także dopłat do państwa. Program jest wprowadzany stopniowo. Największe firmy zostały nim objęte 1 lipca - to pierwszy etap. W przyszłym roku PPK będą musiały wprowadzić mniejsze podmioty (zatrudniające od 50 do 249 osób od 1 stycznia, a te od 20 do 49 osób od 1 lipca), a w 2021 roku pozostałe oraz jednostki sektora finansów publicznych.

>>>Więcej o PPK w naszym poradniku: Pracownicze Plany Kapitałowe. Zostać w PPK czy się wypisać? Odpowiedz sobie na trzy proste pytania

Więcej o:
Komentarze (39)
Emerytury. PPK nie porwał Polaków? Mniej niż połowa pracowników chce oszczędzać dodatkowo
Zaloguj się
 • 69marooned69

  Oceniono 9 razy 9

  Nie mam zaufania do inicjatyw rządowych OFE,PPK itp.W OFE pieniądze miały być dziedziczone,jak odziedziczyliśmy pieniądze,wszyscy wiemy.Tym bardziej,że rząd nie ukrywa,że pieniądze z PPK mają rozruszać polską giełdę.

 • bialeem

  Oceniono 8 razy 8

  Wymuszają na pracodawcy 1,5% podwyżki, "dokładają" z moich podatków z funduszu pracowniczego pseudo bonusy i to wszystko +2% mojej pensji zabierają w formie nowego pseudopodatku do tego pobierając podatek dochodowy od tej pseudopodwyżki. Czyli - mam mniej o podatek i 2%, pracodawca ma mniej o 1,5% i środki z funduszu pracowniczego, a to wszystko leci najpierw pośrednio na giełdę lub w bony (czyli do państwa lub spółek skarbu państwa) a później bezpośrednio do państwa kiedy (bo kiedy, a nie jeżeli) przeprowadzą myk typu OFE>ZUS. Coś pominęłam?
  Aaaa na operowaniu tą kasą jeszcze zarabiają grube misie i znajomi królika przy okazji ją uszczuplając. Do tego może ona w każdej chwili kryzysowo wyparować z rynku przy krachu.
  Pędzę, lecę.

 • zd46

  Oceniono 8 razy 8

  Przy okazji zmiany konstytucji, dorzucą potajemnie w całkiem innym artykule, że "PiS będzie rządzić do końca świata i jeden dzień dłużej a zabalsamowany prezes na wzór Lenina, będzie miał nad wszystkim duchową piecze".

 • tinley

  Oceniono 7 razy 7

  A kto chce inwestować na tej g..no-giełdzie na której kurdupel może jednym słowem zdołować wyceny spółki państwowej? Kto chce inwestować w firmy gospodarek 3-go świata które zyski mają z grzebania dziur w ziemi, wydobywania i spalania wungla i ropy? Przecież to sa gospodarki 3-go świata a nie Europy. Polska to jest dalej rynek wschodzący i do inwestowania długoterminowego po prostu się nie nadaje ze wzgl na dużą zmienność a obecnie neizmienność. Na tą chwilę WIG20 od pocz roku zarobił -5%. Nasdaq + 27%, Chiński SSE +20%, węgierski BUX +10%, czeski PX + 10%. Polska to po prostu giełdowy bantustan. Trup jak kto woli i moja noga wiecej tam nie postanie. Bajki o tym jak to hossa zawita wkrótce nad Wisłę słychać od 2 lat. I co ? I gów..no. Polski WIG -2,3%
  Widac jak sobie radza Węgrzy czy Czesi. POlska? Najsłabsza w Europie a i na swiecie nei wim czy jest słabsza giełda poza cudami w typie Bangladesz czy Argentyna choć ostatnio i w Bangladeszu lepiej się sprawy mają.
  Amen. Chcecie inwestowować w PPK to znajcie jego zasady - zasada jest prosta. Napływ kapitału z płac Polaków po prostu będzie pompowal wyceny. Czyli w sztuczny sposób spółki państwowe będa podtrzymywane przy zyciu pieniędzmi Polaków a ich wyceny nie będą miały zadnego odzwierciedlenia w zyskach firm. ot i cała tajemnica wiary. Giełda, Pinokio i nasze dolary

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 9 razy 7

  Trzeba zrobić reformy, bez tego nie bĘdzie reform ani niczego, już ni ma miliardów na NALEŻNE EMERYTURY!
  1. LIKWIDACJA ZUS, KRUS, SYSTEMU MUNDUROWO-KOŚCIELNEGO!
  EMERYTURA SPOŁECZNA 1200zł brutto=netto-dla każdego w wieku 67-70lat pod warunkiem, że ma 20lat pracy minimum składkowych.

  Dla tych co mają naliczone przez ZUS więcej, to wypłata więcej według naliczenia.
  Dla tych co idą na emeryturę wcześniej albo chcą więcej PPK jak w UK PLUS dodatkowe składki w III filarze z EDUKACJĄ od przedszkola, że jak nie odłoży i nie wypracuje sobie emerytury w 3-cim filarze to mu z emerytury państwowej starczy na jedzenie, le będzie mieszkał na ulicy jako bezdomny. Zrobić to co w UK.

  Policja, górnicy etc. branżowe kasy emerytalne, niech zbierają składki i z tego niech im na emerytury płacą ze składem potrącanych im, a nie dawanych z budżetu.

  UBRUTTOWIENIE PŁACY o obecny ZUS.

  KWOTA WOLNA OD PODATKU na dzień dobry 24000zł

  ZERO płacenia na emerytury czy zatrudniania księży z publicznych pieniędzy!

  10% od dochodu brutto płaci pracodawca na ubezpieczenie zdrowotne pracownika, 10% od dochodu brutto płaci pracownik na swoje ubezpieczenie emerytalne. I koniec-najprosztszy system.

  PODATEK dochodowy:
  CIT- 12%,
  PIT - wg skali:
  24 000 kwota wolna od podatku, 20% powyżej dochodu 24 000 do 500 000 zł
  30% powyżej 500 000zł
  LIKWIDACJA obowiązku rejestracji do VAT, kas fiskalnych dla małych firm o obrocie do 500 000 zł rocznie, wszystko niech prowadzą w sposób uproszczony w cenach brutto bez naliczania i odliczania VAT!

  Dziękuję za uwagę!

  NIE MA REFORM, NIE MA ODWAŻNYCH ŻEBY PRZESTAĆ PŁACIĆ NA KOŚCIÓŁ I JEGO ZBYTKI, NIE MA ODWAŻNYCH DO REFORM I UPROSZCZENIA SYSTEMU, ŻEBY NIE KOSZTOWAŁ. Kontrolować tylko duże firmy i te o ogromnych obrotach, żeby żadne ministry mafijne przekrętów z VATem robić nie mogły a cały system był tańszy i łatwiejszy w kontroli, a VAT szybciej spłynie z sieci handlowych, hurtu, od producentów i importerów.

 • zd46

  Oceniono 5 razy 5

  Panie Kaczyński z premierem i panie Morawiecki z prezesem oraz banasio podobnymi, nim będziecie chcieli „rozbarłożyć” obowiązującą konstytucję po przez legalizację okradania OFE i tworzenia z ukradzionych jakiegoś, PPK, radziłbym wam i waszym „wiernym żołnierzom a zarazem kamikadze politycznym” poczytać poniższe artykuły tego najważniejszego dokumentu, dla naszej państwowości. Nieodpowiedzialni ludzie nie powinni przy niej majstrować !!
  Art. 21. Zasada ochrony własności
  Dz.U.1997.78.483 - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.
  1. Rzeczpospolita Polska chroni własność i prawo dziedziczenia.
  2. Wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy jest dokonywane na cele publiczne i za słusznym odszkodowaniem.
  Art. 64. Prawo do własności
  Dz.U.1997.78.483 - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.
  1. Każdy ma prawo do własności, innych praw majątkowych oraz prawo dziedziczenia.
  2. Własność, inne prawa majątkowe oraz prawo dziedziczenia podlegają równej dla wszystkich ochronie prawnej.
  3. Własność może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie, w jakim nie narusza ona istoty prawa własności.

 • zd46

  Oceniono 5 razy 5

  Panie Morawiecki, ze swoim prezesem, „uprawiacie jakieć dziwne „cwaniactwo”, teraz okradniecie Polaków z ich pieniędzy zgromadzonych w OFE a chcecie UWIARYGODNIAĆ, jakieś wasze biżej nieokreślone i złodziejskie PPK, po przez zmianę Konstytucji RP? Wy chcece uwargodniać przyszłe rządy, które będą musiały jeść waszą „starą żabę”? Ma to obraz paranoi politycznej. Zepsuliście państwo a teraz chcecie zabrać się za konstytucję? Nie ma warunków, nie macie mądrych umysłów, które by mogłyby poprawić konstytucje, sam Paruch, Suski, Dworczyk, Piotrowicz i paru biskupów, to stanowczo za mało. Spod ich piór i z ich umysłów wyszedłby „kompostownik” wymieszny z katechizmem i cysternami „wody poświęconej”. Ponadto panie Morawiecki z prezesem, Konstytucja, to nie śmietnik, w który można wrzucać nieposegregowane śmieci. Konstytucja, to nie brudna odzież, którą zmienia się do prania. Natomiast „preambuła” powinna odwoływać się do uczciwości rządzących i powinna zostać zastąpiona: obowiązkiem mówienia prawdy NARODOWI, zakazem łgarstwa i zakazem prowadzenia politycznego oszustwa a także powinna ograniczać możliwość bycia posłem lub senatorem JEDYNIE dwie (2) kadencje, bez wyjątków.

 • laszczyny

  Oceniono 7 razy 5

  Widać pokrywa się to z ilością wyborców PISoBOLSZEWI.
  Pasożyty oczekują na kolejny +

 • jtby

  Oceniono 4 razy 4

  "Premier zaproponował, by zasadę, że środki gromadzone w PPK i IKE są prywatne, wpisać do konstytucji.". Tej konstytucji, którą tow. Mały nazwał książeczką i ma głęboko w kuprze ? Dobre sobie. Jak ktoś ma zaufanie do państwa, to jego problem. Ja miałem ograniczone, a teraz po 4 latach rządów pisdolistów nie mam żadnego, a wręcz głęboką nieufność.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX