Donald Tusk szefem Europejskiej Partii Ludowej. Europosłanka: "Polityka Tuska opiera się na wartościach"

Donald Tusk został przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej, najliczniejszego ugrupowania w Parlamencie Europejskim i jednej z największych partii politycznych na świecie. - Myślę, że Donald Tusk będzie bardzo dobrym szefem EPL, bo jego polityka bardzo mocno opiera się na europejskich wartościach. Bronił ważnych, podstawowych wartości, jak praworządność, wolność słowa, wolność mediów - mówi w rozmowie z next.gazeta.pl Henna Virkkunen, fińska europosłanka EPL.
Zobacz wideo

Mikołaj Fidziński, next.gazeta.pl: Donald Tusk był jedynym kandydatem na nowego przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej [EPL, lub z ang. EPP - European People's Party - red.]? Co o tym zadecydowało, jakie są zalety Tuska?

Henna Virkkunen, fińska europosłanka Europejskiej Partii Ludowej: Kiedy kilka miesięcy temu pierwszy raz usłyszałam, że Tusk może kandydować na stanowisko przewodniczącego EPL, byłam szczęśliwa. Był bardzo dobrym kandydatem. Myślę, że to był też powód, dlaczego nie miał żadnego konkurenta w wyścigu po fotel szefa EPL. 

Tusk ma dobre przygotowanie jako były premier oraz przewodniczący Rady Europejskiej przez ostatnich 5 lat. Zna bardzo dobrze wszystkich członków UE, zna także globalne wyzwania. 

Myślę, że Donald Tusk będzie dobrym szefem EPL, bo jego polityka bardzo mocno opiera się na europejskich wartościach. Bronił ważnych, podstawowych wartości, jak praworządność, wolność słowa, wolność mediów. To są ważne tematy, które są zagrożone w niektórych krajach Unii Europejskiej. 

Mam nadzieję, że teraz, gdy Donald Tusk będzie przewodniczącym EPL, będzie miał jasne podejście do tych ważnych wartości.

Jakie są obecnie najważniejsze wyzwania i zadania - zarówno dla Donalda Tuska, jak i całej Europejskiej Partii Ludowej?

W wielu krajach Unii EPL musi dokonać reform, bo w ostatnich eurowyborach straciliśmy wiele mandatów [EPL ma obecnie w Parlamencie Europejskim 182 posłów wobec 216 w poprzedniej kadencji - red.], szczególnie z dużych państw Unii, takich jak Francja, Włochy, Niemcy czy Hiszpania.

Kilka także w Polsce.

Tak, także w Polsce, choć nie tak dużo. We Francji i Włoszech straciliśmy bardzo wiele głosów w porównaniu do wyborów 5 lat temu. Myślę, że w Polsce nasza partia jest akurat raczej nowoczesna i rozwija się.

A jeśli chodzi o wyzwania dla całej Europy?

Głównymi wyzwaniami jest teraz zadbanie o konkurencyjność w Europie. Widzimy, że np. gospodarka cyfrowa bardzo szybko zmienia świat. Musimy więcej inwestować w badania i rozwój. Musimy również inwestować w edukację. Rynek pracy zmienia się dynamicznie i ludzie muszą mieć możliwości, aby rozwijać swoje umiejętności.

To oczywiście musi być plan długoterminowy. Obecnie czekamy na nową Komisję Europejską, aby wypracować nowy Europejski Zielony Ład [ang. New Green Deal - red.] i to, jak możemy modernizować cały przemysł i technologię w Europie, aby zapewnić zrównoważony wzrost. Zatem - miejsca pracy, rozwój i konkurencja - to będzie jedno z wyzwań. 

Innym dużym wyzwaniem dla Europy jest także to, o czym mówiłam wcześniej, czyli wartości Unii. Unia Europejska to nie tylko strefa ekonomiczna - ona także opiera się na wspólnych wartościach i te wartości są zagrożone w wielu krajach UE. Także w Polsce. Myślę, że wolność mediów jest ograniczana w niektórych krajach unijnych. Musimy chronić te ważne wartości. 

W skali globalnej, kluczowe dla Unii jest, aby była silna. Musimy mieć wspólne spojrzenie, bo świat potrzebuje silnej Europy. Musimy chronić świat, który opiera się na zasadach. Widzimy, że wiele dużych krajów na świecie nie dbają już o zasady. Europa musi chronić porządek świata bazujący na wartościach. To dlatego silna i zjednoczona Europa jest bardzo potrzebna.

Czy stanowisko szefa EPL to w Pani opinii ostatni krok w karierze politycznej Donalda Tuska? Czy mógłby zostać w przyszłości na przykład kolejnym przewodniczącym Komisji Europejskiej albo objąć inne ważne stanowisko w Europie?

Donald Tusk jest nadal młodą osobą [ma 62 lata - red.] i myślę, że ma przed sobą jeszcze długą karierę. Uważam, że w przyszłości będzie dla niego jeszcze wiele możliwości na arenie międzynarodowej. Ale cieszę się, że zdecydował się teraz ubiegać o stanowisko przewodniczącego EPL. 

Więcej o: