"Mój Prąd". Spółdzielnie mieszkaniowe będą mogły wziąć pożyczkę na instalację paneli fotowoltanicznych

"Mój prąd" dotychczas skierowany był do gospodarstw jednorodzinnych, ale wkrótce z pożyczek na instalację paneli fotowoltaicznych będą mogły skorzystać także spółdzielnie mieszkaniowe.
Zobacz wideo

"Mój prąd" to program wprowadzony przez Ministerstwo Energii wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego celem jest dofinansowanie nawet 50 proc. kosztów związanych z założeniem paneli fotowoltaicznych. Był on skierowany do gospodarstw jednorodzinnych, ale wkrótce będą mogły z niego skorzystać także spółdzielnie mieszkaniowe. Tak przynajmniej wynika ze słów prezesa NFOŚiGW, Piotra Woźnego - informuje housemarket.pl

"Mój prąd" również dla spółdzielni mieszkaniowych od przyszłego roku

Zaangażowanie spółdzielni mieszkaniowych wydaje się być logicznym rozwiązaniem. Zwłaszcza, że budżet mającego trwać dwa lata programu wynosi 800 mln zł, a do końca pierwszego tygodnia listopada przyznano dofinansowania o łącznej kwocie ponad 21 mln zł. 

- Mamy zielone światło, żeby kontynuować program „Mój Prąd” i tym razem ruszamy ze wsparciem na instalacje fotowoltaiczne dla spółdzielni mieszkaniowych. Chcemy, żeby zasady programu były równie proste, co dla domów jednorodzinnych. Pamiętajmy jednak, że spółdzielnie działają na nieco innych zasadach, dlatego zakres inwestycji będzie tu nieco bardziej skomplikowany - powiedział Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW. 

>>>Dowiedz się więcej: Ceny prądu w 2020 r. nie wzrosną? Jadwiga Emilewicz zapewnia, że rząd zrobi wszystko, co możliwe

Spółdzielnie nie mogą liczyć na dofinansowania, a na nisko oprocentowane pożyczki udzielane na okres od 15 do 20 lat. Ich wysokość zależna będzie od konkretnego zapotrzebowania budynku. Warto zaznaczyć, że instalacja paneli fotowoltaicznych nie będzie miała jednak wpływu na wysokość rachunków płaconych za energię przez mieszkańców, natomiast nadwyżka w produkcji prądu zostanie wykorzystana do utrzymania części wspólnych mieszkań.

Szczegóły programu pojawią się jeszcze w tym roku, natomiast spółdzielnie wnioski o dofinansowanie składać będą mogły prawdopodobnie już w pierwszym kwartale 2020 r.